Atak hakerów szyfruje komputer. Pięć rzeczy, które musisz zrobić


Około dwieście tysięcy komputerów na całym świecie zostało skutecznie zaatakowanych przez hakerów. Atak rozpoczął się w piątek 12 maja i trwał aż do soboty, a jego skutki są jeszcze odczuwalne dziś. Wirus szyfruje dane i blokuje dostęp do komputera. Zobacz, jak się skutecznie bronić przed atakiem i co zrobić, gdy już do niego dojdzie.

- Nazwa ransomware powstała z połączenia dwóch angielskich słów: "ransom" - "okup" oraz "malware" - "szkodliwe oprogramowanie". Zadaniem tego szkodliwego oprogramowania było zaszyfrowanie danych ofiar i zażądanie zapłacenia okupu w zamian za przywrócenie dostępu - tłumaczy Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab Polska.

Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl ocenia, że atak mógł być przeprowadzony już ponad miesiąc temu. - Wtedy cały złośliwy kod, a przynajmniej jego znacząca część odpowiedzialna za dystrybucję, czyli infekcję kolejnych maszyn, został opublikowany w internecie - powiedział Konieczny.

Kod ten bazuje na dziurze, która została odkryta w wyniku opublikowania narzędzi NSA (Amerykańskiej Agencji wywiadowczej), które to narzędzia zostały jej w zeszłym roku wykradzione.

- Ktoś przeanalizował ten kod i uzbroił go. Mógłby wykradać dane i podglądać pliki, ale on ograniczył się tylko do szyfrowania danych i blokowania komputera i domagania się okupu - tłumaczył Konieczny

1. Płacić okup?

Zapłacenie okupu hakerom ma być jedynym sposobem, by odzyskać dane. Tylko że eksperci uczulają, że i tak nie mamy gwarancji na odblokowanie komputera.

- Nie ma żadnych gwarancji, że płacąc okup, odzyskamy dostęp do naszego komputera - podkreśla Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl i proponuje w ogóle nie płacić hakerom.

W ostatnim ataku podawali oni trzy adresy portfeli bitcoinowych, do których należałoby wpłacić pieniądze. Zdaniem eksperta, nie jest możliwe, żeby skorelować, od kogo pochodzi dana wpłata, zwłaszcza w przypadku zainfekowania dwustu tysięcy komputerów.

2. Jak odzyskać dane?

Odzyskanie danych z zainfekowanego komputera jest praktycznie niemożliwe.

- W większości przypadków przywrócenie dostępu do danych jest niemożliwe, ponieważ cyberprzestępcy stosują silne algorytmy szyfrujące. Zdarzają się przypadki, gdy badaczom ds. bezpieczeństwa i organom ścigania udaje się przechwycić serwery cyberprzestępców i wówczas możliwe jest przygotowanie narzędzi deszyfrujących dla ofiar danego zagrożenia - mówi Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska.

Dodaje, że zbiór takich narzędzi jest dostępny np. w serwisie No More Ransom, którego współzałożycielem i partnerem jest Kaspersky Lab.

- Niestety w przypadku zagrożenia WannaCry takie narzędzie jeszcze nie powstało - mówi Kupczyk.

3. Kopie zapasowe

Jak tłumaczy ekspert KasperskyLab zagrożenia ransomware mają to do siebie, że w większości przypadków usunięcie skutków infekcji jest niemożliwe, jeżeli ofiara nie posiada kopii zapasowej swoich danych.

- Jest to typowy przykład zagrożenia, w przypadku którego zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeżeli kopia zapasowa jest dostępna, wystarczy usunąć infekcję przy użyciu dobrego programu antywirusowego (lub ponownie zainstalować system operacyjny) i samodzielnie przywrócić informacje - mówi Kupczyk.

4. Aktualizacje

- Jeśli ktoś standardowo korzysta z komputera i wykorzystuje łatki na oprogramowanie, które są regularnie wypuszczane przez producentów, to nie byłby celem piątkowego ataku hakerskiego. Już w marcu Microsoft, którego system operacyjny był w tym wypadku celem ataku, wypuścił aktualizację, która ochroniłaby komputer przed zainfekowaniem. Ci, którzy ją zainstalowali, mogą być spokojni - mówił ekspert.

Użytkownicy powinni więc dbać o to, by regularnie instalować wszystkie aktualizacje wypuszczane przez producentów. - To jedyny sposób, by obronić się przed atakiem - mówi Konieczny.

Aby zapobiegać zagrożeniom ransomware, należy upewnić się, że rozwiązania bezpieczeństwa są aktywne na wszystkich urządzeniach funkcjonujących w sieci firmowej lub domowej. Eksperci radzą korzystać z zaawansowanych rozwiązań z technologią wykrywania zagrożeń na podstawie ich zachowania w systemie. Daje to możliwość identyfikowania nawet nieznanych szkodliwych programów i powstrzymania infekcji, zanim dojdzie do jakichkolwiek szkód.

5. Szkolenia pracowników

Zdaniem Koniecznego piątkowy atak znalazł już swoich naśladowców, którzy udoskonalili złośliwe oprogramowanie wykorzystane do ataku. - Powstały już nowe warianty wirusa, które są pozbawione tego wyłącznika, dzięki któremu udało się zastopować piątkowy atak - powiedział ekspert.

Przed atakami hakerów nie da się zabezpieczyć wybierając konkretnego producenta oprogramowania. Eksperci przestrzegają, że w przypadku firm konieczne jest przeszkolenie personelu pod kątem zwiększenia świadomości w zakresie nowoczesnych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców.

Autor: KN/ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl