Z kraju

Z kraju

Twój Brat PIT

Coraz mniej czasu na rozliczenie się z fiskusem. Pozostał na to niespełna miesiąc. Zeznania podatkowe za rok 2010 można składać do 2 maja. Jak co roku w ramach akcji "Twój Brat PIT" TVN CNBC będzie pomagać podatnikom. Zaczynamy od podstaw - czyli dokumentów, jakie są niezbędne do rozliczenia z urzędem skarbowym. Porad udziela doradca podatkowy MDDP Anna Misiak.

Nowe limity w Rodzinie na Swoim

Od kwietnia korzystając z programu „Rodzina na Swoim” można kupić apartament. Nowe limity, obowiązujące od II kwartału, sprawiły, że do programu kwalifikują się mieszkania, których cena za metr nie przekracza w Warszawie 9816 złotych. Limit dla stolicy wzrósł aż o 8 procent - wskazuje Karol Wilczko z Comperia.pl.

Gazowe inwestycje CP Energia

CP Energia bliżej połączenia z KRI. Zarządy obu spółek przekonują akcjonariuszy do poparcia uchwały dotyczącej emisji akcji serii J. Dzięki połączeniu mają spaść koszty dystrybucji gazu oraz koszty finansowe. Połączone CP Energia i KRI zajmą się produkcją LNG, dystrybucją gazu ziemnego i obrotem energią - zapowiada wiceprezes CPI Energia Michał Swół.

Jak wziąć kredyt na budowę domu

Doradzamy, jak wziąć kredyt na budowę domu. Co z kosztorysem, transzami, rozliczeniami? O tym jak się w tym nie pogubić opowiada wiceprezes Multispektrum Sławomir Piotrowski.

Raport paliwowy

W najbliższych dniach powinniśmy się raczej spodziewać kilkugroszowych podwyżek cen paliw - przekonuje analityk BM Reflex Rafał Zywert. Szanse na obniżki są naprawdę niewielkie, bo zdaniem analityka ceny ropy i kurs dolara będą oddziaływały niekorzystnie na stan naszych portfeli.

Milion w Portfelu

Swój „Milion w portfelu” prezes Noble Funds TFI Mariusz Staniszewski zainwestowałby w własnie w fundusze swojej firmy: Akcji, Miś, Global Return, Africa oraz Timingowy, a 15 procent przeznaczyłby na depozyt - mówi w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Kredyt konsumencki na nowo

Bank dużo łatwiej będzie mógł wypowiedzieć kredyt. Sejm przyjął zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. O szczegółach opowiada Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

FIZ-em w fiskusa

FIZ-y mogą posłużyć jako narzędzie do optymalizacji podatkowej firmy. W „Godzinie dla Pieniędzy” kontynuujemy instruktaż dla zamożnych. Prezes Copernicus TFI Radosław Solan wytłumaczy miedzy innymi, czym różni się FIZ zagraniczny od krajowego.

Dzień z funduszami inwestycyjnymi

Zanim wybierzesz fundusz inwestycyjny - rozejrzyj się po świecie i oceń ryzyko. Jaki profil funduszu inwestycyjnego najlepiej teraz wybrać - radzi dyrektor departamentu analiz i komunikacji Expandera Rafał Lerski.

Ważny tydzień przed złotym

Przed nami tydzień pod znakiem decyzji banków centralnych. Podwyżka stóp w Polsce powinna wzmocnić złotego. Jaką decyzję podejmie EBC? Jeśli będzie podwyżka, to euro zacznie zyskiwać wobec innych walut, w tym zapewne wobec franka - spodziewa się główny ekonomista BGŻ Dariusz Winek.

Etykieta w biznesie

Kontrahent z Niemiec przyjeżdża do nas w interesach i zostaje na weekend. Jak zagospodarować jego czas firmowy i czy musimy także martwić się o jego czas wolny? radzi ekspert ds. etykiety Ewa Pernal.

Może własna kancelaria prawna?

Otwieramy własny biznes w postaci kancelarii prawnej. Czym się różni praca u kogoś, od pracy pod własnym szyldem? O szczegółach opowiada Bartłomiej Raczkowski, kancelaria Raczkowski.

Dzień z funduszami inwestycyjnymi

„Rok temu poruszaliście temat możliwości odliczenia strat z TFI akcji od zysków z akcji na GPW. Z tego co pamiętam na rozstrzygnięcie tej sprawy trzeba było poczekać do werdyktu NSA. Czy coś pewnego wiadomo w tym temacie, bo mój urząd skarbowy jak zwykle odsyła od okienka do okienka i nic nie wiem” – pyta widz. Pawłowi Blajerowi odpowiada dyrektor i doradca podatkowy BDO Andrzej Dmowski.

Bony czy gotówka dla załogi

Przed Wielkanocą część firm decyduje się na upominki dla pracowników w postaci bonów. Według badań ARC Rynek i Opinia dla Sodexo, na gwiazdkę aż 57 proc. pracodawców ofiarowało bony swoim zespołom. Kto powinien zapłacić podatek od takiego upominku? O szczegółach opowiada Małgorzata Samborska, senior menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Brat VAT

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady opodatkowania nabycia złomu. Do tej pory rozliczenia dokonywał dostawca towaru, co prowadziło do licznych nadużyć. Nowelizacja ustawy o VAT, która dziś wchodzi w życie, zmienia zupełnie schemat opodatkowania. O szczegółach opowiada Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny w kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr Sp. k.

Reprywatyzacja odblokowana

Sąd Najwyższy zdecydował, że pozwy osób którym państwo zabrało majątki w latach czterdziestych i pięćdziesiątych nie przedawniły się, nawet jeśli potwierdzenie bezprawności zdobyły one po 1 września 2004 roku. Podjęta uchwała daje wywłaszczonym prawo do rekompensaty za stracony majątek wskazuje mecenas Adam Starczewski, Kancelaria Radcy Prawnego Adam Starczewski.

Mniej w OFE

Według Reutera francuski EDF wycofał się z rozmów w sprawie zakupu Enei. EDF miał wyłączność negocjacyjną od grudnia 2010 roku. O tym, a także o skutkach zmian w OFE mówi wiceprezes ING PTE Grzegorz Chłopek.

PKO BP, Millennium, Getin Holding

Warunki opcji menedżerskich Getinu są bardzo wymagające - ocenia analityk DM Banku Handlowego Andrzej Powierża. Inwestorzy oczekują znacznej poprawy wyników spółki w 2011 i 2012 roku. Z analitykiem rozmawiamy także m.in. o spekulacjach dotyczących przejęcia przez BNP Paribas grupy Millennium BCP.

Dzień z Funduszami Inwestycyjnymi

Opera TFI zarządza 21 funduszami. Jakie strategie inwestycyjne przyjmuje w okresie podwyższonego ryzyka? Oprócz strategii liczy się osobowość inwestora i rynek, na którym chcemy działać - przekonuje główny analityk Opera TFI Krzysztof Stępień.

PBO Anioła - analitycznie

DM AmerBrokers, oferujący akcje PBO Anioła, wycenia akcje spółki na 12,81 zł. PBO Anioła to spółka specjalizująca się w generalnym wykonawstwie obiektów dla sieci handlowych, takich jak Biedronka, Tesco czy Aldi. Z emisji akcji planuje pozyskać 16,4 mln zł. Pieniądze pójdą na rozwój grupy i zakup nieruchomości. Zapisy na akcje będą przyjmowane od 19 do 21 kwietnia - zapowiada p.o. dyrektora departamentu corporate finance DM Amerbrokers Łukasz Rosiński.

MCI – analitycznie

Według DM BZ WBK spółka MCI może wejść w „złoty wiek”, jeśli zrealizuje optymistyczne prognozy na ten rok. Zarząd firmy oczekuje 171 mln zł zysku netto. DM BZ WBK jest mniej optymistyczny, ale prognozuje, że MCI zarobi w tym roku 80,1 mln zł, a w 2012 122,3 mln zł mówi analityk DM BZ WBK Zbigniew Porczyk.

Dzień z Funduszami Inwestycyjnymi

Aktywa TFI w lutym urosły o 1,3 mld zł - do 116,8 mld zł. To najwyższy poziom aktywów od grudnia 2008 roku - wskazuje Maciej Kossowski z Wealth Solutions.

Podsumowanie tygodnia

Enea pozostaje w rękach państwa. Ministerstwo Skarbu postanowiło zakończyć proces prywatyzacji Enei bez rostrzygnięcia. Francuski koncern EDF, który negocjował kupno spółki, wycofał się z rozmów z polskim rządem. O prywatyzacji bez rozstrzygnięcia rozmawiają prof. Maria Drozdowicz-Bieć i prof. Leokadia Oręziak.

Atlanta - bakaliowe żniwa?

II kwartał roku za sprawą Świąt Wielkanocnych to okres żniw dla producentów bakalii. Atlanta chce jednak uniezależnić się od sezonowości sprzedaży - planuje zbudować zakład, który pozwoli na produkcję wysoko przetworzonych produktów, na które jest wyższa marża. Spółka miała rekordową sprzedaż w ubiegłym roku - mówi prezes Atlanty Dariusz Mazur.

GC Investment na New Connect

Spółka GC Investment zadebiutowała na rynku New Connect. Śląski deweloper zajmuje się pozyskiwaniem gruntów i przygotowywaniem ich pod inwestycje. Buduje na przykład galerie handlowe (w tym roku realizuje dużą inwestycję w Bytomiu), buduje pole golfowe oraz osiedle domów jedno- i wielorodzinnych. W ubiegłym roku spółka miała prawie 100 mln zł przychodów i 10 mln zł zysku netto - opowiada prezes spółki Michał Goli.

BBI Zeneris - analitycznie

Dom Maklerski BPS rekomenduje kupowanie akcji spółki BBI Zeneris NFI z ceną docelową 1,49 zł - to o około 1/3 powyżej obecnej wyceny rynku. Spółka inwestuje w sektorze odnawialnych źródeł energii - buduje elektrownie wodne, biogazownie oraz elektrociepłownie opalane biomasą - opowiada analityk DM BPS Piotr Trendowski.

Dzień z funduszami inwestycyjnymi

Fundusze inwestycyjne Arka inwestują na Bliskim Wschodzie. Zarządzająca BZ WBK AIB TFI Katarzyna Dąbrowska opowiada o nowym funduszu Arka Akcji Tureckich. Arka jest największym polskim inwestorem w Turcji - łącznie ma ponad 1 mld zł aktywów, czyli 10 proc. wszystkich aktywów BZ WBK AIB TFI.

Enea nie na sprzedaż

Nie będzie sprzedaży Enei. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o zakończeniu bez rozstrzygnięcia prywatyzacji tej spółki energetycznej. Powodem fiaska negocjacji z francuskim EDF były zobowiązania inwestycyjne dotyczące elektrowni Kozienice, gdzie mają powstać nowe bloki energetyczne o mocy 1000 MW. Minister Skarbu zapowiedział, że zamierza powrócić do prywatyzacji spółki po zakończeniu inwestycji w Kozienicach. O przyszłości Enei rozmawiamy z Maciejem Grelowskim z BCC i Piotrem Zdrojewskim z PwC

Reprywatyzacja odblokowana

Reprywatyzacja odblokowana: Sąd Najwyższy uznał, że pozwy wywłaszczonych w latach '40 i '50 nie przedawniły się. Czy droga do odzyskania majątków zagrabionych w czasach PRL=u staje otworem? - pytamy Katarzynę Sawę-Rybaczek z Kancelarii Magnusson i mec. Sebastiana Pabiana z Kancelarii White & Case.

Midas stawia na LTE

NFI Midas opóźnia o miesiąc nową emisję akcji. Spółka czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Zamierza pozyskać z emisji 300 mln zł, mówi Wojciech Pytel, prezes NFI Midas.