Polska i Świat

Polska i Świat

Prezes jest jeden. Pytania o swoją przyszłość wicepremier Jarosław Gowin zbywa uśmiechem, ale do śmiechu nie jest koalicji rządzącej. Od kilku dni nie wiadomo, kto jest prezesem jednej z partii. Walka trwa, Prawo i Sprawiedliwość jasnego stanowiska nie zajmuje, za to mnożą się pytania o przejście Jarosława Gowina do opozycji. Dawid Rydzek.

Media solidarnie sprzeciwiają się opłacie, jaką rząd chce ściągnąć za reklamy. Rządzący uzasadniają daninę pandemią. Ogólnopolskie media w liście do władz piszą, że to nic innego jak haracz i próba odebrania wolności słowa. Michał Tracz.

Łukasz Wieczorek dowiedział się, dlaczego kierowcy zimą jeżdżą jak latem.

Kto jest prezesem Porozumienia? Jarosław Gowin był, ale czy jest? Stronnicy Gowina wyrzucają z partii Adama Bielana i Kamila Bortniczuka. Bielan wyrzucić się nie daje i twierdzi, że kadencja Gowina minęła. Jacek Tacik.

Za tydzień będzie można zameldować się w hotelu, pójść do kina, teatru czy na basen. Dalej pozostają zamknięte siłownie i restauracje. Jak długo? Być może nawet jeszcze przez kilkanaście tygodni. Na razie warunkowo i z pewnymi ograniczeniami rząd ogłosił luzowanie obostrzeń. Maciej Warsiński.

Za tydzień ruszają szczepienia między innymi nauczycieli przedszkolnych, klas 1-3 i placówek specjalnych. Co z pracownikami obsługi? Ich pominięto, a mają bezpośredni kontakt z dziećmi. Anna Wilczyńska.

Pieniądze na kaucję oskarżonego nie będą mogły pochodzić ze zbiórek i od anonimowych osób. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o końcu "prania pieniędzy", a prawnicy o łamaniu praw człowieka, przepełnionych aresztach i o tym, że pieniądze na kaucję będą miały tylko te osoby, które na to stać. Sylwia Piestrzyńska.

W pandemii problem spożywania alkoholu okazuje się jeszcze większy, bo więcej pijemy i więcej wydajemy na picie niż rok temu - i to na te mocniejsze alkohole. Maria Mikołajewska.

Na osiedlach w Bydgoszczy po zmroku nie świecą latarnie. Spółdzielnie chcą pozwać miasto za wyłączone lampy. Miasto przerzuca odpowiedzialność na spółdzielnie, a mieszkańcy muszą chodzić po ciemku. Łukasz Wieczorek.

600 tysięcy złotych na leczenie Clinta Eastwooda - to było oszustwo i Polka spod Piaseczna dała się nabrać. Gigantyczny majątek przelała oszustowi. Mieszkanka Chełma z kolei uwierzyła, że rozmawia z Willem Smithem i przelała mu 45 tysięcy złotych. Już nie tylko na wnuczka - internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach. Monika Celej.

Maestro na obcasach, czyli kolejna Polka, która odnosi sukces na świecie. Wrażenie robi jej młody wiek i ogromne doświadczenie. Polska dyrygentka Marta Gardolińska została dyrektorką muzyczną jednej z francuskich oper narodowych. To pierwsza kobieta i Polka na tym stanowisku, która udowadnia, że talent nie ma płci. Patrykowi Rabiedze zdradziła, czy jej życie toczy się tylko wokół muzyki poważnej.

Policja chciała ukarać kierowców, bo wieźli więcej osób, niż zakładał wprowadzony limit. Pracownicy wrocławskiego MPK mandatów nie przyjęli, bo jak tłumaczą, są od kierowania, a nie liczenia ludzi. Sprawa trafiła do sądu, a teraz zapadła decyzja. Łukasz Wieczorek.

Minister Przemysław Czarnek chce walczyć z otyłością u dzieci, głównie wśród dziewczynek. I to właśnie o dziewczynki poszło. Po pierwsze liczby są inne, niż te, o których mówi minister. Po drugie podział na płeć to zdaniem ekspertów stygmatyzacja. Tym bardziej, że dziewczynki w czasie dorastania i tak mierzą się z presją idealnego wyglądu, co pokazują badania Światowej Organizacji Zdrowia: na 220 tysięcy nastolatków z 42 krajów, polskie dziewczęta są najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu. Maria Mikołajewska.

Ile kosztuje utrzymanie szpitali tymczasowych i jakie jest ich obłożenie? Posłowie Koalicji Obywatelskiej to pytanie zadali władzom odpowiedzialnym za szpital narodowy. Padła konkretna liczba i zarzut, że posłowie źle interpretują dane. Sylwia Piestrzyńska ustaliła, jak wygląda sytuacja z kolejnymi tymczasowymi szpitalami w innych częściach Polski.

Wyścig z czasem nadal trwa, bo nadal na COVID-19 umiera wiele osób. W Polsce ostatniej doby na COVID-19 zmarło 444 chorych. Śmiertelność nadal jest wysoka. Pytanie, w które grupy osób koronawirus najbardziej uderza? To nie tylko seniorzy, ale też osoby chore na raka. To ludzie, którzy w pierwszej kolejności też powinni być zaszczepieni. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że tak będzie, ale diabeł tkwi w szczegółach. Jacek Tacik.