Z kraju

Z kraju

Prognozy dla ropy

Po pierwsze Arabia Saudyjska, która planuje zwiększenie produkcji ropy.

Przed danymi GUS

Główny Urząd statystyczny poda jak zmieniła się w styczniu sprzedaż detaliczna i jakie mamy bezrobocie.

Koszmar minionego lata

Turyści, których bankructwo biura podróży zastanie na wyjeździe, mogą w tym roku zostać zostawieni samym sobie. Urzędy Marszałkowskie skarżą się, że Skarb Państwa nie chce zwracać im kosztów ściągnięcia do kraju turystów, których biura podroży upadły w ubiegłym roku. O rysujących się na horyzoncie problemach turystycznej branży - Dominik Cierpioł.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Zakładamy restaurację w sieci China Box.

Firma. Teraz.

Pomysł na biznes może przyjść w każdej chwili. Na przykład podczas urlopu macierzyńskiego. Tak właśnie powstała marka Bebe Coco.

Diety w górę

1 marca wchodzi w życie rozporządzenie zwiększające diety dla pracowników.

Brat VAT

Od 1 marca kasę fiskalną będzie musiał posiadać każdy przedsiębiorca, którego sprzedaż przekracza 20 tysięcy złotych.

ZUS RMUA do końca lutego

Do końca miesiąca przedsiebiorca powinien przekazać pracownikowi informację o składkach NFZ. Nie ma już jednak obowiązku przekazywania ZUS RMUA.

Polityka i pieniądze

Posłowie odrzucili w głosowaniu projekt ustawy, która umożliwiała tworzenie spółek z o.o. z kapitałem 1 złoty. Ustawę przygotował Ruch Palikota, ale przepadła ona głównie głosami rządzącej razem z PSL Platformy Obywatelskiej.

Polityka pieniądze

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało nowy sposób dzielenia unijnych dotacji pomiędzy województwa. Środki z regionalnego programu operacyjnego przysługują każdemu z 16 województw. Środki z RPO przyznaje MRR, a o tym, jak zostaną wydane decydują marszałkowie. Kończą się środki z RPO na lata '07-'13, trwa walka o budżet '14-'20. Decyzja o tym, ile pieniędzy dostaną województwa zapadnie najpóźniej wiosną. Rozmowa z Rafałem Jurkowlańcem, Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego.

Milion w portfelu

W tym tygodniu najlepiej (licząc od I edycji) wypadł portfel Aleksandra Jawienia z wynikiem +21,84%. W tym tygodniu najlepszy wynik w XI edycji zanotował Adam Drozdowski +7,41%. Na czym udało się najwięcej zarobić? Odpowiedź w podsumowaniu tygodnia Miliona w Portfelu razem z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online.

Siła konsumenta

Bieżący wskaźnik ufności konsumentów w lutym wyniósł - 28,9pkt. Wzrósł on o 1,9%. Jaka jest skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy, oszczędzania i inwestowania. O roli konsumentów rozmowa z Andrzejem Anterszlakiem, IPSOS

Droga do ożywienia - prognozy KE

Komisja Europejska przedstawiła prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów Unii Europejskiej na lata 2013 i 2014. Zdaniem Brukseli PKB Polski urośnie w bieżącym roku o 1,2% a w 2014 o 2,2%. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu zgadza się z prognozami dla Polski, jednak jest bardziej sceptyczny wobec wzrostu w całej strefie euro.

Euro kryzys - wybory we Włoszech

Wybory we Włoszech już w niedzielę i poniedziałek, a wielu Włochów wciąż nie wie na kogo zagłosować - blisko 28% jest niezdecydowanych. Z ostatnich sondaży wynika, że wybory wygra centrolewicowa partia Pier Luigiego Bersaniego. Inwestorzy chcą aby we Włoszech rządziła koalicja Bersani-Mont - uważa Jacek Więcławski z Rabobank International. Pozwoliłoby to jego zdaniem przywrócić kraj na drogę rozwoju. Z kolei powrót do władzy Berlusconiego byłby dla rynków finansowych katastrofą.

Droga do ożywienia

Niemieccy przedsiębiorcy i inwestorzy finansowi już widzą ożywienie gospodarcze w Niemczech. Obrazujące ich nastroje wskaźniki są na najwyższych poziomach od wielu miesięcy. Według ekonomistów kołem zamachowym niemieckiej gospodarki będą eksport i konsumenci. Gościem TVN CNBC był Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

Paryż zmartwieniem Europy

Dane z francuskiej gospodarki coraz bardziej niepokojące. W lutym spadł indeks PMI obrazujący aktywność usług we Francji i wyniósł 42,7 pkt wobec 43,6 pkt w styczniu. Nieco lepiej było w przemyśle, gdzie w analogicznym okresie odnotowano nieznaczny wzrost do 43,6 pkt z 42,9 pkt w styczniu. Rozmowa z Robertem Jędrzejczykiem wiceprezesem Francuskiej Izby-Przemysłowo Handlowej w Polsce.

Fitch lepiej o Polsce

Czwórka - przekładając na szkolne oceny, to obecna cenzurka dla Polski. Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A-, ale podniosła jego perspektywę. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat mamy szansę na czwórkę z plusem. O tym, dlaczego nasz kraj urósł w oczach agencji mówił Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Inwestycje private equity

Nowa inwestycja Enterprise Investors to dobra okazja, by zapytać, jakie są obecnie trendy inwestycyjne wśród funduszy private equity. Jacy przedsiębiorcy mają największe szanse na pozyskanie finansowania?

Polityka Pieniądze

cja ratingowa Fitch podwyższyła perspektywę ratingu Polski. Analitycy agencji podkreślają zmiany, które wpływają na ograniczenie deficytu finansów publicznych. Według Janusza Lewandowskiego, unijnego komisarza do spraw budżetu poprawa stanu finansów publicznych może doprowadzić do zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu.

Centrum wyników - Mercor

Ostatni kwartał zeszłego roku był trudny dla produkującej i instalującej zabezpieczenia przeciwpożarowe grupy Mercor.

Fitch lepiej o Polsce

Spada ryzyko inwestycji w polskie obligacje. Fitch zmienia na pozytywną perspektywę dla naszego raitingu, który na razie pozostaje na poziomie A - .

Kondycja Niemiec

Dane o PKB i nastroje niemieckich przedsiębiorców – to dziś wpływa na decyzje inwestorów.

Polityka i pieniądze

Włochy przed wyborczym starciem. Jaki polityczny scenariusz zobaczą inwestorzy gdy włosi – po blisko dwóch latach ciężkich reform oddadzą swój głos ?

Kondycja Niemiec

Handel zagraniczny pociągnął w dół niemieckie PKB w 4 kwartale 2012 roku. W odniesieniu kwartalnym spadło ono o 0,6%.

Euro kryzys

Wybory we Włoszech już w niedzielę i poniedziałek a wielu Włochów wciąż nie wie wie, na kogo zagłosować - blisko 28% jest niezdecydowanych. Z ostatnich sondaży - publikowanych ponad 2 tygodnie temu - wynika, że wybory wygra centrolewicowa partia Pier Luigiego Bersaniego. By utworzyć rząd, będzie zmuszona wejść w koalicję z centrowym ugrupowaniem obecnego premiera - Mario Montiego. Sondaże nie dają dużych szans ugrupowaniu Silvio Berslusconiego, ale polityk walczy do końca - ocenił w programie "Pieniądze od Rana" Angelo Rella, kierownik katedry italianistyki na Uniwersytecie Szczecinskim. Zabiegi Berlusconiego już nie działają na Włochy - tłumaczył.