Z kraju

Z kraju

Drogocenne monety

NBP wprowadza do obiegu monetę z wizerunkiem kangura walabia Bennetta. Tego samego dnia w Australii zostanie wyemitowana moneta z podobizną kangura olbrzymiego. Obie tworzą wyjątkowy zestaw „Kangury świata”. Projekt został zainicjowany po pierwszych narodzinach w Polsce kangura albinosa. Dla nas to okazja, by przyjrzeć się rynkowi. O inwestowanie w numizmaty pytamy Bartosza Wojtczaka głównego analityka portalu e-numizmatyka.pl

Milion w portfelu

Od listopada portfel Jacka Maliszewskiego, głównego ekonomisty DMK stracił 5,72%. Od początku inwestycji traci on 7,66%. Jaką strategię obierze właściciel portfela, aby odrobić straty i zacząć zarabiać, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zakładamy salon SPA

Karnawał to okres żniw dla salonów kosmetycznych. Zakładamy salon kosmetyczny. Nie jest to proste - bo na starcie wymaga dużych pieniędzy. By się zwróciły bardzo trzeba dbać o jakość - czyli dobre kosmetyki - a to jest kosztowne. Jak założyć taki biznes i przetrwać na konkurencyjnym rynku, pytamy Dominiokę Glizińską, właścicielkę salonu Prowansja Beauty & Spa.

Restrukturyzacja w portfelu

Restrukturyzacja firmy niesie ze sobą różne ryzyka.Jest jednak krokiem w stronę wyprowadzenia firmy na prostą. O przykładach najatrakcyjniejszych dla inwestorów spółek rozmawiamy z Janem Żuralskim, dyrektorem ds. Inwestycji Klientów, DI Xelion.

Trudny rok surowców

Nowy rok rozpoczął się poważnymi spadkami cen złota i ten trend może być utrzymany jeszcze przez jakiś czas, mówi nam Rafał Bogusławski, analityk techniczny BZ WBK. Jego zdaniem cena kruszcu w krótkim terminie straci kolejne 200 dolarów, po czym nastąpi jednak powrót do trendu wzrostowego.Rozmowa o perspektywie dla rynku surowcowego w roku 2013.

Detaliści pod lupą

Redan walczy o porozumienie z wierzycielami, Solar jest w starciu z akcjonariuszami, LPP prze do przodu, a CCC ubiera w buty powoli całą Europę środkowo - wschodnią.

90 dni Redanu

Redan ma niecałe trzy miesiące na dogadanie się z wierzycielami.

Motoricus na zakręcie

Motoricus - właściciel sklepów internetowych, w których kupić można opony, felgi i bagażniki ma za sobą słaby czwarty kwartał 2012 roku.

Koniec złotej hossy?

Za uncję złota trzeba płacić około 1670 dolarów, to o ponad 100 dolarów mniej niż jeszcze w październiku ubiegłego roku.

400 tysięcy nowych miejsc pracy?

W 2013 roku powstanie w Polsce 400 tys. miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk. Rząd podejmie wszelkie działania, by w drugiej połowie roku bezrobocie zaczęło spadać.

Firma. Teraz.

Zakładamy punkt sprzedaży w sieci Czas na herbatę.

Ceny dumpingowe

Przedsiębiorca może się domagać w sądzie odszkodowania od konkurencji za stosowanie cen dumpingowych.

Brat VAT

Z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące faktur elektronicznych. Podpowiadamy, jak wystwaiać e-faktury.

Twój brat PIT

W życie weszła ustawa, która każe "wyrzucać" z kosztów działalności firmy niezapłacone przez nią faktury.

Plany PKO BP

PKO BP nie wyklucza przejęć w 2013 roku - mówi w TVN CNBC prezes spółki. Zbigniew Jagiełło dodaje, że jest zainteresowany konsolidacją głównie polskiego rynku.

Budowlanka w 2013

Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA rekomendują sprzedawanie akcji Budimeksu. Autor rekomendacji Andrzej Bernatowicz tłumaczy, że Budimex pozytywnie wyróżnia się na tle branży budowlanej, ale jego akcje są po prostu za drogie. Podkreśla też, że wyniki spółki w najbliższych dwóch latach będą się pogarszać.

GTC analitycznie

Trzymaj akcje GTC – rekomenduje dom maklerski PKO BP. Cena docelowa to 9,70 zł. GTC jest największą spółką deweloperską notowaną na GPW. W skład portfela nieruchomości wchodzą biurowce i centra handlowe w Polsce, Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Słowacji. Gościem TVN CNBC był analityk PKO BP Stanisław Ozga.

Rynek nieruchomości komercyjnych

Dwa i pół miliarda euro, czyli o blisko 10 proc spadła wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku szacuje Jones Lang Lasalle. Najciekawszy pod względem zawierania transakcji był czwarty kwartał. Naszym gościem był Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie cee, Jones Lang Lasalle.

Milion w portfelu

Podsumowania tygodniowego Miliona dokonuje Marcin Duniec, z Analizy Online. Najlepszym portfelem po X odsłonach jest portfelu Marcina Mierzwy, zyskał on 18,07%. Najsłabiej wypadł portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego. Stracił on od początku inwestycji 6,11%.

Kupujemy narty

Do zimowych ferii jest już coraz bliżej. Chcąc spędzić je na stoku musimy zaopatrzyć się w sprzęt narciarski. Jaki wybrac i ile na niego przeznaczyć, pytamy Tomasza Bojanowicza , prezesa Klubu narciarskiego Sky-Group.

Wartościowa PESA

Od bankruta do zdobywcy nagrody w kategorii produkt w konkursie E&Y Przedsiebiorca Roku. O historii sukcesu bydgoskiej PESY rozmawiamy z pezesem spółki Tomaszem Żaboklickim .

Moto kryzys

Jak podaje Instytut Samar liczba zarejestrowanych samochodów osobowych i dostawczych w 2012 roku wyniosła 312 078 tys. sztuk, tj. o 2,5% mniej niż w 2011 roku. Jeśli chodzi o auta używane to w ubiegłym roku sprowadzono i zarejestrowano 705 457 takich aut, o 2,79% mniej niż w 2011 roku. O tym jakie są preferencje motoryzacyjne Polaków oraz kondycja rynku moto, mówi Wojciech Drzewiecki, Instytut Samar.

Nowy fundusz w BFG?

Nowy fundusz stabilizujący BFG zbliża polską bankowość do światowych standardów - uważa prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Jerzy Pruski. Projekt nowelizacji ustawy o BFG przyjął w tym tygodniu rząd. Ma być zasilony opłatą pobieraną od banków i wykorzystywany w razie konieczności działań stabilizujących sektor. Według prezesa Pruskiego składka nie obciąży istotnie bilansów banków.

Załamanie sprzedaży aut w Europie

Kryzys na europejskim rynku motoryzacyjnym. W 2012 roku liczba noworejestrowanych samochodów dramatycznie spadła. We Włoszech był to najgorszy rok od 1979 roku, w Hiszpani liczba zarejestrowanych aut była najniższa od początku gromadzenia tych danych, we Francji był to nasłabszy rok od 15 lat, w Niemczech spadek nowych rejestracji przekroczył 15%. O kryzysie w europejskiej motoryzacji rozmawialiśmy z Rafałem Orłowskim z Automotive Suppliers.

Euro kryzys

Europejski sektor usług kurczy się najwolniej od pięciu miesięcy - tak oceniają menadżerowie ds. zakupów w tym dziale gospodarki. Mierzący ich nastroje indeks PMI w grudniu wzrósł o ponad punkt od poziomu 47,8 punktu. Odczyt był zgodny ze wstępnymi szacunkami. O komentarz poprosiliśmy Jarosława Janeckiego, głównego ekonomistę Societe Generale.

Lotos i Orlen pod lupą

Lotos i Orlen należały do tych spółek na których inwestorzy zarobili najwięcej w 2012 roku. Roczna stopa zwrotu z inwestycji w akcje gdańskiego koncernu wyniosła 77%. Firma z Płocka zdrożała o ponad 45%. Czy warto dalej kupować lub trzymać akcje polskich rafinerii? Gościem programu Dzień na Rynkach był Dawid Czopek, zarządzający BRE Wealth Management.

Ratunek dla Sfinksa

Jest szansa na dodatni wynik netto Sfinksa w tym roku - powiedział w TVN CNBC prezes spółki, Sylwester Cacek. Sfinks zawarł porozumienie z bankami i ma więcej czasu na spłatę kredytu i odsetek. Banki zgodziły się także na obniżenie swoich marż i darowanie jednej czwartej odsetek. Jednocześnie główny akcjonariusz zobowiązał się dokapitalizować firmę kwotą co najmniej 6 milionów złotych.