Z kraju

Z kraju

Japonia luzuje

Bank centralny Japonii ugina się pod naciskami między innymi przyszłego premiera Shinzo Abe i luzuje politykę monetarną.

Nowa taryfa gazowa

Ceny gazu długoterminowo powinny spadać, mówi TVN CNBC Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Giełda gazu, która ma niebawem zacząć swoją działalność, docelowo ma sprzedawać nawet 70% surowca - dodaje.

Niższe stawki MTR

Urząd Komunikacji Elektronicznej określił niższe stawki MTR (za zakańczanie połączeń) na takim samym poziomie dla wszystkich sieci telefonii komórkowej. Od 1 lipca 2013 roku mają one wynosić 4,29 gr/minutę. W pierwszej połowie 2013 roku operatorzy będą mogli stosować przejściową stawkę w wysokości 8,26 gr/minutę. Według UKE docelowa obniżka stawek MTR w rozliczeniach hurtowych wyniesie w zależności od operatora sieci od 65% do nawet 85%. Rozmowa z Jackiem Niewęgłowskim, członkiem zarządu P4.

Oponeo w sezonie

Branża motoryzacyjna pod presją – wielkie koncerny zamykają zakłady i zwalniają pracowników. Spada także liczba rejestracji nowych samochodów w Europie, a sezon zimowy przyszedł późno. Jak przekłada się to na biznes producentów i sprzedawców opon, pytamy Dariusza Topolewskiego, prezesa Oponeo.pl.

Perspektywy dla sektora bankowego

Polski sektor bankowy czeka konsolidacja. Ma też wzrosnąć ubankowienie Polaków – wynika z najnowszego raportu Deloitte. Rozmowa z Michałem Dubno z Deloitte.

Węgiel pod presją energetyki

Firmy energetyczne wywierają nacisk na ceny węgla. Jak niskie ceny wytrzyma Bogdanka i JSW, pytamy Krzysztofa Zarychtę, analityka DM BDM.

Droga do ożywienia

Niepokoi polska produkcja, podnosi na duchu niemieckie IFO, czyli wynik badania przeprowadzanego wśród 7 tysięcy przedsiębiorców zza Odry. Wierzą oni bowiem, że będzie lepiej. Wynik ankiety to 102,4 pkt., a to o 0,4 pkt. więcej niż oczekiwano i o 1 pkt. więcej niż jeszcze w listopadzie. Gość 90 minut, Hubert Janiszewski, wiceszef RN DB Polska podkreśla, że niemiecki eksport jest silny, a niebawem będzie jeszcze mocniejszy.

Firma. Teraz.

Zakładamy filię agencji pośrednictwa nieruchomości Re/Max.

Cień recesji

Pomimo pogorszenia koniunktury radzimy, jak wprowadzać na rynek nowy produkt.

Więcej płatnych dróg

Rząd wydał rozporządzenie przygotowane przez ministra transportu, które wprowadza w 2013 r. opłaty elektroniczne na kolejnych odcinkach dróg krajowych, ekspresowych i autostrad. Od 12 stycznia 2013 r. systemem Viatoll objętych zostanie kolejnych 140 kilometrów tras, a od 30 marca - następnych 160 kilometrów.

Umorzenie składek ZUS

Ustawa o abolicji w sprawie ZUS-u dla przedsiębiorców podpisana przez prezydenta. Problem dotyczy tych przedsiębiorców, którzy płacili składkę od podstawy, którą był faktycznie osiągnięty przychód, bez określenia jego kwoty minimalnej. ZUS początkowo oficjalnie potwierdzał, że to legalne, ale po kilku latach zmienił zdanie i domagał się opłacenia zaległości z odsetkami. Na mocy podpisanej ustawy, przedsiębiorcy nie muszą tych należności płacić - o ile mają zapłacone pozostałe składki ubezpieczeniowe.

Strategia nowego szefa Bogdanki

Poziom rekomendowanej dywidendy z Bogdanki może być podobny do ubiegłorocznego mówi w TVN CNBC nowy prezes spółki. Zarząd rekomendował wtedy 2 złote za akcje, akcjonariusze przegłosowali 4 złote za akcje. Ważne by zrównoważyć potrzeby akcjonariuszy i potrzeby inwestycyjne spółki mówił nowy prezes spółki, Zbigniew Stopa.

Nowe rekomendacje BM BGŻ

Na akcjach Mennicy Polskiej będzie można zarobić co najmniej 25% a na akcjach Wieltonu prawie 20% - to prognoza BM BGŻ. Skąd ten optymizm? Spytaliśmy Tomasza Dumałę, analityka BM BGŻ.

Nowe kontrakty z NFZ

Centrum medyczne w centrum handlowym - Enel-Med otworzy w 2014 roku nową placówkę w warszawskiej Promenadzie. To będzie siódmy oddział spółki w Warszawie. O plany tej firmy medycznej pytaliśmy Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu.

Orphee chce przejmować

Orphee, czyli spółka zależna PZ Cormay, chce kupić za 15 miliona euro 50% udziałów firmy z Europy Zachodniej, zajmującej się produkcją aparatury i testów do immunologii i mikrobiologii. Tajemnicza spółka o której mowa wygenerowała w ubiegłym roku ponad 2 miliona euro zysku netto. Gościem programu Rynki Dnia był Tadeusz Tuora, członek zarządu ds. finansowych Orphee.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Cymcyka, managera komunikacji inwestycyjnej w ING TFI zyskał 7,08%. W X edycji jego portfel zyskuje 3,28%. Oto zmiany proponowane w ostatnie odsłonie.

Cień recesji

Polskie fabryki na wstecznym biegu. Produkcja przemysłowa skurczyła się w listopadzie o 0,8% w skali roku. Większość ekonomistów liczyła na wzrost. Jak spowolnienie odczuwa spółka, która produkuje ciężki sprzęt stosowany między innymi w przemyśle maszynowym i górnictwie morskim? Naszym gościem był Piotr Fortuna, dyrektor finansowy Makrum.

Czy kupować budowlankę?

Ideks Wig-Budownictwo stracił w ciągu roku ponad 27%. Zdaniem Łukasza Bugaja musi minąć trochę czasu, zanim inwestorzy przekonają się do budowlanki. Wig –Deweloprzy zyskał w tym czasie 13%. Na jakie spółki stawia analityk DM BOŚ, dowiemy się z rozmowy Roberta Stankiewicza, która miała miejsce w programie Wartość!.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z biżuterią w sieci Yes.

IKE czy IKZE

Warto oszczędzać na emeryturę. Do końca roku pozostało kilka dni. Tyle zostało też na ewentualne założenie konta IKE lub IKZE. W 2012 roku limit wpłat na IKE wynosi 10578 zł. O tym czym różnią się te formy zabezpieczania środków na emeryturę mówi Maciej Rogala, Emerytariusz.pl.

Droga do ożywienia

Niemiecki indeks instytutu Ifo za grudzień wynosi 102,4 pkt. Oczekiwania były na poziomie 102 pkt. Według autorów badania niemieckie firmy odzyskują pewność, po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił gotowość do interwencji na rynku długu. Instytut Ifo ocenia, że niezłym sygnałem jest zwłaszcza poprawa oczekiwań dotyczących eksportu. O gospodarce niemieckiej rozmowa z dr. Sebastianem Płóciennikiem, Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski.

Finansowanie branży chemicznej

20 milionów złotych z emisji obligacji zebrała od inwestorów chemiczna Grupa PCC Rokita. Na co spółka zamierza wydawać pieniądze i jakie są perspektyw dla firm z tej branży w 2013 roku? Gościem TVN CNBC był Rafał Zdon prezes PCC Rokita.

Producenci słodyczy analitycznie

Kupuj – tak brzmią najnowsze rekomendacje dla spółek producentów słodyczy. Ponad 40 % potencjał do wzrostów Mieszka i Coliana widzi analityk Domu Maklerskiego Banku Polskiej Spółdzielczości Marcin Stebakow. Jego zdaniem o blisko 15 % procent może pójść w górę kurs Wawela.

Sektor elektromaszynowy pod lupą

43 % - o tyle zdrożały w tym roku spółki przemysłowe z portfela analityka DM Raiffeisen Polska Michała Krajczewskiego. Amica, Apator, Aplisens i Relpol – to spółki które jego zdaniem cały czas warto mieć w portfelu.

Łupki w centrum uwagi

Gaz łupkowy może dać Stanom Zjednoczonym szansę na bycie samowystarczalnym energetycznie - ocenia Andrzej Gabryś z Ernst and Young, które przygotowało raport na temat globalnego wydobycie tego surowca. Jego zdaniem największym wyzwaniem dla Polski jest ocena zasobów gazu łupkowego w kraju.

Unibep w 2013

Unibep spodziewa się, że wyniki za czwarty kwartał będą na poziomie trzeciego kwartału, czyli nieco słabsze niż przed rokiem - mówił w TVN CNBC prezes Jan Mikołuszko. Spółka przygotowuje się na przyszły rok, który może być trudny dla branży budowlanej i zbiera kontrakty - portfel na przyszły rok ma wartość blisko miliarda złotych.

Co dalej z Fiatem?

Zwolnienia w tyskim fiacie mają być nieco mniejsze niż pierwotnie zakładano.

Patent na katastrofę

Jest już za późno na zablokowanie unijnego patentu- uważa Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan. Polska miała możliwość wycofania się z przyjęcia tego zapisu do poniedziałku. W poniedziałek bowiem Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie wprowadzające jednolity patent. Teoretycznie polska może nie ratyfikować jedynie umowy o sądzie patentowym - jednego z trzech aktów pakietu, ale skutki nieratyfikowania złego rozwiązania byłyby jeszcze gorsze - dodaje Urbańska.

Węgiel pod presją energetyki

Energetyka domaga się obniżki cen węgla. To zła wiadomość dla spółek węglowych, które pod koniec października na przykopalnianych zwałach miały ok. 7,5 miliona ton niesprzedanego węgla. Dobra - dla spółek produkujących energię, bo spada cena prądu na giełdzie energii. Profesor Antoni Tajduś, szef rady nadzorczej spółki Tauron, mówił w TVN CNBC, że oczekuje rozmów i obniżki na poziomie 10%.