Polska i Świat

Polska i Świat

W Łodzi nowa propozycja MPK dla mieszkańców. Jeśli zbyt długo czekają na autobus, który mieć opóźnienia, mogą zamówić taksówkę. Koszty mają być zwrócone, ale lista wymagań, które trzeba najpierw spełnić jest całkiem spora.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje. Na wirus zika mogą zachorować nawet 4 miliony osób. Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia.

Pół roku zapowiedzi, setki wywiadów i cała kampania wyborcza oparta na programie 500 plus, żeby usłyszeć od ministerstwa finansów, że pieniędzy może zabraknąć. Co prawda minister Szałamacha z opinii szybko się wycofał, ale wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy - pozostają. Komitet Stały Rady Ministrów niepewności w tej kwestii nie ma i program zatwierdza.

W Sejmie głosowanie nad nową ustawą o prokuraturze, wcześniej gorąca debata w komisji i nerwowa wymiana zdań miedzy Krystyną Pawłowicz i posłem PO. Nowa ustawa ma sprawić, że minister sprawiedliwości ponownie będzie też prokuratorem generalnym. Zbigniew Ziobro będzie miał również większe uprawnienia niż za poprzednich rządów PiS.

Poprawka mówiąca o przekazaniu 20 mln złotych uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Taką propozycję przegłosowało na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych Prawo i Sprawiedliwość, ale na całą sytuację błyskwicznie zareagowało Ministerstwo Kultury, które powiedziało: nie ma na to zgody. Gdzie ostatecznie trafią pieniądze i komu miały być zabrane?

Prezydent przychylił się do prośby polityków PiS i spotkał się z nimi w Pałacu Prezydenckim. Opozycja krytykuje Andrzeja Dudę, że ten - pomimo wielu próśb - nie znalazł czasu dla żadnego z opozycyjnych klubów. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chociaż ustawa o podatku bankowym ciągle nie weszła w życie, banki już podnoszą opłaty. Robią to zanim podatek bankowy wprowadzany przez PiS wejdzie w życie, gdyż w ustawie zapisano, że podatek nie może wpłynąć na zmianę warunków umowy. Czy wprowadzony podatek naprawdę nie dotknie przeciętnego Polaka? Materiał z programu "Polska i Świat"

To prawdopodobnie jedyny taki szpital, w którym obok lekarzy i pielęgniarek pracują również noszowi. Szpital Pucki pomimo wielu apeli i żądań nie doczekał się windy. Pracownicy szpitala założyli komite społeczny, którego celem jest zebranie potrzebnego miliona złotych na inwestycję. Póki co noszowi dźwigają cały ciężar, który jest za duży. Materiał z programu "Polska i Świat".

Potężna śnieżyca w USA spowodowała potężne straty i była przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób. Wśród ofiar był mieszkaniec Nowego Jorku, który zmarł we własnym samochodzie, przysypanym śniegiem przez miejski pług. Rodzina szukała ofiary przez niemal dwie doby. Materiał z programu "Polska i Świat".

W sierpniu mężczyzna dotkliwie pobił psa deską z wbitymi gwoździami, bo zwierzę wyło. Mężczyzna przyznał się do okrucieństwa przed sądem, ale kary może uniknąć. Zdaniem biegłego mężczyzna był w danej chwili był niepoczytalny, bo był pijany. Oskarżyciel posiłkowy zapowiada walkę do końca. Materiał z programu "Polska i Świat".

Po 15 latach zakończyła się walka, jaką stoczył Krzysztof Stańko z prokuraturą i świadkiem koronnym. Przedsiębiorca z Turawy rozpoczął nową batalię - tym razem o odszkodowanie. Stańko był początkowo oskarżony o produkcję 600 kg amfetaminy miesięcznie, potem pojawiły się kolejne zarzuty, z których ostatecznie sąd go oczyścił. Teraz niesłusznie oskarżony domaga się od Skarbu Państwa ponad trzech mln złotych odszkodowania. Materiał z programu "Polska i świat".

Polski akcent w hollywodzkiej produkcji "Marsjanin". Najnowszy film Ridley'a Scotta dostał 10 nominacji do Oscara, między innymi w kategorii "najlepsza scenografia". Kilkanaście ton stalowych konstrukcji, które elementem filmowej scenografii, wyprodukowanych zostało przez szczecińską firmę. Materił z programu "Polska i Świat".

Za handel w weekendy - najwyższy podatek. Właściciele marketów właśnie dowiedzieli się, jakie podatki wymyślił dla nich rząd. To ważna informacja także dla zwykłych klientów. Bo pieniądze na płacenie nowego podatku będzie trzeba skądś wziąć. I ostatecznie mogą to być nasze portfele. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jedyny kandydat - numerem jeden w Platformie. Grzegorz Schetyna nowym szefem PO. Dostał 90 procent poparcia. Podziękował rywalom, którzy ostatecznie zrezygnowali z kandydowania. Od byłej premier Ewy Kopacz usłyszał słowa wsparcia. Poparcie dla Platformy jednak topnieje. I to teraz problem Schetyny. Materiał z programu "Polska i Świat".

Epidemia w Brazylii - wirus Zika atakuje. Zaczyna się od ukąszenia komara - może skończyć śmiercią. To właśnie dlatego brazylijski karnawał wygląda inaczej niż zwykle. Odwołano wiele imprez. Pytania są o bezpieczeństwo na igrzyskach olimpijskich. Materiał z programu "Polska i Świat".

Będzie polskie veto - jeśli będzie nowy podział uchodźców między kraje unii. Tak zapowiada szef polskiego MSWiA. Takich głosów w Europie coraz wiecej, co wcale nie oznacza jednomyślności. I jednego dobrego pomysłu, jak zapobiec fali uchodźców. A ta płynie nieprzerwanie. Materiał z programu "Polska i Świat".

A podzielona w sprawie uchodźców Europa - słucha między innymi doniesień ze Szwecji. Tam nastoletni imigrant zabija opiekunkę z obozu dla uchodźców. Szwedzi oburzeni i przestraszeni, bo azylantów przybywa. Kryminalnych statystyk też. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dość - mówi prezydent Zielonej Góry. I zapowiada: straż miejską trzeba zlikwidować. Komendanta złapano z promilami, a szeregowych strażników zajętych graniem na komórkach. Tak zabijali nudę. Na znudzoną straż szkoda pieniędzy - słychać w mieście. I brzmi to jak wyrok. Materiał z programu "Polska i Świat".

Lekarz potrzebny od zaraz. W małej miejscowości na Podlasiu wakat, na który nie ma chętnych. Poprzedni doktor zmarł. Następców nie widać. "To chora sytuacja" komentują mieszkańcy, którzy zostali bez opieki lekarskiej. Materiał z programu "Polska i Świat".