Polska i Świat

Polska i Świat

Po co ta rewolucja w sprawie Trybunału? - to w specjalnym orędziu tłumaczyła niedawno sama premier Beata Szydło. Wyliczyła wówczas także, jakie ustawy dla dobra Polski chce wkrótce przeforsować PiS. Sięgnęliśmy więc pamięcią wstecz i dorzucamy do tego jeszcze jeden ważny cel, który zapowiadany był przez PiS już w zeszłym roku.

Sytuacja w Sejmie z dnia na dzień robi się coraz bardziej gorąca. Stąd filmy z ostrą wymianą zdań pomiędzy politykami pochodzą nawet z tych miejsc, gdzie dziennikarze nie mogą dotrzeć z kamerą. W tej pracy wyręczają ich ostatnio sami posłowie, którzy chwycili za telefony i nagrywają wszystko i wszystkich.

Wąptliwości wzbudził nie tylko sam projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, ale także tryb jej wprowadzenia pod obrady Sejmu. Stąd przy Wiejskiej awantura - są krzyki, wyłączane mikrofony, ale opozycja nie daje za wygraną, grzmiąc, że nia miała nawet czasu zapoznać się z projektem zmian.

PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy o Trybunale, stąd czas na głos konstytucjonalistów. Najnowszy projekt - podobnie jak poprzedni - także budzi ich kontrowersje, dlatego pytamy, jakie tym razem zapisy mogą okazać się niezgodne z konstytucją.

Jest wyrok TK w sprawie poprzedniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS i jednocześnie projekt zupełnie nowej - także autorstwa PiS. Pierwszą Trybunał w swoim orzeczeniu zmiażdżył i uznał w części za niekonstytucyjną. Sprawdziliśmy, jakie przepisy znajdą się nowej ustawie.

Kierowcy jeszcze baczniej obserwowani. Za przejazd na czerwonym świetle można słono zapłacić nawet tam, gdzie nie ma fotoradarów. Wykroczenia rejestrują specjalne kamery umieszczone nad skrzyżowaniami. Trudno je namierzyć, bo przed światłami nie ma znaków ostrzegawczych, że możemy być monitorowani.

Zamieszanie z biletami na Euro 2016. PZPN najpierw ogłosił, że posiadacze kart kibica nie będą uprzywilejowani, ale potem zdanie zmienił. Kibice są wściekli, bo złamano zasady gry. Polski Związek Piłki Nożnej teraz próbuje sprawę naprawić, a kibice z niecierpliwością czekają na efekty tych działań, bo kupno biletu na mecze Polaków graniczy teraz z cudem.

Władze Szczecina chcą skrócić kolejki do publicznych żłobków i proponują rodzicom bon opiekuńczy. To 500 złotych miesięcznie dla rodziców, którzy poślą dziecko do żłobka prywatnego lub wynajmą nianię. Program zacznie działać od nowego roku, ale wnioski można składać już teraz.

Tragedia w Rudzie Śląskiej. Od ciosów noża zginęli 13-latek i 6-latek oraz ich matka. W mieszkaniu znaleziono też ojca, który miał rany kłute, ale żył. Przewieziono go do szpitala. Jest w stanie krytycznym. Co mogło się wydarzyć w tej rodzinie?

Gorąco wokół podatku bankowego. PiS podtrzymuje, że go wprowadzi, ekonomiści mówią, że ucierpią na tym klienci. Podatek nie wszystkie banki obejmie. Spokojne mogą być SKOK-i i banki spółdzielcze.

Emocje nie gasną, przeciwnie - opozycja nie daje za wygraną i domaga się, by głos w sprawie Trybunału zabrał były minister sprawiedliwości w rządzie PO i obecny minister nauki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Gowin odpowiadać nie chce. Milczy, a i jego koledzy tłumaczą go natłokiem nowych obowiązków.

Burzliwe posiedzenie Sejmu i nowa zapowiedź. Opozycja domaga się przerw, zmian w regulaminie i żąda przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego za słowa „najgorszy sort Polaków”. Do akcji wkracza premier Szydło i w ostrych słowach odpowiada opozycji dodając, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowane w terminie. Będzie też ustawa naprawcza, czyli kolejna nowelizacja dotycząca Trybunału.

Pijesz - żyjesz - i to dłużej. Tak zwana mała czarna ma duże walory zdrowotne. A takie wiadomości mają dla nas amerykańscy naukowcy. Warto jednak wsłuchać się w szczegóły. Bo zdrowa jest nie każda kawa i nie w każdej ilości. Michał Chlebowski

Było brutalne zabójstwo dziecka - tak brutalne, że nawet prokuratorzy z Gdańska nie kryli emocji - ale jest umorzenie śledztwa. Bo ojciec, który zabił, okazał się niepoczytalny. Przed sądem nie odpowie. Do więzienia nie trafi. Nie oznacza to też jednak, że zostanie na wolności. Patryk Rabiega

Kierowca po amfetaminie i śmiertelne potrącenie. Od tragedii na pasach mija czas, ale na sprawcę nie ma mocnych. Bo, choć zabrano mu prawo jazdy, jeździ dalej. Co z tym robi sąd? Uznaje, że skoro kierowca jest z zawodu taksówkarzem i jeździ bez ważnego dokumentu, to trzeba mu ten dokument oddać. O sądzie i sensie - Maria Mikołajewska.

Za nami weekendowe kryterium uliczne. W sobotę marsz Komitetu Obrony Demokracji przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości. W niedzielę marsz PiS z poparciem dla rządu PiS. Dwa marsze, ale wiele różnych motywacji do manifestacji. Marek Osiecimski

Zły trybunał - stary układ - grzmi Jarosław Kaczyński. I w ten sposób podsumowuje 26 lat polskich przemian. Ale historia Trybunału Konstytucyjnego jest dłuższa. Nie była łatwa i dlatego jest tym bardziej warta docenienia. Maciej Warsiński

Nie ma publikacji, jest śledztwo. Prokuratura pyta, co dzieje się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Premier Beata Szydło próbuje uspokajać, ale nie przekonuje to ani śledczych, ani opozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonuje za to, że obecny Trybunał jest zły i trzeba go zmienić. Ustawowo i ekspresowo. Arleta Zalewska

Emocje udzielają się nie tylko przy sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nerwowo było też w czwartek przed Pałacem Prezydenckim w czasie kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Niektórym zgromadzonym puściły nerwy, a odczuł to wyrażnie reporter zwyzywany i popychany przez tłum.

Gorąco może być i w ten weekend, bo partie namawiają obywateli do wyjścia na ulice i demonstrowania. Jedni chcą pokazać poparcie dla władzy, drudzy wręcz przeciwnie. Kto i gdzie organizuje manifestacje?