Tech

Tech

Linia produkcyjna DNA. "Tak wygląda fabryka przyszłości"

Czeka nas kolejna rewolucja przemysłowa? Uniwersytet w Londynie otworzył laboratorium za 2 mln funtów, którego celem jest stworzenie linii produkcyjnej DNA. W całym przedsięwzięciu chodzi o przekształcenie żywej tkanki w leki, szczepionki, a nawet w biopaliwa. - Tak wygląda fabryka przyszłości. Będziemy tu wytwarzać leki i chemikalia na podstawie molekuł. Współpracujemy z naukowcami w wielu dziedzinach - np. w petrochemii. Nasze badania pomogą także środowisku naturalnemu - przekonuje prof. Paul Freemont z Centrum Biologii Syntetycznej. Teraz, gdy tradycyjny przemysł znajduje się w dołku, zarówno biotechnologia, jak i inne dziedziny nowoczesnej nauki mogą okazać się szansą na sukces zarówno dla poszczególnych firm, jak i całych państw. Materiał „Świata Technologii”.

Kosmiczne domy prawie gotowe. Tak będziemy mieszkać za 50 lat?

Domy bez podłogi? To możliwe, tyle że w kosmosie. Naukowcy NASA przekonani o tym, że wkrótce ludzie będą osiedlać się na Marsie, zintensyfikowali prace nad budowaniem kosmicznych mieszkań ze specjalnych, lekkich materiałów. Znajdują się tam m.in. pomieszczenia do spania, mające intrygujące rozwiązania. Zanim udamy się na spoczynek, śpiwory należy przymocować do ściany - w przeciwnym razie w trakcie snu możemy... odlecieć. Nad głowami zainstalowana jest też siatka, która służy do poruszania się w stanie nieważkości. Znajdzie się nawet specjalny ogródek ze sztucznie uprawianymi roślinami. Tak jak w każdym, tradycyjnym domu jest i okno. Widok za nim dość statyczny - gwiazdy i gwiazdy. Materiał programu "Świat o czwartej".

Karabiny maszynowe i wyrzutnie rakiet. Broń kupisz nawet na Facebooku

Facebook, WhatsApp oraz inne media społecznościowe stają się nową platformą sprzedażową dla ludzi, którzy chcą kupić broń w na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej - wynika z badań przeprowadzonych przez instytuty badawcze - Small Arms Survey oraz Armament Research Services.

Zamiast elektrowni atomowej, fabryka Tesli. Francja kusi Elona Muska

Francuzi zachęcają Elona Muska, by to właśnie u nich otworzył swój europejski oddział fabryki elektrycznych aut Tesla. Zakład miałby stanąć w miejscu najstarszej elektrowni atomowej w kraju, która wkrótce zostanie zamknięta. Pomysłodawczynią rozwiązania jest minister energii Ségolene Royal, która rozmawiała już osobiście z Muskiem. - Nie powiedział "nie" - oświadczyła minister w rozmowie z Agence France Press.

Młodzi, kreatywni i wreszcie bez kompleksów. Polacy tworzą start-upy i chcą podbijać świat

- Przestaliśmy mieć kompleksy. Polacy myślą o aplikacjach, które nie będą sprzedawane czy używane tylko w Polsce, ale również na całym świecie - twierdzi Krzysztof Malicki, ekspert ds. nowych technologii. Jedną z takich osób jest 21-letnia Karolina Demiańczuk, twórczyni służącej do szybkiego umawiania spotkań aplikacji Spontime, czy Mateusz Mach, który jeszcze przed maturą stworzył „Five” - komunikator dla osób niesłyszących. Choć są dopiero na początku swojej drogi, interesują się nimi inwestorzy - także z Doliny Krzemowej, a ich pomysły wyceniane są na miliony dolarów. Materiał programu "Polska i Świat".

To was zaskoczy! Filmowe gadżety w "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny - historie"

Czego fani mogą spodziewać się po pierwszym spin-offie kosmicznej sagi? W sieci pojawił się już zwiastun filmu "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny-historie" dający przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na dużym ekranie. - Pojawia się coraz więcej rzeczy na planie, które są odniesieniem do starych „Gwiezdnych wojen”: dynamiczne i namacalne X-wingi i ich piloci, szturmowcy, ich walki uliczne oraz pola bitew, maszyny kroczące, AT-AT, droidy - wymieniali Paweł Zadrożny oraz Paweł Łęczycki ze Star Wars Artistic Team. Do studia TVN24BiS przybyli w towarzystwie jednego z bohaterów, który pojawił się w ostatniej części - "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" - BB-8.

FBI odblokowało iPhone'a zamachowca. Ale z nowszymi modelami jest problem

Szef Federalnego Biura Śledczego (FBI) James Comey poinformował, że kierowana przez niego agencja nie jest w stanie złamać zabezpieczeń w nowszych smartfonach z tego koncernu. Kilka dni temu FBI włamało się do iPhone'a 5C, należącego do jednego ze sprawców ataku terrorystycznego w San Bernardino.

Policja nie radzi sobie z SMS-owiczami. Będą kary?

Kierowcy, piszący w trakcie prowadzenia pojazdu, SMS-y to również problem znany z polskich dróg. Amerykanie chcą wprowadzić przepis zakazujący pisania SMS-ów nawet dla przechodniów. - Idący drogą powinien być w pełni skoncentrowany na tym, co dzieję się na drodze - wyjaśnia Marek Kąkolewski. Materiał z programu "Świat technologii" w TVN24 BiS.

Na drogi publiczne trafi 100 samochodów autonomicznych

Na chińskie drogi publiczne trafi 100 samochodów autonomicznych, które będą testowane w normalnych warunkach ruchu drogowego - zapowiedział w czwartek na konferencji w Pekinie prezes Volvo Hakan Samuelsson. Firma wcześniej sprawdzi tę technologię w Szwecji.

Polski portal erotyczny ofiarą hakera. "Zażądał milion złotych okupu"

Największy polski portal erotyczny stał się celem cyberprzestępcy. Zdjęcia, filmy i inne poufne dane użytkowników serwisu znalazły się w jego rękach. Administratorzy serwisu biją się w pierś i wyznaczyli 10 tys. zł nagrody za "głowę" hakera. Ten twierdzi, że działa na zlecenie konkurencji i żąda okupu.

Ogromny sukces polskiej firmy. Stawia na "inteligentne miasta"

Amerykański koncern Microsoft poinformował o podpisaniu strategicznego partnerstwa z firmą Future Processing, w celu dalszego rozwoju inicjatywy inteligentnych miast - CityNext. Podmioty zapowiadają wsparcie władz miejskich w optymalizacji zarządzania miastem.

To Audi stworzył Polak. "Wygląda to jak casting show"

Opracowywanie nadwozia samochodu to proces długi i rozłożony na kilka etapów, podczas których konkurują ze sobą różne zespoły - tłumaczył szef jednej z grup projektantów Audi Kamil Łabanowicz. W Poznaniu zaprezentowano po raz pierwszy w naszym kraju model koncepcyjny E-tron Quattro. Za jego zaprojektowanie odpowiedzialny był właśnie Łabanowicz.

McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii

Wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, który będzie miał wpływ na wielu z najbogatszych i najbardziej znanych ludzi na naszej planecie - uważa John McAfee, kontrowersyjny programista, który kandyduje z ramienia Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To zdecydowanie największy i najbardziej szkodliwy cyberatak w historii - twierdzi McAfee.

Wyjątkowe smart-soczewki. Dzięki nim będziesz widział więcej

Samsung uzyskał w Korei Południowej patent na produkcję specjalnych smart-soczewek - czytamy na blogu SamMobile, w całości poświęconemu produktom technologicznego giganta. Specjalne szkła kontaktowe mają wbudowaną kamerę oraz wyświetlacz, który obrazy przedstawia bezpośrednio oczom użytkownika.

Hakerzy żądają okupu. "Zapłacisz albo zniszczymy twoje dane"

"Przejęliśmy kontrolę nad twoim systemem informatycznym. Chcesz ją odzyskać? Zapłać okup!" Hakerzy atakują nie tylko firmy, ale i placówki oświatowe i szpitale. W samych Stanach Zjednoczonych kryminaliści w ubiegłym roku uderzyli prawie 2,5 tysiąca razy, a ich ofiary "wypłaciły" im prawie 25 mln dolarów. Przynajmniej na razie sprawcy są właściwie bezkarni. Materiał "Faktów z zagranicy".

TVN24 BiS jeszcze bliżej Was. Obserwujcie nas na Instagramie

TVN24 BiS od kwietnia także na Instagramie. Na naszym nowym koncie dzielimy się z Wami niepublikowanymi nigdzie dotąd zdjęciami z newsroomu. Nasi dziennikarze specjalnie dla Was nagrywają codzienne zapowiedzi swoich materiałów i programów. Dzięki temu możemy być jeszcze bliżej Was.