Z kraju

Z kraju

Nowe przepisy dot. odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki. Jaka kara grozi przedsiębiorcy za wyrządzenie szkody majątkowej, a jaka w przypadku sprowadzenie takiego niebezpieczeństwa na spółkę, tłumaczy Jacek Świeca, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, ekspert BCC.

Burze i trąby powietrzne wyrządziły poważne szkody m.in. w gospodarstwach rolnych. Można już składać wnioski o przyznanie wsparcia na "przywrócenie potencjału produkcji rolnej". Maksymalna wartość pomocy to 300 tys. zł. Rozmowa z Andrzejem Niemirką, ekspertem z Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR.

1500 złotych płacy minimalnej brutto od przyszłego roku. Na co wpływa wysokość płacy minimalnej i jakie wskaźniki zmienią się od przyszłego roku, mówi Magdalena Zwolińska z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Rynek czeka na rozwiązanie patowej sytuacji ws. zwiększenia limitu długu w USA. W obliczu braku kompromisu agencje Moody's i S&P ostrzegły przed obniżką ratingu USA. Rozmowa z prof. dr. hab. Marianem Guzkiem z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego.

Brytyjski Lotus od września w Polsce. Za sprzedaż i serwis Lotusa będzie odpowiedzialna spółka z grupy kapitałowej Marvipolu. 2010 rok przyniósł wzrost sprzedaży samochodów marek: Jaguar, Aston Martin, land rover i Caterham - mówi Andrzej Nizio, prezes Marvipolu.

- Spadający trend nowych klientów wrócił w II kwartale 2011 roku - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Portfele kredytów mieszkaniowych będą się pogarszały - dodaje.

- Jest szansa, że do końca roku uda się zakończyć spór o odszkodowanie ze skarbem państwa - mówi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Kolejna rozprawa odbędzie się 21 lipca.

Popyt na powierzchnie biurowe przez pierwszych 6 miesięcy 2011 roku wzrósł m.in. w Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu. W dwóch ostatnich miastach wynajęto najwięcej biur. Rozmowa z Anną Bartoszewicz-Wnuk, dyr. działu analiz i doradztwa Jones Lang Lasalle Poland.

Rynki w Warszawie i na świecie z punktu widzenia analizy technicznej. Pozwala ona na przewidzenie długoterminowych trendów na podstawie wyglądu indeksów. Np. WIG 20 znajduje się obecnie w trendzie spadkowym a Dow Jones zwyżkuje. Jakie są kluczowe poziomy wsparcia dla indeksów? Spytaliśmy dra Krzysztofa Borowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej.

Ulga po stress testach. Z 90-ciu testowanych banków egzamin oblało 8, w tym 5 hiszpańskich, 2 greckie i jeden austriacki. Jak w kontekście niepokojów na rynkach zachowuje się polski rynek obligacji? Gościem "Rynków Dnia" był Jacek Fotek, prezes Bondspot.

Osiem europejskich banków z 90 oblało trzecia rundę stress testów. Szesnaście zdało je z małym marginesem bezpieczeństwa. Nie zdało pięć banków hiszpańskich, dwa greckie i jeden austriacki. Pomyślnie testy przeszły wszystkie irlandzkie, portugalskie i włoskie banki. Gościem Rynków Dnia był Adam Zaremba, główny ekonomista IDEA TFI.

Rynek obligacji korporacyjnych kontra rynek obligacji skarbowych. Po ostatnich wydarzeniach rynkowych obligacje skarbowe przestają być uważane za najbezpieczniejsze. Czy warto zatem zainwestować w papiery firm? O zyskach z obligacji w programie "Rynki Dnia" Jan Niedziałek rozmawiał z Anetą Buchert, analitykiem rynku długu w Lloyds Banku.

Krem z oliwy z oliwek, szampon z serwatki mlecznej, tonik na bazie octu jabłkowego, bio-pieczywo. Pomimo tego, że preparaty organiczne i ekologiczne są sporo droższe niż te tradycyjne, to moda na nie jest obecnie powszechna. Jak zarobić na biokosmetykach? Co daje nam przynależność do sieci franczyzowej? Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes byli: Leszek Krzanowski, dyrektor L’orient i Tomasz Czarski, właściciel Organique.

Pomysł na własną firmę lub zmiana koncepcji dotychczasowego biznesu – do tego może skłonić własne dziecko. Pani Magda od czasu urodzenia swojej pociechy, fotografuje przede wszystkim dzieciaki. Pani Dagmara stwierdziła, że jest za mało miejsc, które mogą się zająć maluchem i zaproponować mu kreatywne zabawy. Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes były Magda Dębińska, założycielka firmy Dział Kadrów i Dagmara Janiszewska, założycielka Klubu Malucha Duduś.

SMS Kredyt zadebiutował na rynku NewConnect. W 2011 roku spółka prognozuje wypłacenie pożyczek na kwotę ponad 27 mln zł i zysk netto na poziomie 2,3 mln zł. Rozmowa z Michałem Staniochem, członkiem zarządu, dyrektorem generalnym SMS Kredyt.

W małych firmach powiało optymizmem. W lipcu wzrósł odsetek przedsiębiorców, które uważają, że sytuacja gospodarcza sprzyja ich działalności - mówi Tomasz Dulinicz, kierownik zespołu badawczego 4P Research Mix.

Włoska aukcja obligacji, program oszczędnościowy, kłopoty budżetowe... Strefa euro zmaga się z kryzysem na rynku długu. Gościem Bilansu prosto z Waszyngtonu była Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski przy MFW.

Unibep ma kupca na budynek przy Grzybowskiej za 97 mln zł. Poza tym kilka dużych kontraktów - w tym drogowe. O marże i na co spółka zamierza przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży Grzybowskiej, mówi Jan Mikołuszko, prezes Unibepu.

Bez spreadów, bez dodatkowych opłat i prowizji - czyli własnym frankiem spłać ratę kredytu. Polityczne pomysły nie podobają się bankom. Gościem TVN CNBC był Karol Wilczko z portalu Comperia.pl.

GPW publikuje nowy skład indeksu Respect Index. Przedmiotem badania są praktyki spółek w zakresie ładu korporacyjnego (Corporate Governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami. O wejściu IDM do indeksu w TVN CNBC mówi prezes spółki, Grzegorzem Leszczyńskim.