Z kraju

Z kraju

Zakupy w internecie

Preferencje zakupowe klientów w sieci. Rozmowa z dr Marzeną Feldy ze Szkoły Głównej Handlowej.

Centrum wyników - JSW

Trudny rok za Jastrzębską Spółką Węglową. Zapotrzebowanie na główny produkt spółki – węgiel koksowy wykorzystywany do produkcji stali - mocno spadło. Z wyjątkiem kryzysowego 2009 miniony rok był najgorszy dla producentów stali w Europie w całej dziesięciolatce.

Centrum wyników - Tauron

Zysk Tauronu zamiast mocno wzrosnąć, wyraźnie spada. W czwartym kwartale ubiegłego roku energetyczna spółka zarobiła prawie 192 miliony złotych - o blisko jedną czwartą mniej, niż rok wcześniej. W całym 2012 zysk netto wzrósł o 17,8%, do prawie 1,5 mld zł, ale to wynik o 115 milionów złotych słabszy, niż spodziewali się analitycy. Prezes Tauronu Dariusz Lubera mówił w TVN CNBC, że w tym roku taki wynik jest nie do powtórzenia.

Polityka i pieniądze

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 uda się zakończyć do czerwca - uważa Jacek Protasiewicz. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreśla, że Europa nie może sobie pozwolić na brak porozumienia. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której odrzucił wieloletni budżet Unii w kształcie uzgodnionym przez przywódców na lutowym szczycie.

Złota afera

Stany Zjednoczone badają, czy banki manipulowały ceną złota - pisze Wall Street Journal powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Badanie dotyczy przejrzystości tego rynku, a także mniejszego rynku srebra. Na razie nie zostało jednak rozpoczęte oficjalne śledztwo w tej sprawie. Zdaniem Doroty Sierakowskiej z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, spekulacje na ten temat to skutek spadki zaufania do banków po aferze z manipulowaniem stopą Libor.

"Trzymaj" Kruka

Noble Securities rekomenduje „trzymaj” dla akcji Kruka. Analitycy wyliczyli cenę docelową spółki na 57 złotych i 70 groszy. Rekomendacja została wydana przy cenie niższej o 5%. Kruk jest liderem rynku windykacyjnego w Polsce, z udziałem rynkowym wynoszącym około 30%. Naszym gościem był Jarosław Sojka, analityk Noble Securities.

Centrum wyników - Ulma

Budowlanka ciągle w kłopotach. Według prezesa Ulmy Construction Andrzeja Kozłowskiego kryterium ceny, które obowiązuje jako najważniejsze w przetargach infrastrukturalnych prowadzi do załamania etyki biznesu. Kontrakty, do których wykonawca w efekcie musi dopłacać coraz bardziej ciążą firmom, a to według prezesa Ulmy będzie skutkowało kolejnymi bankructwami.

Finanse ZUS

Liczba ubezpieczonych w Polsce musiałaby wzrosnąć o 43 procent, po to, by zrównoważyć finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Idzie odbicie?

Prezes NBP profesor Marek Belka namawia przedsiębiorców do inwestycji.

Eksport w opałach?

Polscy eksporterzy mają coraz większy kłopot z odzyskaniem pieniędzy, które są im winni zagraniczni kontrahenci.

Inflacja!

Wzrost cen w Polsce zamiera, a inflacja spada niespodziewanie głęboko. Przebijając z hukiem dolne ograniczenie celu inflacyjnego NBP. 1,3% w lutym - czy członkowie Rady Polityki Pieniężnej, która po ostatnim cięciu ogłosiła, że teraz będzie czekać i patrzeć, zobaczą sygnał do kolejnej obniżki?

Milion w portfelu

W XI edycji portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego zyskał 2,25% Od początku inwestycji traci on 3,99%. Mimo systematycznego odrabiania strat, portfel wciąż nie może wyjść „nad kreskę” po spadku z lipca 2011 roku, kiedy to zanotował stratę na akcjach.

Medyczne przejęcia

Zarobić na konsolidacji prywatnych firm prowadzący szpitala i przychodnie lekarskie. Czy będą kolejne spektakularne przejęcia?

RPP w akcji

Inflacja poniżej dolnej granicy celu Narodowego Banku Polskiego nie jest dla prof. Jana Winieckiego argumentem za kolejnym cięciem stóp procentowych. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej hamowanie inflacji wynika z czynników przejściowych, a tani pieniądz może być groźny dla gospodarki.

Wojna na OC

Prezes PZU Andrzej Klesyk apeluje o zakończenie wojny cenowej na rynku ubezpieczeń OC. W ubiegłym roku zawarto 19,24 mln polis OC na pojazdy mechaniczne. Spadła za to w tym okresie liczba wypłat odszkodowań na te pojazdy o 7,4%. Ceny polis dla różnią się znacząco w zależności od ubezpieczyciela. Z czego wynikają te różnice, pytamy Katarzynę Siwiec, menadżera ds. ubezpieczeń w porównywarce IPOLISA.PL

Inflacja

Zdaniem wiceministra finansów Janusza Cichonia, średniorocznie inflacja powinna się utrzymać poniżej 2% a wg. członkini RPP prof. Anny Zielińskiej- Głębockiej inflacja będzie na poziomie niższym od celu inflacyjnego. Na okres niskiej inflacji Błażej Bogdziewicz wiceprezes Caspar AM proponuje portfel zrównoważony. Pytamy go z jakich aktywów ma składać się ów portfel.

Wartość z dywidendą

Jak wybierać spółki dywidendowe, które firmy z warszawskiej giełdy proponują najwyższą stopę dywidendy - czyli relację premii na akcję do wyceny akcji ? Pytamy o to Marcina Ciesielskiego, zarządzającego portfelami private banking ING BSK.

Provident w drodze na GPW

Właściciel Providenta w drodze na Warszawską Giełdę. Notowana w Londynie firma, specjalizująca się w udzielaniu niewielkich pożyczek, osobom które najczęściej nie mają dostępu do oferty bankowej chce być notowany w Polsce bo właśnie tu prowadzi największy biznes.

Centrum wyników - Netmedia

Niewielki spadek przychodów ale zyski idą w dół o połowę. Co stało się z turystyczno-usługowym biznesem Netmediów?

Twój Brat PIT

Opodatkowanie imprez integracyjnych. Rozmowa z Małgorzatą Samborską, senior manager Grant Thornton Doradztwo Podatkowe.

Europejski budżet

Parlament Europejski kontra Komisja w sporze o budżet. Rozmowa z Anną Nietykszą, prezes zarządu EFICOM.

Twój Brat VAT

Konsekwencje dla biznesu powrotu do niższych stawek VAT. Rozmowa z Dawidem Milczarkiem z Kancelarii Martini i Wspólnicy.

Rekrutacja w firmie

Jak szybko poznać, czy kandydat na pracownika odpowiada naszym oczekiwaniom, pytamy Izabelę Kielczyk, coach, psycholog biznesu.

Brat VAT

Niższe stawki VAT wrócą od 2014 roku. O skutkach zmian dla biznesu rozmawiamy z Bartoszem Bogdańskim doradcą podatkowym, starszym menedżerem w MDDP.

Mennica błyszczy

Mennica Polska zaliczyła rewelacyjny rok 2012 - zysk wzrósł o 90%, głównie za sprawą zysków z przetwórstwa metali szlachetnych, m.in. złota. Złoto ma za sobą 12 lat wzrostów ale w 2013 roku jego cena na rynkach światowych spadła o prawie 6%. Prezes Mennicy Polskiej Grzegorz Zambrzycki mówił na naszej antenie, że z tego powodu ubiełoroczny wynik będzie trudny do powtórzenia. Prezes Zambrzycki mówił też, że nie sądzi żeby jedno i dwugroszówki zostały wycofane z obiegu bo byłoby to zbyt kosztowne.

Centrum wyników - Bakalland

Coraz trudniej o solidny zysk i wysoką marżę w branży bakaliowej. W ostatnich dwóch kwartałach 2012 roku Bakalland zarobił 2 miliony 830 tysięcy złotych, czyli o blisko 60% mniej niż rok temu. Ale to nie jedyna bolączka, do końca marca spółka musi dogadać się z bankami w sprawie przedłużenia umów kredytowych. Bakalland ma ponad 21,5% udziału w rynku bakalii, którego wartość szacuje się na ponad 650 mln zł. Prezes spółki Marian Owerko mówił na naszej antenie, że Bakalland już podnosi ceny bo istotnym czynnikiem dla producentów bakalii są koszty surowców.

Zastrzyk gotówki

Producent leków biopodobnych na nowotwory – Mabion – w kwietniu przeprowadzi się z NewConnect na rynek główny. Maksymalna cena akcji w ofercie publicznej została ustalona na poziomie 16,85 złotych za jedną akcję. Spółka chce zebrać z rynku blisko 40 milionów złotych, które przeznaczy na rozwijanie nowych leków. Naszym gościem był Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Centrum wyników - Elektrotim

Specjalizujący się w instalacjach elektrycznych Elektrotim zaskoczył słabym wynikiem finansowym w czwartym kwartale 2012 roku. Pozostałe koszty operacyjne spółki wzrosły w 2012 roku o 77% rok do roku, czyli aż do ośmiu milionów złotych. Zysk spółki w 2012 roku spadł aż o 30%. Przychody w tym czasie wzrosły o 11%. O wynikach spółki rozmawialiśmy z prezesem Elektrotimu, Andrzejem Diakunem.