Z kraju

Z kraju

Nieprzyjazne zamówienia

Jednostronne, bez dbałości o jakość wykonania, niejasne – taki są umowy w zakresie prawa zamówień publicznych zdaniem uczestników międzynarodowej sondy przeprowadzonej przez CMS Cameron McKenna. Jak inne kraje rozwiązały problem zamówień publicznych? O tym Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna

Niskoemisyjna gospodarka

Perspektywy dla polskiego biznesu związanego z emisją dwutlenku węgla i sektorem energetycznym. Nie od dziś wiadomo, że w Unii Europejskiej trwa batalia o to jak będzie wyglądał przydział darmowych limitów. Rozmowa z profesorem Krzysztofem Żmijewskim z Politechniki Warszawskiej.

Plan B dla A2

GDDKiA ma w poniedziałek przedstawić stanowisko ws. Covecu i autostrady A2. Covec ma wybudować dwa odcinki A2 między Strykowem a Konotopą. Pozostałe trzy buduje Budimex, Strabag, Mostostal Warszawa. O sprawie budowy A2 przez Covec oraz najnowszym raporcie KPMG o branży budowlanej w Polsce, rozmawialiśmy z partnerem w KPMG, Mirosławem Proppe.

Inno-Gene przyspiesza

Inno-Gene to grupa kapitałowa spółek z sektora life-science. Jeden z projektów spółki - Bio Tech Transfer, dostanie ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania. Projekt ma pokazać, jak praktycznie wykorzystać technologię w zakresie biologii molekularnej. Rozmowa z prezesem Inno-Genne, Michałem Kaszubą.

Gry warte świeczki?

Kolejny producent gier komputerowych zdobywa światowe rynki. Gra 11 bit studios „Anomaly Warzone Earth” dostała nagrodę Apple Design Award, to pierwsza nagroda Apple dla polskiej gry. Rozmowa z szefem Rady Nadzorczej 11 Bit Studios, Marcinem Przasnyskim.

Turcja Erdogana

UE otwiera się na Chorwację, ale wciąż zamknięta jest dla Turcji, która być może nigdy nie wejdzie do tych struktur, bo UE sama od środka się rozsypie jeśli takich państw jak Belgia, która wciąż nie ma rządu, będzie w kolejnych latach więcej. O to dokąd zmierza UE, pytaliśmy naszego gościa: Adama Balcera z demos Europa?

Współpraca telewizji TVN i TP SA

Współpraca telewizji TVN i TP SA przeszła do kolejnego etapu. Po ogłoszeniu na jesieni 2010 roku strategicznej współpracy prezesi Markus Tellenbach i Maciej Witucki przedstawili szczegóły, które obejmują wspólne oferowanie usług telewizji i internetu. W jaki sposób wpłynie to na wyniki spółek? Czy współpraca przeniesie się także na inne pola? O tym Marek Tejchman rozmawiał z prezesami telewizji TVN i TPSA.

EBC: stopy bez zmian

Europejski Bank Centralny zostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami analityków. Według eksperta z BZ WBK, Piotra Bujaka dla rynków ważniejsza będzie konferencja prasowa EBC, na której poznamy prognozy dla inflacji i PKB w strefie euro.

Milion w portfelu

Zmiany w wirtualnym portfelu inwestycyjnym Jarosława Jamki z firmy Money Makers. Ekspert zmniejsza udział akcji spółek z indeksu WIG20, na rzecz kupna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która 6 lipca zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych.

ABM Solid - będzie lepiej?

ABM Solid miał wyjątkowo słaby początek roku. Strata netto w I kwartale wyniosła 9,8 mln zł. Spółka liczy na dwucyfrowy wzrost sprzedaży w tym roku i zakończenie go na plusie, mówi Sławomir Golonka wiceprezes ABM Solid.

Plany Celtic Property Developments

Celtic liczy, że plan zagospodarowania Ursusa będzie zatwierdzony w tym roku. Spółka chce zbudować tam osiedle mieszkaniowe dla około 25 tys. mieszkańców. Rozmowa z Elżbietą Wiczkowską, członkiem zarządu Celtic Property Developments.

CAM Media zarobi na prezydencji

CAM Media zarobi na polskiej prezydencji w Radzie UE. Spółka ma w konsorcjum kontrakt z MSP na 34 mln zł brutto, który polega na zapewnieniu i koordynacji wszystkich usług konferencyjnych oraz na zarządzaniu wszystkimi modułami konferencyjnymi spotkań. Rozmowa z Krzysztofem Przybyłowskim, prezesem CAM Media.

MW Tenis na NewConnect

MW Tenis zadebiutował na rynku NewConnect. Spółka na razie ma szkoły w Poznaniu i Toruniu, do 2013 roku chce otworzyć około siedem nowych ośrodków na terenie północno-zachodniej Polski, mówi Jacek Grobel, prezes MW Tenis.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Skarb Państwa zaoferuje nie więcej niż 20 proc. akcji PKO BP. Wtórną ofertę zaplanowano na wrzesień. DM PKO PB jest współorganizatorem road show dot. akcjonariatu. Rozmowa ze Zbigniewem Jagiełło, prezesem PKO BP.

Redan - analitycznie

Rekomendacja "kupuj" dla Redanu. W nowym raporcie DM BPS zakłada cenę akcji spółki na poziomie 10,51 złotych. Redan jest właścicielem działających w branży odzieżowej marek Top Secret, Troll i Textilmarket, wkrótce grupa chce wejść także na rynek rosyjski. Gościem programu Rynki Dnia był analityk DM BPS Sobiesław Kozłowski, autor raportu o Redanie.

Raport paliwowy

Dobre wiadomości z rynku paliwowego. Po 11 tygodniach cena oleju napędowego w końcu spadła poniżej 5 złotych. O cenach paliw i przyszłych trendach na rynku rozmawialiśmy z analityk biura BM Reflex, Urszulą Cieślak.

Warzywa pod kontrolą

Bilans warzywnej paniki. Targowiska, restauracje, czy mała gastronomia pod lupą Sanepidu. Inspekcja sprawdza warzywa pod kątem pochodzenia. Jaki jest wynik kontroli? Naszym gościem był: Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Akcjonariat Obywatelski to długofalowy program zainicjowany przez ministerstwo finansów. Celem programu jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa obywateli w życiu społeczno-gospodarczym. Rozmowa z wiceprezesem Tauronu, Markiem Zawadzkim

Euro pod dyktando J.C. Tricheta

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie zmienił parametrów swojej polityki pieniężnej. Jednak wbrew oczekiwaniom wartość Euro zaczęła spadać po komunikacie prezesa EBC który mówił o konieczności „wzmożonej czujności”, co wcześniej było uznawane za sygnał sugerujący podwyżkę stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu. O zachowania rynku rozmawialiśmy z Markiem Rogalskim, analitykiem DM BOŚ.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Ministerstwo Skarbu Państwa potwierdziło w piątek, że zaoferowało do sprzedaży 10 procent akcji Grupy PZU SA, a inwestorzy zapisali się na kupno całego pakietu po 367 złotych za sztukę. O prywatyzacji PZU oraz projekcie akcjonariatu obywatelskiego, rozmawialiśmy z ministrem skarbu, Aleksandrem Gradem.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Akcjonariat obywatelski, czyli program ministerstwa finansów, mający na celu upowszechnienie udziału obywateli w życiu gospodarczym. O programie oraz zamieszaniu wokół sprzedaży akcji PZU przez Skarb Państwa, rozmawialiśmy z byłym prezesem GPW i doradca strategicznym Rothschild Polska, Wiesławem Rozłuckim.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Akcjonariat Obywatelski, czyli długofalowy program zainicjowany przez ministerstwo finansów. Resort chce w ten sposób doprowadzić do powszechnego uczestnictwa obywateli w życiu gospodarczym. O korzyściach z programu dla warszawskiej giełdy rozmawialiśmy z jej prezesem, Ludwikiem Sobolewskim

Inne europejskie raje

Polskie Ministerstwo Finansów porozumiało się z Cyprem w sprawie zmian w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ministerialnym planem to od stycznia nie będzie już tak łatwo wypłacać dywidendy ze spółek zarejestrowanych na Cyprze. Nie będzie można także czerpać nieopodatkowanych zysków z umów menedżerskich. Gdzie zatem w tej sytuacji udać się do podatkowego raju? O tym w rozmowie z mec. Józefem Banachem, partnerem w Kancelarii incorpore.

Finansowe odrodzenie

Konkurencyjne, innowacyjne i z wizją – takie muszą być projekty, którymi zainteresuje się fundusz Renaissance Partners. Do tej pory firma zainwestowała w 29 projektów w Polsce, Czechach i Słowacji. Wybrane firmy mogą liczyć na wsparcie do 2,2 mln dolarów. Kto powinien się dać znaleźć funduszowi? O tym Piotr Bardadin, prezes Renaissance Partners.

Dzień z akcjonariatem obywatelskim

Akcjonariat Obywatelski to długofalowy program zainicjowany przez ministerstwo finansów. Celem programu jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa obywateli w życiu społeczno-gospodarczym. O inicjatywie resortu finansów rozmawialiśmy z inwestorem giełdowym, Zbigniewem Jakubasem.

Inflacja - stopy w strefie euro bez zmian

Europejski Bank Centralny pozostawił bez zmian stopy procentowe w strefie Euro. Szef EBC Jean Claude Trichet zapowiedział jednak, że bank powinien zachować "wzmożoną czujność" jeśli chodzi o inflację. Takie zapewnienie - zdaniem analityków - niemal przesądza lipcową podwyżkę stóp w eurolandzie. Jednak zdaniem głównego ekonomisty Invest banku, dra Jakuba Borowskiego, słabsze odczyty PMI mogłyby opóźnić podwyżkę stóp w strefie euro.

Kto dokończy A2?

Problemy z budową autostrady A2 zdają się nie mieć końca. Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej historii? Czy problemom można było zapobiec? O tym z Hubertem Tańskim, radcą prawnym z kancelarii CMS Cameron McKenna, rozmawiała Jolanta Kucharska.

PUAP deregulacji

Ruszyła Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej e-PUAP. Według gościa Bilansu to dopiero pilotażowy projekt, który jednak razem z pierwszą ustawą deregulacyjną i projektem drugiej jest ważnym krokiem do ograniczenia biurokracji w Polsce. O polskiej drodze do państwa przyjaznego przedsiębiorcom mówił w TVN CNBC ekspert BCC Witold Michałek.

Luksus na fali

Pokryzysowe odrodzenie popytu na jachty. W Monte Carlo swoje miejsce do cumowania chce mieć wielu europejskich milionerów, ale nie każdy ma na to szansę. Jak choć przez dobę poczuć się właścicielem luksusowego jachtu? O tym z Monako Karolina Hytrek-Prosiecka

Prywatyzacyjna niespodzianka

Kolejny fragment Skarbu Państwa - w Państwa rękach. MSP chce sprzedać 10 procent akcji PZU, rynek - już sprzedaje. Akcje ubezpieczyciela na dzisiejszej sesji poszybowały o 3,75 procent - w dół. Bo - w górę - muszą pójść przychody z prywatyzacji. Stan wpływów na teraz to tylko 20% rocznego planu. Minister skarbu sprzedaje, choć wcześniej nie zamierzał, ale to może pokrzyżować kolejne plany związane z największym tegorocznym debiutem - debiutem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niedebiutujący z pewnością Patrycjusz Wyżga - o tym, jak silna jest presja na prywatyzacyjne przychody.