Tech

Tech

Volkswagen z rekordową stratą. Pogrążyła go afera spalinowa

Największy niemiecki producent samochodów Volkswagen zamknął rok 2015 rekordową stratą w wysokości 1,4 mld euro - poinformowały w piątek władze koncernu w Wolfsburgu. Główną przyczyną złego wyniku są koszty związane z tzw. skandalem spalinowym.

"Niewyspany jak pijany" na drodze. Ta regulacja ma ograniczyć niebezpieczeństwo

- Nieprzespanie nocy powoduje, że człowiek zachowuje się jakby miał 0,5 promila we krwi - mówi w TVN24 dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista w leczeniu zaburzeń snu. - Jeżeli jesteś przemęczony prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia drogowego jest 8-krotnie wyższe niż w przypadku wypoczętego kierującego - dodaje insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego KGP.

Niemcy pompują fundusz na obsługę afery spalinowej

Koncern Volkswagen znacznie zwiększy swą wynoszącą obecnie 6,7 mld euro rezerwę na wydatki spowodowane aferą z manipulowaniem pomiarami toksyczności spalin w jego samochodach - poinformował w środę Reuters, powołując się na dwie osoby bliskie tej sprawy.

Uber ogranicza działalność. Chce być bardziej efektywny

Uber ogranicza swoją działalność. - Od 18 kwietnia nie będziemy już oferować natychmiastowych dostaw lunchu - napisała spółka w komunikacie przesłanym do Quartz. Popularna spółka technologiczna okroiła zatem swoją usługę UberEATS.

"Sekretna armia" buduje auto dla Apple. Powstaje blisko Polski

Apple dysponuje "sekretną armią" ds. badań i rozwoju, która zlokalizowana jest w Niemczech. Zespół będzie pracować nad rozwinięciem Apple Car, o którym plotkowano już od dawna - donosi niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Hakerzy wzięli na cel użytkowników Facebooka. Wśród ofiar są Polacy

Eksperci z firmy ESET informują o kolejnej fali oszustw dotyczących użytkowników Facebooka. Otrzymując post przypominający wideo z Twoim udziałem możesz ściągnąć złośliwego wirusa, który przejmie kontrolę nad komputerem. Analitycy wykryli już 10 tys. takich złośliwych plików tylko w minionym tygodniu, m.in. w Polsce.

Nie słyszą, ale będą wozić pasażerów. Niesłyszący w Uberze

- Osoba głucha jest w pełni mobilna i może mieć takie same możliwości, jak osoba słysząca - mówił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Sławek Łuczywek, niesłyszący kierowca. A wszystko dzięki aplikacji Migam, która rewolucjonizuje także rynek motoryzacji. Uber uruchomił bowiem program współpracy z głuchymi i niedosłyszących kierowami.

Rewolucja na drogach. Za dziewięć lat bez aut spalinowych

Holandia chce odejść od samochodów spalinowych i staje się prymusem dla ekologów. Za 9 lat ma tam obowiązywać całkowity zakaz ich rejestracji. Miejsce spalinowych zajmą auta elektryczne lub napędzane wodorem. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Rewolucja w żółwim tempie. "Bitcoiny tracą przez przestępców"

- Cały czas bitcoin jest przygotowywany do tego żeby być rewolucją. Wydawało się, że będzie to rewolucja tak szybka, jak internet w latach 90. Obecnie wiemy, że proces akceptacji nie będzie tak szybki - mówi Karol Kopańko, dziennikarz technologiczny. Rewolucja wirtualnej waluty wyraźnie wytraciła impet. Jak wskazuje Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny portalu Pclab jedną z przyczyn jest fakt, że "z bitcoina korzystają organizacje przestępcze". - To spowodowało zły image tej waluty - dodaje.

"Działa jak ogromny filtr". Sztuczne drzewo oczyszcza miasto

Sztuczne drzewo ma pomóc w walce ze smogiem. W ten sposób firma technologiczna z dwumilionowego miasta w Kolumbii chce choć trochę oczyścić powietrze. - Nasze sztuczne drzewo działa jak ogromny filtr. Uzdatnia ponad 20 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę, to równowartość 600 kontenerów. Pochłania dwutlenek węgla, a także wirusy, czy bakterie. Tworzy się przez to powietrzne spa - mówi Juan Camilo Gomez, menadżer Ruta N. W efekcie, z czystego powietrza może korzystać nawet 60 tys. osób. A sztuczne drzewo działa w promieniu 60 metrów. To trzecia tego typu konstrukcja w Kolumbii. Materiał z programu "Świat w południe".

Kupujesz samochód? Oto siedem aut, na które stać Kowalskiego

Przeciętny Polak rocznie zarabia ponad 35 tysięcy złotych. Czy to dużo? I tak, i nie. Prawdziwa wartość roku pracy przeciętnego Kowalskiego wyraża się bowiem w sile nabywczej pieniądza. Poniżej przedstawiamy listę samochodów na każdy portfel.

Polacy szykują się na podbój Europy

Nagrody Festiwalu Młodych Badaczy "Odkrycia" rozdane. Spośród kilkudziesięciu uczniowskich projektów badawczych z całego kraju jury wybrało ten Anny Lewandowskiej z II LO. im. Stefana Batorego w Warszawie. Uczennica otrzymała pierwszą nagrodę za badania nad wpływem napojów na powstawanie i przebieg erozji egzogennych szkliwa. Festiwal Młodych Badaczy "Odkrycia" gromadzi najlepsze projekty badawcze młodych naukowców. Spośród finalistów wyłoniono też reprezentację Polski na Międzynarodowy Finał Konkursu Młodych Naukowców UE, który odbędzie się we wrześniu w Brukseli.