Z kraju

Z kraju

Jak zmienić bilet lotniczy bez opłat?

Biznesmeni, którzy często podróżują, muszą liczyć się z kosztami zmiany miejsca przylotu, terminu czy klasy lotu. Jak zorganizować takie podróże, jeśli nie mamy jeszcze wszystkich danych dotyczących lotu. Czy opcja open-ticket się opłaca? Rozmawiamy z Jawaharem J. Singhiem, prezesem Weco Travel.

Płacimy w sklepie smartphonem

W smartphonach mamy do dyspozycji bardzo wiele aplikacji ułatwiających życie. Wkrótce będzie ich więcej - telefony będą sposobem na płacenie, dokładnie tak, jak karty bezstykowe. Jakie możliwości i zagrożenia wiążą się z nowymi sposobami dokonywania płatności opowiada redaktor naczelny Telepolis.pl Witold Tomaszewski.

OFE wczoraj, dziś i jutro - jak zarabiają?

OFE – jak zarabiały na przestrzeni lat. Przeanalizujemy, czy strategia akcyjna była dobra. Teraz plany inwestycyjne muszą się zmienić po wprowadzeniu nowego podziału składki emerytalnej. Fundusze mogą inwestować w akcje znacznie więcej, choć mają mniej pieniędzy. Co się zmieni - mówi prezes Comperia.pl Bartosz Michałek.

Czy warto napisać list polecający?

„Szefie, odchodzę - oto wypowiedzenie. Napisz mi proszę list polecający” – z takimi słowami zwracają się często pracownicy, którzy odchodzą z firmy. W jaki sposób odnieść się do takiej prośby i czy warto puścić pracownika bez pytania o przyczynę odejścia z firmy? Dlaczego warto napisać list polecający - mówi Katarzyna Żmijewska starsza konsultantka Great Place To Work Institute Polska.

Protest w Lubinie

Walka wręcz o podwyżki w KGHM. Związkowcy wyłamali drzwi siedziby spółki w Lubinie, nie udało im się jednak wejść do środka budynku. Związkowcy żądają m.in. po 300 zł podwyżki na osobę. Rozmowa z przewodniczącym Rady Głównej BCC Maciejem Grelowskim i członkiem Komisji Krajowej NSSZ Solidarność Januszem Śniadkiem.

Kleszcze długu

Deficyt budżetowy 35 miliardów złotych i całościowy deficyt finansów publicznych na poziomie 47 miliardów złotych. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej, w którym niemal cały dostępny w przyszłym roku deficyt rezerwuje dla siebie. To wniosek z zestawienia liczb: 35 miliardów dziury budżetowej i deficytu budżetowego na poziomie 2,9% PKB. Rozmowa z głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu Januszem Jankowiakiem.

Akcja prywatyzacja

Prywatyzacja sektora chemicznego ma jednak ruszyć jeszcze w tym roku. Ministerstwo Skarbu Państwa ponownie rozpocznie proces sprzedaży spółek z tego sektora, bo poprawia się ich sytuacja finansowa. Rozmowa z Krzysztofem Grzybowskim z Frost & Sullivan.

PPG po dużej emisji

Platinum Properties Group zakończyło kolejną emisję prywatną, z której pozyskało 250 mln złotych. Za poprzednie 100 mln spółka kupiła działki i projekt budowy miasteczka pod Moskwą na kilka tysięcy mieszkań i domów. Co teraz dzieje się z tą inwestycją? Na co przeznaczone zostaną środki z nowej emisji? O szczegółach mówi wiceprezes PPG Gustaw Groth.

Centrum wyników: Netia

Netia ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2011 roku. W porównaniu do I kw. 2010 roku przychody wzrosły o 4 proc. i po raz pierwszy w historii spółki przekroczyły kwartalnie poziom 400 mln zł. Rozmowa z Mirosławem Goldewskim - prezesem Netii.

Centrum wyników: Asseco Business Solutions

Asseco Business Solutions lepiej niż oczekiwano. W I kwartale 2011 roku spółka miała 9,59 mln zł zysku. To o 4,24 proc. więcej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 9,2 mln zł zysku - cieszy się prezes Asseco Business Solutions Romuald Rutkowski.

Inflacja!

Inwestorzy, którzy czekali na jastrzębi ton komunikatu Europejskiego Banku Centralnego, przeliczyli się. Jean-Claude Trichet nie użył frazy o "wzmożonej czujności EBC", która - według analityków - oznaczałaby wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp w czerwcu - wskazuje zarządzający Veritas Funds Klaudiusz Sobczyk.

Milion w portfelu

Akcje, fundusze akcji, fundusze inwestycyjne i surowce - Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse przedstawia swój pomysł jak zainwestować milion złotych.

Kariera dla dziecka

Matura, i co dalej? Jak zaplanować karierę dziecka - i ile to kosztuje? Ważne jest żeby rodzice uczyli dzieci zarządzania pieniędzmi i nie przeładowywali go obowiązkami - podkreśla prezes firmy Architekci Kariery Beata Kapcewicz.

XIII Kongres Kadry: kogo szukają pracodawcy?

Jakie zawody są w cenie na rynku pracy? Najbardziej poszukiwani są inżynierowie i wykwalifikowani robotnicy. O wymagania pracodawców Katarzyna Karpa-Świderek pytała dyrektora Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich PARP Annę Świebocką.

Droga do milionów: jak czytać rynki

Analiza techniczna, fundamentalna i międzyrynkowa - jaką wybrać? O najczęściej stosowane formacje w analizie technicznej Katarzyna Karpa-Świderek pytała Krzysztofa Borowskiego ze szkoły Giełdowej GPW.

Bezpiecznie z biurem na wakacje

Od początku roku skokowo wzrosła liczba biur turystycznych figurujących się w rejestrach dłużników. Jak sprawdzić biuro podróży? Jak odzyskać od niego swoje należności? Jak się zabezpieczyć na ewentualność upadku biura podróży? Między innymi na te pytania odpowiada dr Mariusz Bidziński z kancelarii prawnej Chmaj i Wspólnicy.

XIII Kongres Kadry: kobieta w biznesie

Kobiecy styl zarządzania - fakt czy mit? Katarzyna Konieczna, dyrektor zarządzający Transfero, podkreśla, że kobiety potrafią budować trwalsze relacje i lepiej od mężczyzn łagodzić konflikty.

XIII Kongres Kadry: kandydaci na pracowników

Czego kandydaci oczekują od swoich pracodawców? Coraz częściej to elastyczny czas pracy i przyjazna atmosfera. Większość kandydatów szuka informacji o firmie w internecie i na portalach społecznościowych. O oczekiwania pracowników Paweł Blajer pytał Pawła Leksa z portalu pracuj.pl.

XIII Kongres Kadry: branding personalny

Branding personalny to jedna z najskuteczniejszych metod promocji pracownika. Jest to świadome zarządzanie tożsamością zawodową. Może być także wykorzystywany pośrednio przez firmy w działaniach promocyjnych, poprzez budowę rozpoznawalnej marki liderów lub specjalistów danej firmy. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Maretha Żurakowska, ekspert brandingu personalnego.

XIII Kongres Kadry: jak zwiększyć efektywność?

Jak zwiększyć efektywność pracy pracowników? Jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność jest informacja i organizacja pracy: pracownicy powinni wiedzieć czy dobrze wykonują swoje obowiązki. Gościem programu Bajer Mówi: Biznes był prezes Competency Institute Studio Grzegorz Filipowicz.

XIII Kongres Kadry: trening międzykulturowy

Jak zarządzać zespołem, w którym poza polskimi pracownikami jest wielu obcokrajowców? Przydatny w takiej sytuacji może okazać się trening międzykulturowy i trening różnorodności w organizacjach biznesowych - radzi prezes firmy etta Doradztwo i Treningi dla Biznesu Monika Chutnik.

PZ Cormay ma plan

PZ Cormay może być tegorocznym hitem. Spółka zawarła w styczniu umowę z instytutem naukowym ws. komercyjnego wykorzystania wynalazków. Ma to przynieść "rewolucyjne zmiany" na rynku diagnostyki, zwłaszcza w zakresie biochemii i immunologii - zapowiada prezes PZ Cormay Tomasz Tuora.

XIII Kongres Kadry: przystanek Polska

Polska to nie przystanek w karierze dla zagranicznych inżynierów. To doświadczenie, które zapewnia, a często i gwarantuje szybszy awans na Zachodzie - twierdzi Andrzej Wypych z ArcelorMittal Poland. Zagraniczni inżynierowie po kilku latach zdobywania kolejnych stanowisk w Polsce wracają do siebie i z bogatym CV szybko awansują. Z Andrzejem Wypychem rozmawiał Rafał Hirsch.

Spokój Sfinksa

Sfinks odwołał prognozę wyników finansowych na 2011 rok. Według wcześniejszych planów tegoroczny przychody miały sięgnąć 250 milionów złotych, a zysk EBITDA 12 milionów złotych. Czy wyniki Sfinksa będą lepsze czy gorsze od poprzedniej prognozy? - pytamy wiceprezesa spółki Jacka Woźniewicza.

XIII Kongres Kadry: partnerzy społeczni

Maja Chalińska-Rossakowska współpracuje ze związkami zawodowymi w firmie DHL. Tłumaczy im np. czym różnią się przychody od zysków i dlaczego nie zawsze pracownicy mogą liczyć na podwyżki. Jej zdaniem część żądań związkowców wynika z niezrozumienia tego, jak działa firma. Z Mają Chalińską-Rossakowską rozmawiał Rafał Hirsch.

Centrum wyników: Północ Nieruchomości

Spółka Północ Nieruchomości podała raport za I kwartał. Zysk EBITDA wyniósł około 100 tysięcy złotych, a przychody 1 235 tysięcy złotych. Spółka zapowiada poprawę tych wyników w kolejnych kwartałach dzięki sprzedaży kilku nieruchomości z portfela spółki. Gościem programu Rynki Dnia był prezes Północ Nieruchomości Piotr Sumara.

Strefa euro

Ruszamy z akcją STREFA EURO, do 8 czerwca 2012, czyli do startu EURO 2012, będziemy rozmawiać z firmami, które już zarabiają na turnieju i które wkrótce zaczną na nim zarabiać. Jedną z takich firm jest Polimex-Mostostal, który buduje autostrady na EURO 2012. Z prezesem spółki Konradem Jaskółą rozmawiał Rafał Hirsch.

Ropa w dół, benzyna w górę

Ceny ropy naftowej na rynkach spadają, ale jak na razie nie przekłada się to na ceny na stacjach paliw. Benzyna jest coraz droższa, według danych BM Reflex za litr benzyny PB95 trzeba zapłacić średnio 5,17 złotych. O to, jak będą się kształtować ceny paliw w najblizszej przyszłości Robert Stankiewicz pytał prezesa BM Reflex.

Portfel RDO

W piątek portfel RDO znów na zielono. W programie zastanawiamy się, czy zainwestować nasze pieniądze w akcje spółki Netia. Więcej na temat tego czy warto ulokować naszą gotówkę w akcje spółki powiedzą Jan Niedziałek i Rafał Wojda.

Zamrożone plony?

Przymrozki spowodują straty w uprawach owoców - ostrzega minister rolnictwa. Tymczasem synoptycy prognozują kolejną falę chłodów. Które uprawy są najbardziej narażone na zniszczenia w razie wystąpienia przymrozków? Między innymi na to pytanie odpowiada dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.