Tech

Tech

Facebook nas podsłuchuje? "My tylko pomagamy"

Facebook wykorzystuje mikrofon w smartfonie, aby nas podsłuchiwać - przekonuje prof. Kelli Burns z Uniwersytetu Południowej Florydy w Stanach Zjednoczonych. Firma potwierdza, że używa mikrofonów, ale tylko po to, aby pomagać użytkownikom w dodawaniu postów.

Wielkie pieniądze, wielogodzinne treningi, kontuzje i doping. Kulisy e-sportu

Treningi, kontuzje, a nawet przypadki dopingu. Uwielbienie fanów, kontrakty reklamowe, a w czasie zawodów emocje jak na porządnym meczu. Mowa jednak nie o zmaganiach piłkarzy czy siatkarzy, a walce e-sportowców. Popularność rozgrywek w grach takich jak Counter-Strike czy Star Craft stale rośnie, a e-sportowy rynek staje się coraz bardziej łakomym kąskiem. Materiał programu "24 godziny".

Fałszowali olej napędowy. Skarb Państwa stracił 40 mln złotych

Na gorącym uczynku złapano osoby, które na Opolszczyźnie zlewały z rozpuszczalnik do bitumów z naczepy-cysterny do zbiorników stacji paliw. Następnie sprzedawano go jako olej napędowy. Nielegalne rozprowadzanie rozpuszczalnika naraziło Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 40 mln zł.

Polacy boją się internetu. Znów jesteśmy w ogonie Europy

Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci - z zaledwie 65 proc. regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE - średnia dla UE to 76 proc. - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską corocznego zestawieniu "European Digital Progress Report" dotyczącego rozwoju gospodarki cyfrowej. W ocenie autorów wynika to m.in. z niskich umiejętności cyfrowych. Punktują też kiepskie wykorzystanie e-administracji nad Wisłą.

Radykalny krok poddostawcy Apple. Roboty zastąpią 60 tysięcy pracowników

Z linii produkcyjnych Foxconn wyjeżdżają takie produkty jak iPhony, iPady czy smartfony Galaxy Samsunga. Ale poddostawca globalnych marek wielokrotnie był krytykowany za nieludzkie traktowanie pracowników. Teraz wydaje się, że firma znalazła specyficzną receptę na te zarzuty. Zastąpi 60 tysięcy pracowników tylko jednej fabryki robotami.

Ta informacja zachwyci kibiców. Wirtualna rzeczywistość coraz bliżej

Wirtualna rzeczywistość coraz mocniej puka do naszych drzwi. Możliwe, że już wkrótce uatrakcyjni relacje sportowe, a widzowie będą mogli przenieść się na trybuny aren na całym świecie. - Nowe media, nowy sposób pokazywania wydarzeń sportowych sprawie, że będzie można wczuć się w kamerę postawioną wzdłuż toru wyścigowego - mówi Łukasz Kijek, który bierze udział w "Brain Forum" w szwajcarskiej Lozannie.

Superszybki transfer po dnie Atlantyku. Wielki projekt Facebooka i Microsoftu

Facebook i Microsoft wspólnie pracują nad niezwykłym projektem. Giganci technologiczni chcą położyć 6600 km kabla na dnie Oceanu Atlantyckiego, który miałby połączyć amerykański stan Wirginia z Hiszpanią. MAREA ma mieć przepustowość aż do 160 terabajtów na sekundę. Inwestycja ma rozpocząć się już w sierpniu.

"Polska powinna lepiej rozwijać gospodarkę cyfrową"

Polska powinna zrobić więcej, jeśli chodzi o rozwój gospodarki cyfrowej. W Digital Economy and Society Index (DESI), rankingu rozwoju cyfrowego państw UE, znajdujecie się na 22. miejscu - mówi wiceszef KE, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Największy projekt badawczy XXI wieku: zbadać ludzki mózg

Pionierska medycyna, wirtualna rzeczywistość, dyskusje o sztucznej inteligencji, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim pytania o możliwości ludzkiego mózgu. To tematy "Brain Forum", które trwa w szwajcarskiej Lozannie. Na miejscu jest wysłannik TVN24 BiS Łukasz Kijek, który zbiera informacje dotyczące najnowszych wynalazków. - Ponad 10 mld dol. wydają właśnie Chiny, Japonia, UE, USA i Szwajcaria, aby zbadać ludzki mózg. Bo tu kryją się nieograniczone, bezcenne tajemnice. To największy projekt badawczy XXI wieku - dodaje Łukasz Kijek.

Eksperymentalny słoneczny samolot z kolejnym sukcesem

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 wylądował w Pensylwanii po trwającym około 17 godzin locie z położonego w stanie Ohio miasta Dayton, z którego pochodzili amerykańscy pionierzy lotnictwa, bracia Wilbur i Orville Wright.

17 godzin na słonecznych skrzydłach. Historyczny lot trwa

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 wyruszył w nocy z wtorku na środę z Dayton w stanie Ohio w środkowej części USA - powiadomili organizatorzy trwającego od ponad roku eksperymentalnego lotu dookoła świata. Maszyna leci do Pensylwanii.

Transport przyszłości: Hyperloop, samochód bez kierowcy, autobus-tunel

Czym będziemy jeździć w przyszłości? Mamy wysyp futurystycznych pomysłów a wśród nich takie, które przeszły już do fazy testów próbnych. Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR ocenia, które z nich mają największe szanse na realizację i które mogą znaleźć swoje zastosowanie nad Wisłą.

Rewizja w paryskiej siedzibie Google’a

Policjanci i urzędnicy skarbowi przeszukali we wtorek paryską siedzibę Google'a w ramach wstępnego dochodzenia w sprawie oszustw podatkowych. Źródła zbliżone do śledztwa podały, że francuski fiskus domaga się zapłacenia 1,6 mld euro zaległych podatków.

"Rozkraczony" autobus. Jeżeli to się uda, to z miast znikną korki, tłok i brud

Ten nietypowy "rozkraczony" środek transportu ma być receptą na zakorkowane i zanieczyszczone miasta. Wymyślony przez projektantów z Chin autobus-tunel przemieszcza się, unosząc nad ruchem drogowym - donosi rządowa agencja informacyjna Xinhua. Pozwala to na przejazd samochodów osobowych pod jego podwoziem. Jeśli wynalazek wjedzie na ulice, pozwoli to na zwiększenie transportowej przepustowości.

Przegląd prasy: Ważą się losy Mercedesa w Polsce

- Cieszę się, że ta decyzja zapadła. Mercedes, to jest marka sama w sobie, bardzo znana, bardzo wysokiej jakości - powiedział na początku maja wicepremier Mateusz Morawiecki komentując informację, że Daimler "planuje" wybudowanie w Jaworze fabryki silników. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca jednak uwagę, że z komunikatu Mercedes-Benz Polska jasno wynika, że sprawa nie jest przesądzona i żadna decyzja jeszcze nie zapadła, a nagłaśnianie informacji o inwestycji leży w interesie samego koncernu.

Samolot słoneczny wylądował. W mieście braci Wright

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 w nocy z soboty na niedzielę wylądował w Dayton, w stanie Ohio, dokąd wyleciał z Tulsy w stanie Oklahoma. Był to przedostatni etap podróży dookoła świata przed lotem nad Oceanem Atlantyckim.