Z kraju

Z kraju

RPP w akcji

Czy Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian, tak jak oczekują analitycy? Jak zachowują się rynki? Przed decyzją o stopach procentowych rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Citi Handlowego.

Ubezpieczenie od ognia

W jaki sposób ubezpieczyć biuro lub magazyn, który wynajmujemy lub budujemy, tak, by polisa pokrywała nie tylko budynek, ale też, np. towar? naszym gościem był Wojciech Rabiej, założyciel rankomat.pl.

Wykluczenia publiczne

Orzeczenie sądu już niepotrzebne, by wykluczyć przedsiębiorcę z zamówień publicznych. W życie wchodzi kontrowersyjna nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. O nowelizacji i jej skutkach rozmawialiśmy z Piotrem Wołejką, ekspertem Pracodawcy RP.

RPP w akcji

Mocniejszy złoty, słabsza inflacja. Dziś Rada Polityki Pieniężnej stóp nie zmieni - uważają ekonomiści. Umocnienie złotego spowodowane sprzedażą na foreksie euro z unijnych funduszy osłabiło wzrost cen. Przed decyzją RPP naszym gościem był Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Centrum wyników: PKM Duda

Słabe wyniki pierwszego kwartału spółki PKM Duda. Mimo wzrostu przychodów w pierwszym kwartale, mięsnej spółce nie udało się zwiększyć zarobku. O wynikach i prognozach dla spółki, rozmawialiśmy z jej prezesem, Maciejem Dudą.

Fundusze wciąż atrakcyjne?

Utworzony w grudniu 2007 fundusz Arka Energii umożliwia inwestowanie w spółki korzystające na wzroście cen ropy. O tym jakie są krótko- i długoterminowe perspektywy dla rynku ropy i funduszy inwestujących w surowce, rozmawialiśmy z zarządzającym funduszem Arka Energii, Jackiem Grelem.

Centrum wyników: Ipopema Securities

Ipopema Securities, czyli firma działająca w branży doradczej, maklerskiej i zarządzania portfelami, pokazała bardzo dobre wyniki pierwszego kwartału. Co było kluczem do sukcesu spółki? Czy w następnych kwartałach będzie równie dobrze? Rozmowa z prezesem spółki, Jackiem Lewandowskim.

Outsourcing - konsolidacja

Najpierw konsolidacja, potem debiut na GPW. Holding OEX, zarządzający dokumentami, oferujący outsourcing i call center, konsoliduje rynek wart w Polsce, według analityków, około 2 miliardów dolarów, dla porównania w Wielkiej Brytanii to 28 mld USD. O ofertę spółki pytaliśmy jej prezesa Konrada Rochalskiego.

Polska internetowa

Blisko 60% gospodarstw domowych i prawie wszystkie polskie przedsiębiorstwa mają dostęp do internetu. Jak Internet zmienił oblicze naszej gospodarki? Naszym gościem był Grzegorz Cimochowski z Boston Consulting Group.

RPP w akcji

Jeszcze przed miesiącem rynek był pewny, że w maju nastąpi podwyżka stóp procentowych w NBP. Teraz po zapowiedzi wymiany euro na złote na wolnym rynku, RPP podwyżkę stóp odkłada na kolejne spotkania. O najbliższych ruchach Rady rozmawialiśmy z Markiem Zuberem, ekonomistą.

Spór o zwolnienia w administracji

Trybunał Konstytucyjny nie wydał jeszcze wyroku w sprawie ustawy zakładającej zwolnienia 10% urzędników. Takie rozwiązanie ma przynieść 400 milionów złotych oszczędności już w tym roku. O tym co bardziej szkodzi polskiemu biznesowi nadmiar przepisów czy urzędników w programie "90 minut" Robert Stanilewicz rozmawiał z mecenas Małgorzatą Surdek, partnerem w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Rynki dla opornych

Warszawska giełda na plusach a portfel RDO na nieznacznym minusie. W programie zajęliśmy się także propozycją zakupu, spółki PZ Cormay, która nadesłał jeden z naszych widzów.

Spór o zwolnienia w administracji

W ciągu 2 lat w liczba urzędników w Polsce zwiększyła się o 10%. Teraz wszyscy pracownicy administracji z napięciem oczekują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który bada, czy rządowa decyzja o redukcję budżetowych etatów jest zgodna z ustawą zasadniczą. Rozmowa z Arkadiuszem Protasem, wiceprezesem BCC.

Wyniki TFI za kwiecień

Do blisko 200 mld zł wzrosła wartość środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych w kwietniu. To 3 miesiąc wzrostów z rzędu, mówi Tomasz Publiczewicz, prezes Analiz Online.

Centrum wyników - GPW

GPW podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Spółka zarobiła w 1Q 38,6 mln zł netto. To znacznie więcej niż rok temu i ponad dwukrotnie więcej niż w 4Q 2010 roku. O planach spółki na bieżący rok mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW w Warszawie.

Centrum wyników - PKO BP

21% wzrost zysku netto w ujęciu rocznym odnotował PKO BP w 1Q 2011 roku. Mimo to, to wynik poniżej oczekiwań. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP tłumaczy to brakiem ożywienia na rynku kredytów inwestycyjnych.

Centrum wyników - Ddozapol

Ddozapol chce, by produkcja za 2-3 lata stanowiła 50% przychodów. Ogólnopolski dystrybutor wyrobów hutniczych wypłatę dywidendy za 2010 rok warunkuje udanymi przejęciami, mówi Grzegorz Dołkowski, wiceprezes Drozapolu.

Centrum wyników - TIM

TIM prognozuje wartość sprzedaży w 2011 roku na poziomie 380-400 mln zł. Na wyniki może wpłynąć spadek cen miedzi. Spółka handlująca materiałami elektrotechnicznymi planuje w tym roku uniezależnić się od koniunktury na rynku metali, mówi Krzysztof Folta, prezes spółki TIM.

Centrum wyników - NG2

Producent i dystrybutor obuwia NG2 rozczarował wynikami za pierwszy kwartał. Spółka zakończyła go ze stratą netto na poziomie 6,2 mln zł, podczas gdy rynek liczył na mniej niż 5 mln zł straty. Rozmowa z Piotrem Nowjalisem, wiceprezesem NG2.

Nowy system limitów CO2 to droższe nawozy

Biznes ostrzega - niekorzystny dla Polski podział darmowych limitów dwutlenku węgla może spowodować ucieczkę z kraju najbardziej energochłonnego przemysłu. Te firmy, które pozostaną i wytrzymają konkurencję spoza Unii będą musiały podnieść ceny nawozów i pozostałych produktów - mówił w TVN CNBC Piotr Bielski z Zakładów Azotowych Puławy.

Kleszcze długu

Część greckiego długu musi zostać spisana na straty - uważa były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Kołodko. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego mówił w TVN CNBC, że sytuacja Grecji stała się już na tyle trudna, że wierzyciele będą musieli się pogodzić z utratą części pożyczonych Atenom pieniędzy.

Startują nowi liderzy

Startupy spotkają się z inwestorami na Warsaw Pitch Rally. 11 maja przedsiębiorcy będą mieli szansę przekonać inwestorów z venture capital do sfinansowania swoich startupów internetowych i z zakresu nowych technologii - zapowiada organizator Warsaw Pitch Rally Krzysztof Kowalczyk.

Citi Handlowy zarabia na odsetkach

Bank Handlowy po wynikach za 1 kwartał: zysk netto wzrósł o 20 procent w ujęciu rocznym, był jednak o 7 procent niższy niż w poprzednim kwartale. Spadł wynik odsetkowy. O przyczynach takich wyników i o tym jak będzie wyglądał następny kwartał w banku mówi jego prezes Sławomir Sikora.

Spłata długu Grecji pod znakiem zapytania?

Grecja odda wierzycielom 30 do 50 procent pożyczonych pieniędzy - tak szacuje Standard & Poor's.  Agencja obniżyła dziś rating Grecji o 2 stopnie - do poziomu B - tłumacząc ten ruch obawami, że Ateny zrestrukturyzują swój dług przesuwając w przyszłość terminy wykupu obligacji. Główny ekonomista ING na Europę Środkową Mateusz Szczurek podkreśla, że taka forma restrukturyzacji długu byłaby dla obligatariuszy korzystniejsza niż zapowiedź spłaty tylko części pożyczonego kapitału.

Nowa emisja Midasa

Znamy już szczegóły nowej emisji akcji NFI Midas, której wartość może sięgnąć 300 mln zł. Z tej puli 177 mln zł spółka chce przeznaczyć na zakup Mobylandu, 104 mln zł na zmniejszenie zadłużenia, a resztę na kapitał obrotowy. Oferta Midasa rusza we wtorek i potrwa do 20 maja. Midas podał też wyniki finansowe. Czy są one satysfakcjonujące dla spółki i jak będzie wyglądał cały 2011 - mówi prezes NFI Midas Wojciech Pytel.

Milion w portfelu

O sposobie zainwestowania swojego miliona opowie nam Rafał Lis, członek zarządu Opera TFI.

Jak zmienić bilet lotniczy bez opłat?

Biznesmeni, którzy często podróżują, muszą liczyć się z kosztami zmiany miejsca przylotu, terminu czy klasy lotu. Jak zorganizować takie podróże, jeśli nie mamy jeszcze wszystkich danych dotyczących lotu. Czy opcja open-ticket się opłaca? Rozmawiamy z Jawaharem J. Singhiem, prezesem Weco Travel.

Płacimy w sklepie smartphonem

W smartphonach mamy do dyspozycji bardzo wiele aplikacji ułatwiających życie. Wkrótce będzie ich więcej - telefony będą sposobem na płacenie, dokładnie tak, jak karty bezstykowe. Jakie możliwości i zagrożenia wiążą się z nowymi sposobami dokonywania płatności opowiada redaktor naczelny Telepolis.pl Witold Tomaszewski.

OFE wczoraj, dziś i jutro - jak zarabiają?

OFE – jak zarabiały na przestrzeni lat. Przeanalizujemy, czy strategia akcyjna była dobra. Teraz plany inwestycyjne muszą się zmienić po wprowadzeniu nowego podziału składki emerytalnej. Fundusze mogą inwestować w akcje znacznie więcej, choć mają mniej pieniędzy. Co się zmieni - mówi prezes Comperia.pl Bartosz Michałek.

Czy warto napisać list polecający?

„Szefie, odchodzę - oto wypowiedzenie. Napisz mi proszę list polecający” – z takimi słowami zwracają się często pracownicy, którzy odchodzą z firmy. W jaki sposób odnieść się do takiej prośby i czy warto puścić pracownika bez pytania o przyczynę odejścia z firmy? Dlaczego warto napisać list polecający - mówi Katarzyna Żmijewska starsza konsultantka Great Place To Work Institute Polska.