Z kraju

Z kraju

Kleszcze długu

Czarne chmury nad francją. Rynki boją sie o kondycję francuskich banków, które posiadają najwięcej greckich obligacji. Do tego Bank Francji spodziewa się, że wzrost gospodarczy nad Sekwaną stanie w miejscu. O kondycji francuskich banków rozmawialiśmy z Dariuszek Szkaradkiem, Partnerem w Deloitte.

Strach na rynkach

Belgia, Francja, Włochy i Hiszpania od dziś bez giełdowej krótkiej sprzedaży - poinformowała Europejska Komisja Nadzoru Giełdowego. Granie na spadki będzie czasowo zakazane, by ograniczyć wyprzedaż na rynkach. Czym jest krótka sprzedaż? Czy zakaz obroni giełdy? Rozmowa z Janem Woźniakiem, byłym członkiem zarządu HSBC w Polsce.

Inflacja!

Rynek oczekuje minimalnego przyspieszenia inflacji w Polsce w lipcu. Zdaniem analityków ankietowanych przez agencję Reutera wzrost cen wyniesie 4,3% w porównaniu do 4,2% w czerwcu. W skali miesiąca ceny mają minimalnie spaść. Jak rosły ceny w Lipcu pytaliśmy Tomasza Kaczora, głównego ekonomistę BGK.

Ulga w czasie drogiego franka

Frank nieco słabszy, ale nadal bardzo drogi. Jak na razie sierpniowa rata za mieszkanie dla 700 tysięcy polaków będzie rekordowo wysoka. Niektóre banki już teraz zastanawiają sie jak ulżyć swoim kredytobiorcom. Więcej na ten temat w rozmowie z Pawłem Majtkowskim.

Kondycja polskiego sektora bankowego

Największe banki we Francji częściowo odcięte od strumienia gotówki z Azji. Agencja Reutera podała, że jeden z azjatyckich banków przestał kredytować największych pożyczkodawców nad Sekwaną. Co z polskim sektorem bankowym? Czy polskie banki nie muszą obawiać się o swoją płynność finansową? O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy z Jerzym Pruskim, prezesem BFG.

Problemy z płynnością

Banki w eurolandzie coraz więcej pożyczają od Europejskiego Banku Centralnego. W ramach operacji na jedną noc banki pożyczyły z EBC 4 miliardy euro, a to najwięcej od połowy maja. Czy kryzys płynności w europejskim sektorze bankowym rozpoczął się na dobre? Jakie niesie to zagrożenia? Więcej odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z Januszem Jankowiakiem, głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Przecena francuskich banków

Sądny dzień dla francuskich banków - największe instytucje finansowe zanotowały nawet dwucyfrowe spadki. Skąd wziął się strach na rynkach? Co dalej z francuską gospodarką? Jak zareaguje Paryż? O tym w rozmowie z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska i Romanem Młodkowskim, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVN CNBC.  

Inwestor średnioterminowy nie ma czego szukać na giełdzie

Inwestorzy, którzy inwestują w średnim okresie i chcą spokoju są poza rynkiem, od kilku miesięcy. Jaką zatem przyjąć strategię, jeśli jednak chcemy inwestować? Rynek po spadku musi ochłonąć, czy jednak jest czego szukać na rynku, jeśli chcemy zainwestować na dłużej? Czy warto brać pod uwagę dobre wiadomości ze spółek? O strategiach inwestycyjnych na ciężkie czasy mówi Paweł Szczepanik ze Szkoły Inwestycji Giełdowych.

Koszty najmu w koszty firmy

Twój brat PIT. Widz pyta nas, czy wykonując działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu można wliczyć stawkę najmu w koszty? Czy i w jakiej części można to zrobić mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Przedsiębiorczyni na macierzyńskim

Dziecko i firma. Prawo nie zabrania kobiecie, która spodziewa się dziecka i równocześnie prowadzi firmę podwyższać składki chorobowej w trakcie ciąży. Sąd Najwyższy w 2010 roku w składzie 7 sędziów uznał, że ZUS nie może kwestionować zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty podstawy wymiaru składek ZUS. Odpowiadamy na pytania dociekliwych widzów. Naszym gościem jest Magdalena Zwolińska z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

USA bezpieczną przystanią? 

Inwestorzy panicznie szukają bezpiecznej przystani. Burza na rynkach sprawia, że uciekają do złota i franka szwajcarskiego, których ceny biją przez to kolejne to rekordy. Według Bogusława Grabowskiego z Rady Gospodarczej przy Premierze, taką przystanią wciąż są też Stany Zjednoczone. I to mimo obniżki ich ratingu.

Frank oszalał - co na to księgowi?

We wtorek frank powyżej 4,07, w środę już po 4,10 zł. W jaki sposób przy takich wahaniach walutowych planować kolejne tygodnie i miesiące w firmie mówi Marek Nienałtowski, główny analityk DK Notus.

Rewolta kryzysowa?

Londyn, Bristol, Birmingham w Ogniu... płomienie na ulicach miast Wielkiej Brytanii mogą być skutkiem także schłodzenia brytyjskiej gospodarki. W Lipcu prognozowano wzrost 1,3% w tym roku i 2-procentowy w przyszłym - W ciągu miesiąca ekonomiści obniżyli swe prognozy o 10 punktów bazowych. Niewykluczone, że odczyt za 2011 rok będzie jeszcze gorszy. Gościem programu 90 Minut był Michael Dembiński, dyrektor Polsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej.

Strach na rynkach

Giełdy w Stanach Zjednoczonych i Europie pikują w dół. Na przykład Nasdaq od początku miesiąca stracił ponad 15%. Jednak od początku 2009 roku zyskał ponad 53%. Goście programu 90 Minut przekonują, że potrzebny jest większy dystans do sytuacji na rynkach bo możliwe są znacznie większe spadki. O opinię na temat perspektyw globalnych rynków Robert Stanilewicz pytał Jacka Sochę, wiceprezesa PwC Polska i byłego ministra skarbu a także Wiesława Rozłuckiego, doradcę zarządu Rothschild Polska i byłego prezesa GPW.

AC SA juz na giełdzie

AC SA to producent samochodowych instalacji gazowych, ma 45% udział w polskim rynku. Firma jest obecna także za granicą. 11 sierpnia AC SA zadebiutowało na giełdzie. O planach firmy rozmawiamy z prezes nowej spółki giełdowej, Katarzyną Rutkowską.

Stabilny biznes Inpro

Prezes dewelopera przekonuje w "Rynkach Dnia", że mimo zawieruchy na rynkach klienci nie mają problemów z uzyskaniem kredytów. Według Piotra Stefaniaka spółka nie ma też opóźnień w realizacji projektów.

Kupować Emperia lub Eurocash?

Cały rynek spada. Ciężko więc oczekiwać, że akurat spółki Emperia i Eurocash będą zyskiwać. Fundamenty obydwu spółek są bardzo dobre mówi analityk Erste Securities Marek Czachor. Warto się więc zastanowić nad ewentualną inwestycją w akcje.

Obawy o Francję są nieuzasadnione

Nie ma obaw o francuską gospodarkę, a granie rynków pod dotarcie kryzysu nad Sekwanę nie ma oparcie w faktach - zdaniem Piotra Ciżkowicza, głównego ekonomisty Ernst&Young. Sytuacja Francji jest co prawda gorsza niż Niemiec, ale nie można porównywać jej do Włoch, czy Hiszpanii, dodaje Ciżkowicz.

Paliwa są za drogie

PKN Orlen i Lotos obniżają hurtowe ceny paliw. W płockim koncernie benzyna potanieje o około 4 i pół grosza na litrze, olej napędowy o nieco ponad dwa grosze. Z kolei Lotos obniża ceny benzyn o około 5 groszy, za paliwo do DIESELa będzie można zapłacić mniej o ok. 2 grosze za litr. O cenach detalicznych na stacjach benzynowych zdecydują ich właściciele, a zdaniem Haliny Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych ceny paliw w Polsce są zdecydowanie za wysokie.

Skąd pieniądze na emerytury?

Od trzeciego tygodnia września ZUS zacznie wypłacać emerytury z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Według planów do Funduszu Ubezpieczeń społecznych trafią wtedy 4 miliardy złotych. Członek zarządu ZUS do spraw finansowych Mirosława Boryczka mówi w TVN CNBC, że po ich wykorzystaniu świadczenia będą finansowane z rządowej pożyczki w wysokości od 3 do 6 miliardów złotych, a potem z kredytu bankowego.

Histeria na rynkach trwa

Środowe wydarzenia na rynkach - głównie przecena francuskich banków wygląda jak początek drugiego dna kryzysu. To nie ma nic wspólnego z makroekonomią, to raczej histeria na rynkach mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny BTFG.

Polskie firmy w kryzysowych czasach

Od początku kryzysu polskie firmy uczyły się jak funkcjonować w nowych warunkach ekonomicznych. Teraz może im sie ta wiedza niestety ponownie przydać. Czy nowa fala kryzysu oznacza zwolnienia? jak poradzą sobie polscy przedsiębiorcy? Naszym gościem jest prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca z Inicjatywy Firm Rodzinnych.

Zainwestuj w zegarki

Frank rekordowo drogi względem głównych walut, złoto z każdym dniem bije kolejne rekordy, wino Bordeaux „en primeur” z rocznika 2010 zdrożało o 80%. Czy zatem na rynku zegarków widać ożywienie? Jak zainwestować z zyskiem w luksusowe zegarki mówi Władysław Meller, członek założyciel Stowarzyszenia Miłośników Zegarów i Zegarków.

JSW - warto kupić?

  JSW to spółka o bardzo dużych obrotach. Cena papierów firmy spadła jednak ostatnio poniżej 100 złotych. Czy to efekt tylko i wyłącznie spadków na giełdach światowych? Artur Iwański, analityk PKO BP mówi, że przy analizowaniu ewentualnego kupna akcji JSW nie należy ignorować stanu gospodarki światowej, ponieważ to od niej zależą ceny węgla.

Złoty jednak się umocni?

Umocnienie złotego wciąż jest możliwe - prognozuje Blackrock. Według dyrektor funduszu w Polsce inwestorzy w końcu zauważą, że gospodarki krajów rozwijających są stabilniejsze niż państw rozwiniętych. Joanna Stec-Gamracy była gościem "Bilansu".

Pamapol - wiatr w żagle?

Pamapol łapie wiatr w żagle. Spółka pozbyła się spółek zależnych, które mogły jej ciążyć i dywersyfikuje portfolio produktów. Rozmowa z Krzysztofem Półgrabią, prezesem Pamapolu.

Milion w Portfelu

Kolejny Milion w Portfelu. Tym razem porozmawiamy o inwestycjacgh Rafała Madeja, dyrektora departamentu sprzedaży zewnętrznej PKO TFI. Porozmawiamy tez o zmianach na rynkach.

Wakacje i inwestycje z winem

Rośnie rynek wyjazdów enologicznych w Polsce. Turystyka winiarska do Włoch i Francji ma coraz większa rzesze zwolenników – to nie tylko okazja na zwiedzanie pięknych winnic, ale również poznanie kultury winiarskiej i degustacja najlepszych trunków. O nietypowym typie wypoczynku i inwestycji mówi Ewa Wieleżyńska, zastępca redaktora naczelnego magazynu Wino.

Polskie obligacje w obliczu światowej zawieruchy

Polskie obligacje na tle papierów zagranicznych, zwłaszcza tych z Włoch i Hiszpanii. Jak na rynek polskiego długu wpływają zapowiedzi skupu na rynku wtórnym przez EBC mówi Marek Warmuz, zarządzający funduszami Union Investment.

USA i Wielka Brytania z polskiego punktu widzenia

Gospodarki Wielkiej Brytanii i USA okiem polskich przedsiębiorców. S&P obniżyło rating USA, tymczasem polska Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych nadal ocenia Stany Zjednoczone potrójnym A. Z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE porozmawiamy także o przyszłości Wielkiej Brytanii. Natomiast Michał Krajewski, założyciel Struxteel Steelwork Management, polski przedsiębiorca z Londynu powie o wpływie zamieszek i ewentualnych reform na prowadzenie biznesu.