Polska i Świat

Polska i Świat

Wszystko wskazuje na to, że ktoś musi stać za zniknięciem Ewy Tylman - mówią eksperci. Mija tydzień od zniknięcia 26-latki. Policja odbiera kolejne sygnały. Sprawdza kontakty. W poszukiwania zaangażowanych jest coraz więcej osób.

Polska przyjmie siedem tysięcy uchodźców, czyli tyle ile uzgodnił poprzedni rząd. Na żadne nowe kwoty Warszawa się nie zgodzi. Nowe stanowisko reprezentowane przez rząd Beaty Szydło zakłada także, że Polska pomoże finansowo tym krajom, które mają zatrzymać falę uchodźców. Ile wpłacimy do unijnej kasy, aby to inni rozwiązali problem imigrantów?

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekty ustaw dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia wieku emerytalnego. To zapowiadane w kampanii wyborczej projekty. Wraca pytanie, skąd rząd weźmie pieniądze na drogie obietnice.

Zdaniem ekologów to jedno z najważniejszych spotkań w ostatnim czasie. W Paryżu przedstawiciele dwustu państw uzgodnili ograniczenia dla gospodarek, które wykorzystują m.in węgiel. Ponieważ Polska na węglu stoi, pytamy jak ustalenia szczytu mogą wpłynąć na nasze życie.

Każdy z nich ma inną historię, ale wszystkich łączą dwie rzeczy - są w poprawczaku i mieli trudną relację z ojcem. O swoich przeżyciach najpierw opowiedziali reżyserowi. Później ten nakręcił film, a oni w nim zagrali. Tak powstał niezwykły obraz - "Father0".

Coraz bardziej widać wyraźny podział w Platformie Obywatelskiej. Walka jest tak zacięta, że partia - wydaje się - bardzie skupia się na sobie, niż na byciu opozycją. Najbardziej widoczny w tej grze staje się Grzegorz Schetyna, który skupia wokół siebie nawet dawnych oponentów.

Podpłynęli łodziami, splądrowali kajuty i uprowadzili pięciu polskich marynarzy. Polacy stanowili załogę statku Szafir, płynącego pod cypryjską banderą. Porywaczami prawdopodobnie są nigeryjscy piraci.

Zmiana w edukacji, czyli ciąg dalszy rewolucji. Okazuje się, że sześciolatki, które w tym roku poszły do szkoły, będą mogły zostać w pierwszej klasie jeszcze rok. Czy zamieszanie znów odbije się na dzieciach?

Dożywocie za zabójstwo dla byłego komendanta policji z Białołęki. Warszawski sąd uznał Mariusza W. za winnego zabójstwa biznesmena z Ciechanowa. Motywem zbrodni miały być rozliczenia finansowe między mężczyznami.

Najpierw gorąca debata, potem ekspresowe głosowania i szybka decyzja. Posłowie PiS i Kukiz'15 w środę chwilę przed północą przegłosowali uchwały, które - według nich - anulują wybór pięciu sędziów TK. Wybór następnych ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Konstytucjonaliści grzmią: to bezprawie, a my pytamy po co PiS-owi Trybunał Konstytucyjny.

Podatek od odpraw dla prezesów spółek skarbu państwa zatwierdzony. PiS zwiększył go do 70 proc. Sejmowe biuro legislacji ma wątpliwości, czy to zgodne z konstytucją. My pytamy kogo dotknie i od kiedy zadziała.

Wymiana ambasadora w Hiszpanii. Swoją dyplomatyczną misję kończy Tomasz Arabski. Były szef w kancelarii premiera Donalda Tuska - po przejęciu władzy przez PiS - mógł się tego spodziewać, bo policy partii rządzącej od dawna zarzucają mu zaniedbania dotyczące przygotowań podróży prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia.

Radni Nidzicy chcieli dekomunizacji nazw ulic. Przyjęli nawet uchwałę, ale weto postawili mieszkańcy. Zagrożeni przez chwilę Nowotko, Marchlewski i Finder zostają na tabliczkach i w dokumentach.

Po środowych nocnych wydarzeniach Platforma Obywatelska chce złożyć wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ewa Kopacz zarzuca mu selektywne udzielanie głosu. Zarzuty kieruje jednak po debacie, bo w jej trakcie PO opuściła salę plenarną i nie wzięła udziału w głosowaniu. Wyraźny ton oburzenia nadawała za to Nowoczesna. O nowej opozycji i o tym, kto gra pierwsze skrzypce.

Rosyjsko-ukraiński konflikt wkracza w nową fazę, tym razem handlową. Ukraina nakłada embargo na rosyjską żywność, a Rosja zakręca Ukrainie kurek z gazem, choć Ukraińcy twierdzą, że to oni rezygnują z ich usług. Przepychanka trwa, a cierpią mieszkańcy Krymu - blisko 2 miliony ludzi odciętych jest od prądu, co oznacza całkowity paraliż półwyspu.

Beata Szydło wprowadza nowy porządek i usuwa europejską flagę. Na sali po posiedzeniu rządu premier będzie występowała tylko na tle barw narodowych. Zapewnia, że nie zrywa ze Wspólnotą, ale jej decyzja wywołuje fale krytyki. Politycy opozycji uważają, że to lekceważnie Unii, zagraniczne media piszą o eurosceptycznym tonie, a oliwy do ognia dodaje prezydent, który poleciał do Chin w koszulce marki "Red is bad", lubianej wśród środowisk narodowych i kibicowskich marki antyunijnej.

- Trybunał stanu dla Donalda Tuska byłby dobra sprawą - mówi rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. Były premier miałby odpowiedzieć za śledztwo smoleńskie i za to, co zrobił, a właściwie czego nie zrobił zdaniem Elżbiety Witek w sprawie katastrofy. Rzeczniczka przekonuje, że to jej prywatne zdanie, PiS wniosku nie szykuje, ale lawina komentarzy i fala oburzenia ze strony PO ruszyła.

Burmistrz Podkowy Leśnej wpadł na pomysł, jak sprawić by mieszkańcy jeździli wolniej. Postawił nowe znaki drogowe, a na nich jeż, kaczka i wiewiórka - wszystko w trosce o zwierzęta.