Z kraju

Z kraju

Inflacja

Inflację konsumencką pchnęły w górę niemal wyłącznie ceny żywności, mówi prof. Filar. Jego zdaniem inflacja bazowa zostanie na poziomie 2,3% tak jak w maju, mimo że CPI skoczyła w górę o 0,7 punktu procentowego. Według prognoz żywność ma stanieć trochę w wakacje, a jesienią znów podrożeć. Ile zapłacimy za jedzenie? O tym w rozmowie z Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Umowy bez tajemnic

Widz pyta nas o to, w jaki sposób sprzedać salon fryzjerski pracownicy. Najpierw chce podpisać umowę przedwstępną, a własność sprzętu ma przejść na nią po zapłacie. Jak napisać stosowną umowę, podpowiada Przemysław Buczkowski, partner w Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Raport paliwowy

Ceny ropy naftowej na giełdach najwyższe od 7 tygodni. Wszystko z powodu danych o spadku zapasów surowca w USA, rosnących napięć w Syrii i ataku terrorystycznego w Bułgarii. Rozmowa z Ryszardem Kaczmarkiem, wiceprezesem BM Reflex.

Urlopowe zasady

W jakich przypadkach można ściągnąć pracownika z urlopu i jakie koszty związane z wypoczynkiem trzeba mu zwrócić? Magdalena Zwolińska, adwokat w DLA Piper.

Biznes globalny

Firmy informatyczne mogą wziąć udział w misji do Jerozolimy. Termin zgłoszeń mija 24 lipca. Przedsiębiorstwa biotechnologiczne, działające w zakresie ochrony Środowiska, a także energii odnawialnej mogą wybrać się na Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej w Chengdu. Tutaj można się zgłaszać do końca lipca. W obu przypadkach firmy mogą dostać dofinansowanie na pokrycie części kosztów z Ministerstwa Gospodarki. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską z PARP.

Twój brat PIT

Nie z banku, nie z funduszu pożyczkowego, ale od osoby fizycznej lub firmy. Piotr Nowicki z CMS Cameron McKenna tłumaczy jak i kiedy spółka musi zapłacić podatek od zaciągniętej pożyczki.

Złoty rośnie w siłę

Polska waluta od początku czerwca systematycznie się umacnia wobec euro, co przy spowalniającej gospodarce nie jest dobrą wiadomością dla eksporterów. Rozmowa z Tomaszem Mączką, analitykiem walutowym Noble Markets.

Inwestycje wg Zbigniewa Jakubasa

Zbigniew Jakubas wspólnie z innymi inwestorami tworzy fundusz inwestycyjny, który już teraz może dysponować kwotą rzędu 1 miliarda złotych. Pieniądze mają pójść między innymi na inwestycje spółki chemiczne notowane na polskiej giełdzie.

Nastroje inwestorów

W jakich nastrojach są inwestorzy indywidualni tuż przed startem sezonu kwartalnych wyników?

Problemy rynku kapitałowego

Już nie tylko spadające obroty na rynku akcji, ale też problemy z serią upadłości niektórych emitentów obligacji mogą niepokoić inwestorów. Czy władze giełdy, tak jak zareagowały w przypadku nierzetelnych emitentów na rynku NewConnect mogą w jakikolwiek sposób wzmocnić nadzór nad spółkami, które wprowadzają swoje obligacje do obrotu na rynku Catalyst? Naszym gościem był Ludwik Sobolewski – prezes warszawskiej giełdy.

JSW – najnowsza rekomendacja

Sprzedaj, cena docelowa 80 zł – taką rekomendację dla akcji JSW mają analitycy ING Securities. Choć firma jest nieźle zarządzana, ma zdrową strukturę bilansu i potencjał do poprawy efektywności, to nie sprzyja jej rynek. Spada produkcja stali w Europie a wraz z nią ceny węgla koksującego i samego koksu. O szczegółach tej rekomendacji mówił Andrzej Knigawka, szef analityków ING Securities.

Pod co grają rynki?

Polska gospodarka hamuje - dane o produkcji przemysłowej nie pozostawiają złudzeń. A jakie wnioski mogą wyciągnąć z tego inwestorzy? Jak w podobnych przypadkach zachowywała się warszawska giełda w minionych latach? M.in. na te pytania odpowiadał w TVN CNBC Wojciech Białek – główny analityk CDM PKO SA.

Milion w portfelu

W tej odsłonie przedstawiamy inwestycje Radosława Cholewińskiego z Trigon DM. Od początku inwestycji portfel stracił 0,1%. Na czy udało się najwięcej zarobić? Co przyniosło straty? O tym w rozmowie Pawła Blajera.

W poszukiwaniu pracy

Zatrudnienie niemal nie rośnie – szukamy dobrze płatnej pracy w innym mieście. Liczymy zarobki i koszty życia. Pomaga nam w tym Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy Sedlak&Sedlak

Inwestowanie w kruszce

Rynek złota i platyny – jakie pozycje na nim zająć i jakie instrumenty kupić, by osiągnąć możliwie najwyższy zysk. Po rynku surowców prowadzi nas Marcin Lipka, Markets.com.

Zarabiać na lokatach

Lokaty na 13%, 9,5%, 8,5% - pod tymi nazwami kryją się przeważnie dwa rodzaje produktów – lokata z funduszem i lokata pod warunkiem założenia konta w banku. Sprawdzamy ich opłacalność i ryzyko. Pomaga w tym Marcin Zienkiewicz, analityk Comperia.pl

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Lokaty bankowe gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a co z inwestycjami – wyjaśniamy, jaki mechanizm zabezpiecza pieniądze na rachunkach maklerskich oraz w jaki sposób odzyskać pieniądze z parabanków w razie problemów z ich otrzymaniem, podpowiadają Sławomir Szepietowski, Kancelaria Bird&Bird oraz Piotr Szczęsny, doradca prezesa Izby Domów Maklerskich.

Udziały za długi

Kiedy twoja spółka jest zadłużona, nie musisz od razu znaleźć inwestora, który spłaci nasze zobowiązania. Można poszukać firmę, która obejmie udziały w naszym biznesie w zamian za spłatę wieżytelności. Jak to zrobić w praktyce, tłumaczy Paweł Błaszczyk, adwokat w kancelarii Błaszczyk i Partnerzy.

Biznesowe szkolenia

Naucz sie budować model biznesowy, tworzyć efektywny zespół i prezentacji projektów dla inwestorów. Szkolenia organizuje we wrześniu Lewiatan Business Angels. Pakiet przeznaczony jest dla start–upów albo osób z gotowym pomysłem na biznes. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 sierpnia. Rozmowa z Szymonem Kurzycą z Lewiatan Business Angels.

Prawa i obowiązki pracownika na urlopie

Czy pracodawca może zakazać praconikowi opuszczania kraju podczas urlopu lub zakazać korzystania z konkurencyjnej sieci hoteli? Rozmowa z Agnieszką Fedor, partnerem w Kancelarii WKB.

Pieniądze na e-biznes

Za kilka dni rusza nabór na działanie 8.1 PO IG czyli na tak zwany e-biznes. Kto i jak może skorzystać z funduszy, mówi Błażej Czajkowski, starszy konsultant Accreo Taxand.

Twój Brat PIT

Kosztuje 40 złotych i może pomóc zaoszczędzić firmie nie tylko pieniądze, ale także czas. Interpretacja indywidualna rozwiewa podatkowe wątpliwości. Na prośbę naszego widza tłumaczymy jak napisać wniosek o wydanie takiej interpretacji. Rozmowa z Alicją Sarną, starszą menedżer w MDDP.

Ciech dalej się restrukturyzuje

Łączenie Ciechu z inną dużą spółką chemiczną nie przyniesie efektów synergii - tak uważa prezes Ciechu, Dariusz Krawczyk. Spółka nie potrzebuje zewnętrznego inwestora, a szansą na poprawę wyników chemicznej grupy jest restrukturyzacja i cięcie kosztów, dodaje prezes.

Wakacyjne kontrole sanepidu

Sezon wakacyjny w pełni, pełną parą pracuje także Sanepid. Inspektorzy kontrolują przede wszystkim sezonowe punkty gastronomiczne, kolonie dla dzieci i młodzieży, a także kąpieliska. Rozmowa z Janem Orgelbrendem, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Esperotia na NewConnect

Spółka numer 403 na NewConnect - w czwartek na tym rynku zadebiutowała Esperotia Energy Investments, firma która zajmuje się budową biogazowni. Naszym gościem była prezes spółki, Agnieszka Król.

Strategia Remak do końca roku

Remak, czyli spółka zajmująca się obsługą i remontami instalacji energetycznych, nie narzeka na brak zleceń a wyniki w drugim kwartale mają wyglądać bardzo dobrze. Z nowym prezesem spółki, Adamem Rogalą, rozmawiał Rafał Hirsch.

KOV zwiększa wydobycie

Ukraińska spółka zależna Kulczyk Oil Ventures zwiększa wydobycie gazu na Ukrainie, jednocześnie przyspiesza praca na polach naftowych w Brunei.

RPP w akcji - obniżka stóp możliwa

Rada Polityki Pieniężnej rozważy obniżki stóp procentowych jeśli spowolnienie gospodarcze będzie się pogłębiać - powiedziała członek Rady, prof. Anna Zielińska-Głębocka.