Polacy są najbardziej otwartymi na innowacje w motoryzacji i przychylni wobec pomysłu wprowadzenia na drogi pojazdów autonomicznych - takie wnioski płyną z najnowszych ogólnoeuropejskich badań kierowców przeprowadzonych przez Goodyear i London School of Economics, które zostały zaprezentowane podczas konferencji Think Good Mobility na Politechnice Warszawskiej.
- Goodyear bada kluczowe obszary kształtujące przyszłość motoryzacji i jedną z rewolucyjnych zmian, z którą będziemy musieli się zmierzyć - będą pojazdy autonomiczne, które wkrótce wyjadą na nasze drogi. Dlatego już dziś ważne jest zrozumienie, jak kierowcy odnoszą się do jazdy i roli pojazdów autonomicznych - stwierdził Carlos Cipollitti, dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu. - Wprowadzenie nowej technologii do przestrzeni społecznej wymaga uwzględnienia licznych czynników decydujących o jej pozytywnym odbiorze przez opinię publiczną – dodaje dr Chris Tennant, szef projektu badawczego ze strony London School of Economics.
Pośród 11 przebadanych europejskich narodowości, to właśnie Polacy zajęli pierwsze miejsce wśród zwolenników technologii. Zdecydowana większość polskich respondentów (68 proc.) zgodziła się, że nauka i technologia wpływa na lepszy standard życia, czyniąc je „zdrowszym, łatwiejszym i wygodniejszym”, a aż 4/5 badanych uważa, że niezbędne jest dostosowanie się do nadchodzących rozwiązań technicznych. Polscy kierowcy również chętnie korzystają z najnowszych produktów i usług technologicznych.
Na tle innych europejskich krajów polscy kierowcy okazują się niezwykle otwarci na kwestie związane z rozwojem nowych technologii - szczególnie w odniesieniu do pojazdów autonomicznych. Z badań wynika, że Polska jest jednym z zaledwie trzech krajów, gdzie jest więcej kierowców (35 proc.) którzy czuliby się komfortowo jadąc obok samochodów autonomicznych, niż tych odczuwających dyskomfort (27 proc.) wykazując tym samym mniejszy niepokój wobec zastosowania tych pojazdów, niż wskazuje na to średnia europejska. Dodatkowo, aż 40 proc. Polaków uważa, że podróżowanie pojazdem bez kierowcy byłoby łatwiejsze niż samodzielne kierowanie.
Spośród przebadanych Europejczyków, Polacy wykazują też znacznie większe zaufanie do samochodów autonomicznych niż do obecnych uczestników ruchu drogowego. Polscy ankietowani najliczniej zgodzili się ze stwierdzeniami, że „przyczyną większości wypadków jest błąd człowieka, dlatego pojazdy autonomiczne byłyby bezpieczniejsze” (51 proc.) oraz, że „maszyny nie odczuwają emocji, dlatego mogą być lepszymi kierowcami niż ludzie” (44 proc.). Polacy najchętniej widzieliby samochody autonomiczne na autostradach (82 proc.) lub w zastosowaniu w transporcie publicznym (40 proc.).
Realizowane przez Goodyear badania mają na celu poszerzenia zakresu debaty na temat przyszłości motoryzacji oraz bezpieczeństwa drogowego.
Polacy entuzjastami nowych technologii i pojazdów autonomicznych:
Autor: red. / Źródło: Artykuł sponsorowany
Źródło zdjęcia głównego: materiał sponsora