Ewa Kopacz

Ewa Kopacz

Do ogłoszonego przez prezydenta referendum nie da się dołożyć kolejnych pytań, ale można w tym samym terminie zorganizować dwa plebiscyty - stwierdziła w niedzielę Ewa Kopacz. Premier skomentowała w ten sposób propozycje wyborcze PiS, by rozszerzyć formułę wrześniowego głosowania.

Marcin Kierwiński będzie szefem sztabu PO w wyborach parlamentarnych, Joanna Mucha rzecznikiem sztabu - poinformowała premier Ewa Kopacz w poniedziałek wieczorem. Małgorzatę Kidawę-Błońską na stanowisku rzecznika rządu zastąpi Cezary Tomczyk.

To będzie intensywny początek tygodnia dla Beaty Szydło. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na urząd premiera zaczyna kampanię wyborczą. W poniedziałek będzie gościem w programu „Jeden na jeden” w TVN24, następnie wygłosi oświadczenie przed Sejmem RP i wyruszy w Polskę, aby przekonać do siebie wyborców.

Bardzo lubię Beatę Szydło, ona w PiS nie jest od wczoraj, znam jej wystąpienia, widziałam ją w akcji - mówiła w "Faktach po Faktach" Ewa Kopacz. Premier zapewniła, że starcia z kandydatką PiS się nie obawia. Dodała jednak, że do debaty wezwała Jarosława Kaczyńskiego, bo chciałaby, aby w dyskusji starli się szefowie dwóch największych partii.

Jaka jest strategia Platformy Obywatelskiej na najbliższe miesiące, jak premier zamierza zmienić słaby wynik sondażowy, jak ocenia swoją główną rywalkę w walce o funkcję szefowej rządu? Gościem "Faktów po Faktach" była premier Ewa Kopacz. Przeczytaj relację z rozmowy minuta po minucie.

- PiS będzie chciało przeciwstawić córkę górnika światu konsumentów ośmiorniczek w luksusowych hotelach - powiedział we "Wstajesz i weekend" prof. Rafał Chwedoruk z UW, komentując wskazanie przez PiS Beaty Szydło, jako kandydatki na premiera. Z kolei Mirosław Oczkoś, specjalista od wizerunku sądzi, że to odwrócenie uwagi od Jarosława Kaczyńskiego. - Im bardziej patrzy się do środka, tym bardziej prezesa PiS nie ma. Pytanie czy wyborcy dadzą się na to nabrać - stwierdził.

Wystąpieniem premier Ewy Kopacz zakończyła się sobotnia konwencja Platformy Obywatelskiej. Wcześniej swoją konwencję zakończyło Prawo i Sprawiedliwość. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński poinformował na niej, że kandydatką partii na premiera będzie Beata Szydło.

NSZZ "Solidarność" domaga się dymisji zaprzysiężonego we wtorek nowego ministra zdrowia, profesora Mariana Zembali. Powodem ma być jego wypowiedź dla "Faktów" TVN. Odnosząc się do kwestii strajków, stwierdził on, że każdy, kto w jego centrum podjąłby strajk, zostałby zwolniony. Zaznaczył jednak, że mówi to jako dyrektor szpitala kierujący się troską o zdrowie pacjenta. - Minister konstytucyjny podżega i namawia do łamania prawa. To niedopuszczalne - powiedział podczas briefingu prasowego przewodniczący "S" Piotr Duda.

"Poważne zastrzeżenia" budzi wykorzystanie publikacji w sieci akt afery podsłuchowej jako pretekstu do odwołania Andrzeja Seremeta - stwierdzili prokuratorzy w przyjętej w środę uchwale. Podkreślili, że to nie oni są winni przecieku. - W tym przypadku nie było żadnego przecieku z prokuratury - zgadza się profesor Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, współtwórca reformy prokuratury.

Były marszałek Sejmu Marek Borowski ocenił w "Faktach po Faktach", że jeśli PSL będzie forsować Józefa Zycha na stanowisko marszałka Sejmu, to może doprowadzić to do konfliktu w koalicji i trwania Radosława Sikorskiego na stanowisku. Wspólnie z Ludwikiem Dornem przewidywali też wynik wyborczy partii Kukiza. Były polityk PiS przyznał, że będzie zaskoczony, jeśli to ugrupowanie zdobędzie więcej niż 15 procent.