Z kraju

Z kraju

Prezydent o biznesie

Wierzący w wolny rynek, ale nie praktykujący kapitalizmu - tak o sobie w Davos mówi prezydent Bronisław Komorowski. W ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC prezydent zdradza m.in. jaką politykę gospodarczą rządu będzie wspierał. Z prezydentem Bronisławem Komorowskim rozmawiał Jan Niedziałek.

O pracy w Davos

Oprócz kondycji strefy euro, poziomów zadłużenia, czy kondycji największych giełdowych spółek, w Davos znaleźliśmy również czas na dyskusję o europejskim rynku pracy. Okazuje się, że wschodzące rynki wschodu - również Polska -przejmują energię zachodnich gospodarek. Jaki wywrze to wpływ na rynek pracy na starym kontynencie? Spytaliśmy Francoise Gri, wiceprezydent grupy Manpower.

Nemex na NewConnect

Dzisiejszy debiutant na NC, prognozuje 1,4 mln zł przychodów i 0,137 mln zł zysku operacyjnego w 2011 roku. Grzegorz Pilich, prezes spółki Nemex w 2012 roku zamierza podwoić te wyniki.

Strategia inwestycyjna dla rynku akcji 2011

Akcje będą relatywnie atrakcyjne w stosunku do innych aktywów, wynika ze strategii inwestycyjnej na 2011 rok autorstwa Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Michał Marczak, dyrektor zarządzający DI BRE twierdzi, że indeksy mniejszych spółek będą się zachowywać lepiej niż WIG20

IDEA TFI w drodze na GPW

Do końca stycznia potrwają zapisy na akcje IDEA TFI. Za jedną trzeba zapłacić 10 zł. Debiut na GPW planowany jest pod koniec lutego. Piotr Kukowski, prezes IDEA TFI ma ambicje, by trafić do pierwszej 10. TFI  w Polsce.

Rzeczywistość rozszerzona

W Davos o nowoczesnych technologiach. Gościem zespołu TVN CNBC Była Clair Boonstra, założycielka spółki Layar – produkującej aplikacje związane z ideą rozszerzonej rzeczywistości. Czym jest ta rzeczywistość i jakie ma przed sobą perspektywy? Spytaliśmy specjalisty.

Zgodny z oczekiwaniami wzrost PKB

3,8% wyniósł wzrost PKB w 2010 roku. To informacja zgodna z oczekiwaniami. Przyjemną niespodzianką jest znaczny wzrost popytu konsumpcyjnego, w samym czwartym kwartale wyniósł on 4%, - wylicza Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Na krawędzi załamania gospodarczego

Według wskaźnika Baltic Dry Index jesteśmy na krawędzi globalnego załamania gospodarczego. Indeks jest nisko, na poziomie z jesieni 2008 roku. Im niższy indeks, tym mniej opłaca się wysyłać surowce statkami. O znaczeniu BDI dla prognozowania koniunktury opowiada Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

Jak inwestować oszczędności?

Jak zainwestować swoje oszczędności? Jak zbudować odpowiedni dla siebie portfel inwestycyjny? Swoją propozycję „Miliona w portfelu”  Mariusz Jagodziński, prezes M&M Doradztwo Gospodarcze.

Zamieszki w Egipcie a turystyka

Klienci biur turystycznych zaniepokojeni bezpieczeństwem wyjazdu do północnej Afryki. Przychody firm sektora turystycznego mogą w okresie obecnych napięć w Egipcie i Tunezji ucierpieć do 10% – mówi Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl.

Reputacja w sieci

Ile jest warte dobre imię w sieci? Jak bronić się przed niepochlebnymi komentarzami i naruszaniem prywatności w internecie? Czy ochrona reputacji w sieci to dobry interes? Z prezesem firmy Reputation Defender, Michaelem Fertikiem, rozmawia nasz wysłannik do Davos, Jan Niedziałek.

Droga do ożywnienia

PKB w 2010 roku wzrósł o 3,8%, szacuje GUS. Rozczarował dwuprocentowy spadek inwestycji w całym roku, to najgorszy ze wskaźników, uważa dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Ekspert dodaje, że aby ocenić stan polskiej gospodarki powinniśmy poczekać na bardziej szczegółowe dane.

Droga do ożywienia

PKB w 2010 roku wzrósł o 3,8%, szacuje GUS. Nastąpiło dalsze przyśpieszenie konsumpcji w czwartym kwartale a także wzrost zapasów. To dobre oznaki – ocenia szacunkowe dane GUS dotyczące wzrostu PKB za 2010 rok Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK.

Zrób mapę swojego systemu

Dzięki zastosowaniu modelu tzw. analizy map grup łatwej można określić swoją pozycję na rynku i obszary, w których nasza firma ma największe szanse na rozwój. O szczegółach przeprowadzania takiej analizy opowiada Aleksander Chrostowski, Akademia Leona Koźmińskiego.

Jak zostać rolnikiem?

Widzowie pytają, Paweł Blajer pomaga znaleźć odpowiedzi. Dziś podpowiadamy, jak zostać rolnikiem - przedsiębiorcą. O szczegółach opowiada  Renata Mantur, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Niebezpiecznie w Egipcie

Egipt to kolejny po Tunezji kraj, w którym mieszkańcy podcinają istotną dla gospodarki gałąź przemysłu. Jak napięcie w regionie przełoży się na wyniki firm z sektora turystycznego? O szczegółach opowiada Filip Ryglewicz, dyrektor regionalny Oasis Tours.

Plany spółki Broad Gate

Broad Gate, dystrybutor olejów i smarów z New Connect, zrealizował prognozy zysków za 2010 rok. Obecny rok ma być jeszcze lepszy dzięki przejęciu ukraińskiej rafinerii Mesenko. O planach spółki opowiada Piotr Jeleniewski, prezes Broad Gate.

Zmiany w Hawe

Nieoczekiwana zmiana w zarządzie Hawe. Stanowisko prezesa stracił Robert Kwiatkowski. Nowym został Krzysztof Rybka, ale Jerzy Karney, członek Rady Nadzorczej być może zajmie jego miejsce. O przyszłości Hawe opowiada Jerzy Karney, członek RN Hawe.

GUS podał dane o PKB

Szacunkowy wzrost PKB za 2010 rok wyniósł 3,8%, podał GUS. Wzrost nastąpił głównie dzięki popytowi krajowemu. Zdaniem profesor Anny Zielińskiej-Głębockiej, członka RPP, należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, a inflacja na koniec roku może wynieść 3,5%.

Zmiany w PKP

Wkrótce poznamy nowego prezesa PKP Intercity. Spore zmiany będą też w PLK. Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się uruchomianie przez przewozy regionalne konkurujące z PKP Intercity dalekich połączeń. O szczegółach zmian na kolei opowiada Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury.

Co dalej z globalną gospodarką?

O różnicach pomiędzy niedawnym kryzysem a tym z lat trzydziestych, o niebezpieczeństwach dla gospodarki amerykańskiej i europejskiej a także o Chinach i tym, dlaczego przez najbliższe lata będą się rozwijały najszybciej na świecie rozmawialiśmy w Davos z profesorem Naillem Fergusonem.

Wielkiej Brytanii grozi stagflacja

Gospodarce Wielkiej Brytanii grozi stagflacja. PKB nie rośnie, inflacja przyspiesza. Zjawisko to może negatywnie wpłynąć na giełdowe inwestycje. Czy Wielka Brytania może uniknąć złego scenariusza? O sytuacji gospodarczej tego kraju i skutkach dla inwestorów opowiada Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Bank.

Davos 2011 cz.1

Minister finansów zapowiada dalsze zmiany w systemie emerytalnym. W Davos, rozmowie z TVN CNBC broni obecnie planowanych zmian w OFE -ale dodaje, że na nich nie koniec. Z ministrem finansów Jackiem Rostowskim rozmawiał redaktor naczelny TVN CNBC Roman Młodkowski.

Davos 2011 cz.2

Minister finansów zapowiada dalsze zmiany w systemie emerytalnym. W Davos, rozmowie z TVN CNBC broni obecnie planowanych zmian w OFE -ale dodaje, że na nich nie koniec. Z ministrem finansów Jackiem Rostowskim rozmawiał redaktor naczelny TVN CNBC Roman Młodkowski.

Davos 2011 – Debata Polaków

Wspólne zasady w nowej rzeczywistości - tak brzmi temat przewodni tegorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Kwestia ta została również przewodnim tematem debaty, w której udział wzięli: Andrzej Klesyk, Wojciech Kostrzewa, Ludwik Sobolewski i Jacek Szwajcowski. Spotkanie – na miejscu w Davos – prowadził Roman Młodkowski.

Rosnący problem inflacji

Wzrost cen jest jednym z głównych tematów z głównych tematów obrad w Davos. Inflacja jest coraz poważniejszym problemem w całej euro. Niektórzy ekonomiści spodziewają się bankructwa i restrukturyzacji w Grecji, Portugalii i Irlandii. O to jakie są przyczyny globalnego wzrostu cen spytaliśmy członka RPP prof. Jana Winieckiego.

Portfel lepszy od rynku

W czwartek portfel RDO wypadł lepiej od rynku i zyskał 2,8%. Pan Kamil proponuje zakup akcji Polimexu i KGHM. Czy te spółki trafią do portfela RDO. Nad zakupami zastanawiali się Marek Tejchman i Błażej Karwowski.  

Co ważnego mówi się na szczycie w Davos?

Davos 2011 Przyszłość strefy euro jest jednym z gorących tematów poruszanych na tegorocznym forum w Davos. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet mówił w Davos, że nie ma żadnego kryzysu euro jako waluty. Z kolei premier Grecji George Papandreu zapowiada, że kosztami greckich reform nie będą obciążeni wierzyciele Grecji. O tym co ważnego mówi się na szczycie w Davos Mikołaj Kunica pytał redaktora naczelnego TVN CNBC Romana Młodkowskiego.

Rzeczywistość rozszerzona

W Davos o nowoczesnych technologiach. Gościem zespołu TVN CNBC Była Clair Boonstra, założycielka spółki Layar – produkującej aplikacje związane z ideą rozszerzonej rzeczywistości. Czym jest ta rzeczywistość i jakie ma przed sobą perspektywy? Spytaliśmy specjalisty.