Z kraju

Z kraju

Kondycja branży stalowej

Kolejny słaby rok dla polskiej branży stalowej - w ubiegłym roku zużycie stali wyniosło 10,3 milionów ton co oznacza 7-procentowy spadek. Czy branżę czeka fala bankructw? O perspektywach przed polskiem rynkiem stali rozmawialismy z Jerzym Bernhardem, prezesem Stalprofilu.

ABM Solid nie chce likwidacji

ABM Solid szuka inwestora na Ukrainie. Prezes spółki Marek Pawlik mówi, że potencjalni zainteresowani to banki i wierzyciele handlowi. Podkreśla, że deklarowane przez inwestorów wsparcie finansowe wystarczy na kontynuowanie działalności przez spółkę. Zarząd ABM Solid niedawno zwrócił się do sądu o ponowną zmianę formy upadłości z likwidacyjnej na układową - od tej decyzji zależy możliwe wsparcie z zewnątrz.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Macieja Bombola, doradcy inwestycyjnego stracił 1,78% .Od października zyskał on ponad 4,5%. Największy zysk w portfelu wypracował ETF ISE NATIONAL 100. Największą stratę w portfelu przyniósł ETF LIV-EX 100 FINE WINE INDEX.

Ubezpieczenia medyczne

Polacy nie ustawiają się w kolejce po prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Czynnikiem blokującym rozwój ubezpieczeń zdrowotnych jest ich cena. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zaczynają się od 60 zł. Cały rynek jest wart 160 mln zł. Rozmowa z Katarzyną Domańską, członkinią zarządu Zdrowie Direct

Strategia inwestycyjna 2013

Z analizy ING TFI wynika, że w średnim terminie będzie rósł apetyt na ryzyko. W 2013 otocznie gospodarcze będzie wyraźnie lepsze niż w 2012. Jest ryzyko, że rynek wycenił zbyt głębokie obniżki stóp proc. Rozmowa z Pawłem Cymcykiem, managerem komunikacji inwestycyjnej ING TFI.

Budowlanka 2013

Fundamenty branży budowlanej są słabe, a marże firm mogą być niższe niż w ubiegłym roku, sądzi Piotr Nawrocki, analityk DM Millennium. Jego zdaniem konkurencja w budowlance może się nasilić. Część spółek jest własnością firm zagranicznych, one widząc perspektywę ożywienia gospodarczego pomogły tym spółkom. O kondycji sektora budowlanego rozmowa z Piotrem Nawrockim, analitykiem DM Millennium

Czesi wybierają, wybrać Czechów?

Były premier Milosz Zeman i obecny szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Czeska gospodarka znajduje się w recesji. To efekt spadku konsumpcji, inwestycji prywatnych i kryzysu w strefie euro, który uderzył w eksport. Ekonomiści szacują, że w 2012 roku pkb tego kraju mogło się skurczyć o ponad jeden procent. Czy chcąc inwestować, warto stawiać na Czechy, pytamy Mateusza Szczurka, głównego ekonomisty ING na Europę środkowo-wschodnią.

Boryszew odwołał prognozy

Boryszew odwołał prognozę wyników za ubiegły rok. Plany popsuł brak pozwolenia na budowę przy ulicy łuckiej w Warszawie.

Davos 2013

Chiny walczą z najmroźniejszą zimą od 30 lat. Brazylia niemiłosiernie pieczona jest przez upały. W Australii szaleją pożary buszu.

Plany Asseco SEE na 2013

Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe na 2013 rok jest o 7 procent wyższy niż rok wcześniej – dokładnie wynosi on 164 miliony złotych.

RPP w akcji

Czas na przerwę w cyklu obniżek stóp procentowych – taki wniosek można wyciągnąć po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes na urlopie

Kto może skutecznie zastąpić w zarządzaniu firmą prezesa, który postanowił wybrać się na urlop?

Brat VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że dostawa i montaż szafy wnękowej to usługa, która powinna być objeta podatkiem VAT w wysokości 8%. Zakwestionował tym samym wyrok w podobnej sprawie wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Początek odwoływania kryzysu

Coraz lepsze nastroje w Europie. Włochy i Hiszpania sprzedały swój dług a ich rentowności spadają. We wtorek odbyła się także Irlandia po raz pierwszy od 2010 roku wymitowała swoje obligacje. Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte uważa, że wcześniejsze katastroficzne wizje dla strefy euro nie sprawdziły się. Czy to początek odwoływania kryzysu? Z Rafałem Antczakiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Ostrzejsza autokontrola

Rząd planuje wprowadzenie ostrzejszych norm ekologicznych dla samochodów. Co takie regulacje będą oznaczać dla biznesu samochodowego?

Skutki wydłużenia sesji

Komisja Nadzoru Finansowego włączyła się w spór w sprawie długości sesji w Warszawie. Dziś mija termin, w jakim KNF ma dostać dokumenty od Giełdy i od Izby Domów Maklerskich w sprawie ewentualnego skrócenia sesji. Jakie są argumenty za skróceniem długości sesji?

Kondycja branży motoryzacyjnej

W związku z trudną kondycją branży, coraz częściej pojawiają się pomysły, by rząd interweniował. Ostatnio Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wprowadzenie regulacji, które będą wspierać wymianę starych samochodów na nowsze. Czy to dobry pomysł? Czy należy w ogóle interweniować? Jakie działania podejmują inne państwa europejskie?

Famur i Kopex - analitycznie

Spółki węglowe zmniejszają w tym roku wydobycie. Jak wpłynie to na producentów maszyn górniczych - Famur i Kopex?

Wyzwania dla telekomunikacji

Jednolita sieć telekomunikacja w Europie a biznes polskich spółek. Trwają rozmowy na szczeblu UE nad zniesieniem barier, które ograniczają rozwój rynku w skali europejskiej. Jak na ten pomysł zapatruje się prezes Hawe? Na jakim etapie są rozmowy w sprawie zakupu TK Telekom?

Banki centralne w akcji

Super niańka - tak o Europejskim Banku Centralnym mówi gość TVN CNBC, profesor Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP i były członek RPP. Jego zdaniem pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie to sygnał, że EBC może chcieć odpocząć od podejmowania kontrowersyjnych decyzji.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w Milionie w portfelu wraz z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online. W X odsłonie najlepszy jest portfel Piotra Greli z Tradercom Investments, który zyskał 3,35%. Drugi w kolejności jest Marcin Billewicz. Najgorszy wynik zanotował portfel Jacka Maliszewskiego ze stratą 5,72%.

Jedziemy na narty

W części województw zaczynają się ferie zimowe. Modne kierunki to standardowo Włochy i Austria. Słowacja i Czechy kuszą ze względu na bliskość i atrakcyjne ceny. Ciekawym miejscem wydaje się być Turcja. Spore podwyżki cen dotknęły Szwajcarię. Obniżki odnotowano z kolei we włoskim Trentino. Rozmowa z Michałem Sawką, koordynatorem produktu portalu Wakacje.pl

Koniec kryzysu?

EBC przewiduje stopniowe ożywianie się gospodarek europejskich. S&P również wieszczy koniec kryzysu. Hiszpania i Włochy sprzedają swój dług po najniższych od miesięcy rentownościach. Rozmowa z Łukaszem Bugajem, analitykiem DM BOŚ.