Z kraju

Z kraju

Co zrobi RPP?

Zachodnie banki obniżają prognozy wzrostu PKB dla Polski na ten rok i jednocześnie podnoszą prognozy inflacji. Tymczasem z najnowszych danych GUS wynika, że inflacja przestała przyspieszać: w lutym ceny konsumentów wzrosły o 3,6 proc., czyli dokładnie tak, jak w styczniu. Wśród ekonomistów pojawiają się głosy, że Rada Polityki Pieniężnej może powstrzymać się z podwyżką stóp procentowych do maja. O przewidywaniach dotyczących polskiej polityki  pieniężnej i jej wpływu na strategię banków komercyjnych z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Szybki mobilny internet - kiedy?

Wyniki Cyfrowego Polsatu za ubiegły rok – lepsze niż przed rokiem, ale słabsze od oczekiwań analityków. Od wczoraj firma testuje technologię LTE, czyli bardzo szybkiego mobilnego internetu. Kiedy będziemy mogli się spodziewać wprowadzenia usługi na rynek - miedzy innymi o tym mówi prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki.

Milion w Portfelu

Jak zainwestować w ETF-y na WIG20, S&P 500, indeksy rynków wschodzących, obligacje i złoto? Propozycja Rafała Lorka z Kancelarii Lorek, Pawlak i Wspólnicy.

Przedwiośnie w nieruchomościach

Rośnie podaż i popyt na kredyty hipoteczne.  Deweloperzy są znacznie mniej chętni do zaciągania kredytów. O tym cenach nieruchomości na rynku pierwotnym rozmawiają prezes zarządu CEE Property Group Paweł Grząbka i analityk rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński.

Produkcja przyspiesza

Produkcja polskiego przemysłu powyżej oczekiwań. W lutym 2011 wzrosła o 10,7 proc., wobec 10,3 proc. przed rokiem i oczekiwanych przez analityków 9,9 proc.. Komentarz Radosława Cholewińskiego, zarządzającego Trigon TFI.

Japonia a sprawa polska

Jakie fundusze dostępne dla Polaków inwestują w Japonii? O skutkach trzęsienia ziemi dla rynku finansowego mówi dr Tomasz Miziołek z ETF.com.pl.

Siła złego na złotego

Podwójny dług polski – czy to jest możliwe? Opóźnienie w publikacji danych o bilansie płatniczym niepokoi Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomistę BRE Banku. Jak wskazuje, dane których brakuje odpowiadają za ok. 4 procent polskiego PKB.

SOS dla biznesu

20 procent klientów tworzy 80 procent przychodów firmy – to znana marketingowcom tzw. reguła Pareto. Czy kierując się nią powinniśmy różnicować cenniki i  jak to zrobić, by żadna grupa nie czuła się pokrzywdzona - doradza trener Ernst & Young Academy of Business Ewa Opolska.

Austria otwiera rynek pracy

1 maja Niemcy i Austria otwierają swój rynek pracy. Jakich pracowników potrzebuje Austria i co zmieni się, jeśli chodzi o kontrakty dla małych i średnich firm - miedzy innymi na to pytanie odpowiada radca handlowy Ambasady Austrii w Polsce Ernst Kopp.

Przekształcenie w spółkę

Od 1 lipca łatwiej będzie przekształcić jednoosobową działalność w spółkę prawa handlowego. Do tej pory można było przenieść działalność tylko aportem, teraz to się zmieni - wskazuje Grzegorz Maślanko z Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.

Franszyza na myjnie

Czysty zysk… z myjni? Najnowsza technologia parowa pozwala na dużo łatwiejsze otworzenie biznesu. Ile w praktyce trzeba wydać na myjnię i kiedy można liczyć na zyski, mówią Sławomir Decewicz, prezes Auto-Spa i Marek Karafioł, właściciel ecomyjnia.pl.

Niekonstytucyjny wyciąg

Wyciąg bankowy nie stanowi dokumentu urzędowego - stwierdził Trybunał Konstytucyjny wzmacniając pozycję konsumenta w sporze z bankami. Jak ten wyrok przełoży się na przedsiębiorców, mówi mec. Iwona Mirosz, partner w kancelarii Bird&Bird.

Brat VAT

Kruche losy VAT na ciastka. W środę senatorowie przegłosowali ostateczną wersję podatku od towarów i usług na ciastka. O stawce podatku ma decydować 45-dniowy termin przydatności. Rozmowa z Kazimierzem Czekajem, prezesem zarządu Piekarni Rafapol.

Centrum wyników: MW Trade

MW Trade w 2010 roku osiągnęła wzrost sumy bilansowej o ponad 370% z 21 mln zł przychodu i 7 mln zł zysku netto. Hospital Fund - czyli finansowanie i restrukturyzacja zobowiązań SP ZOZ - nadal będzie motorem napędowym spółki, mówi Rafał Wasilewski, prezes MW Trade.

Centrum wyników: Dębica

Cena kauczuku bije rekordy. Zdaniem Jacka Pryczka, prezesa Dębicy to wynik spekulacji funduszy i Chin. Zarząd będzie rekomendował dywidendę w wysokości 50% zysku netto w 2010 roku.

Stopy w Szwajcarii bez zmian

Bank Centralny Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami. Powód - trudno oszacować skutki katastrofy w Japonii. - Stopy mogą pójść do góry w III/IV kwartale rr., uważa Marek Nienałtowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Co słychać w Polkomtelu

Due Diligence Polkomtela przez 7 potencjalnych inwestorów ruszy prawdopodobnie 21 marca. Polkomtel przewiduje start technologii CDMA i dostęp do niej w swojej ofercie za kilka tygodni - mówi Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Mniej do OFE

Celem rządu nie jest likwidacja drugiego filara, tylko naprawa systemu – mówił dzisiaj w Sejmie premier Donald Tusk. Minister Boni z kolei przekonywał, że nie ma potrzeby wprowadzania dobrowolności wyboru między ZUS a OFE. O istocie proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym w magazynie 90 Minut rozmawialiśmy z prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezarym Kaźmierczakiem

Brat Vat

Senacka komisja budżetu proponuje, aby VAT na ciastka zależał od ich terminu przydatności do spożycia. O szczegółach opowiada Kazimierz Kleina, senator PO.

Gazele Biznesu

Przedstawiamy kolejną Gazelę Biznesu 2010, tym razem z województwa mazowieckiego. Benefit Systems to firma oferująca programy motywacyjne dla firm. O szczegółach opowiada Adam Kędzierski, dyrektor ds. handlowych Benefit Systems.

Pracownicze programy emerytalne

W środę w Sejmie odbyła się debata o OFE. Powiemy, jak działają Pracownicze Programy Emerytalne. Jak stworzyć taki program w małej lub średniej firmie? O szczegółach opowiada Mateusz Popek, Komisja Nadzoru Finansowego.

Prezentacja dla inwestora

Aby zdobyć inwestora nie wystarczy doskonały pomysł, musimy tez potrafić go przedstawić. Jak to zrobić mając tylko na kilkanaście minut uwagę inwestora. Co jest istotne? Czego unikać? Jak zrobić doskonałą prezentację inwestorską? O szczegółach opowiada Maciej Strzębicki, manager w Tomorrow.

Brat Vat

Od stycznia szkolenia są objęte 23% VAT-em. Tymczasem organizatorzy szkoleń cały czas nie mają pewności, jaka jest definicja szkoleń zawodowych, czy e-learningu. Dodatkowo interpretacja Izby Skarbowej w Płocku z 20 stycznia wprowadziła dodatkowe zamieszanie. Według dyrektora Izby, jeśli szkolenie nie ma waloru wychowawczego, musi być objęte 23% VAT. O szczegółach opowiada Ireneusz Górecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad zmianami w systemie emerytalnym. Reforma pierwotnie miała chronić przed niekorzystnymi zmianami demograficznymi. Obecnie to obciążenie dla młodych pokoleń w latach 2030+. O szczegółach opowiada Ryszard Petru, dyrektor zarządzający w PKO BP.

Rynek obligacji Catalyst

Na Catalyst znaleźć można okazje inwestycyjne, ale są także papiery zagrożone i niezabezpieczone. Jak analizować korporacyjne obligacje? O szczegółach opowiada Kamil Gemra, analityk Stockwatch.pl

Sposób na ryzyko kursowe

Kurs walutowy znów szaleje. Jak osoba fizyczna (z dużym kredytem i zapasem gotówki) może się zabezpieczyć przed wahaniami walutowym? O szczegółach opowiada Łukasz Wosch, makler DM TMS Brokers.

Milion w portfelu

Swój „Milion w portfelu” Rafał Lerski zainwestowałby w równym stopniu w ETF na DAX, kawę, bawełnę oraz na NIKKEI 225 lub TOPIX.

Centrum wyników

PZU zarobił w 2010 roku więcej niż spodziewał się rynek, ale znacznie mniej niż w 2009 roku. Zysk netto spółki spadł o ponad 35% rdr. - To wina m.in.  opadów śniegu w pierwszym kwartale i powodzi, tłumaczy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą o zmianach ws. OFE. Odbyło się pierwsze czytanie. -Gdyby nie było dużego deficytu, prawdopodobnie nie byłoby takiej propozycji rządu - uważa Stanisław Gomułka, głównym ekonomistą BCC.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą. Sejm  znowelizował ustawę o rachunkowości. Według niej przedsiębiorca, który zawiesił działalność, nie musi prowadzić ksiąg rachunkowych, czy składać sprawozdań finansowych. Więcej o nowelizacji w rozmowie Pawła Blajer z Anetą Wroną-Kłoczko, prawnikiem w Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy.