Korzystający z telefonów na kartę - tzw. prepaid muszą zarejestrować je do końca tego miesiąca. Jeśli tego nie zrobią, to od 1 lutego ich numer zostanie wyłączony. Uniemożliwi to nie tylko dzwonienie czy wysyłanie wiadomości tekstowych. Ci, którzy przy pomocy telefonu korzystają z bankowości mobilnej, nie będą mogli zrobić przelewu.
Konieczność rejestracji kart kupionych przed 25 lipca 2016 roku wynika z ustawy o działaniach terrorystycznych, która została wprowadzona w 2016 roku.
Jak to zrobić?
Karty należy zarejestrować osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Co ważne skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji. Dzieci, które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.
Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu specjalnego formularza. Sam proces nie jest skomplikowany.
Gdzie dokonać rejestracji?
Rejestracji karty można dokonać na różne sposoby. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest osobista wizyta w salonie wybranego operatora.
Przepisy nie wykluczają możliwości przekazania danych przez abonenta w formie elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Należy jednak pamiętać, że weryfikacja i potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną odbywać się będzie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej. Inne możliwości to skorzystanie z usług banków, Poczty Polskiej czy nawet kuriera (wygodna szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych).
Odcięcie od świata i pieniędzy
Dezaktywizacja karty poskutkuje blokadą numeru telefonu . Uniemożliwi to wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości tekstowych. Przy obecnym wykorzystaniu sieci mobilnych, może to sparaliżować niektóre aktywności. Jedną z nich jest korzystanie z bankowości mobilnej, która do weryfikacji zleceń przelewów bankowych wykorzystuje kody przesyłane SMS-em. „Numery, które nie zostaną zarejestrowane przestaną być aktywne i nie będziesz mieć możliwości odbierania wiadomości z kodem SMS, a tym samym zatwierdzania operacji zlecanej w systemie bankowości internetowej” - uprzedza swoich klientów Alior Bank.
Oszuści grasują
Koniec anonimowego posiadania kart prepaid próbują wykorzystać oszuści. Osoby podszywające się pod operatorów dzwonią i próbują wyłudzić dane. Tymczasem żaden z operatorów nie przewiduje możliwości rejestracji drogą telefoniczną. Warto o tym pamiętać, kiedy osoba podająca się za operatora będzie próbowała wyłudzić od nas dane, które mogą być potem wykorzystane chociażby do zaciągnięcia pożyczki.
Zobacz: Koniec z anonimowym telefonem na kartę prepaid. Wszystko, co musisz wiedzieć (Film z 25.07.2016)
Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock