Polska i Świat

Polska i Świat

Im dalej w las, tym więcej drzew

Wicepremier Gliński kontra minister Szyszko. Bo minister kultury ma wątpliwości, czy to, co robi minister środowiska w Puszczy Białowieskiej, jest słuszne. Wycinka drzew niepokoi, jak się okazuje, nie tylko protestujących na miejscu ekologów. Także współzałożyciela polskiej partii Zielonych. Czyli Piotra Glińskiego.

Alarmujący poziom strachu

W Chorzowie rozliczanie z alarmu. Był groźny pożar fosforu, strażacy gasili, a policjanci ostrzegali. Mieszkańcy w strachu, a my z pytaniami, czy strachu byłoby mniej, gdyby więcej było szkoleń na wypadek podobnie kryzysowych zdarzeń.

Małżeństwo w walce z żywiołem

Mundurowe małżeństwo, które ratowało sąsiadów. Ona - funkcjonariuszka straży granicznej, on - marynarz. I oni poszkodowani, którzy mieli wiele szczęścia, że pani Anna i pan Grzegorz byli w pobliżu. Należy się im przynajmniej chwila naszej uwagi. A może coś więcej.

Burza po wichurach

Po wichurach - polityczna burza. Kto się spisał, a kto zaspał. Samorząd oskarża rząd, a rząd rozlicza samorządowców. Lista pretensji jest długa i wzajemna. Pozostaje pytanie, czy to pomoże ludziom, którzy ciągle czekają na pomoc.

Podróbki zalewają europejski rynek

Podrabiane produkty zalewają europejski rynek. Najwięcej podróbek trafia do nas z Dalekiego Wschodu. Polacy chętnie sięgają po nieoryginalne perfumy, smartfony czy biżuterię. Nie zawsze robią to jednak świadomie. Bo sprzedawcy podróbek coraz częściej żerują na ludzkiej naiwności.

Hospicjum potrzebuje pomocy

Warszawskie hospicjum onkologiczne potrzebuje pomocy finansowej i rzeczowej. Na razie z pomocą idą instytucje i ludzie dobrej woli, ale to za mało, by pomóc tym, którzy są bezbronni wobec choroby.

Symulator księżycowej bazy

Brzmi to  kosmicznie i nic dziwnego, bo z kosmosem jest związane. Na lotnisku pod Piłą powstała baza dla astronautów z całego świata. Tam będą się uczyć jak przetrwać na Marsie i Księżycu.

Dziki problem Marek

Dziki to już nie goście, ale stali sąsiedzi mieszkańców podwarszawskich Marek. Jest ich tak dużo, że ludzie zaczęli się bać. Urzędnicy powiedzieli dość i wypowiedzieli dzikom wojnę. Bronią są "pakiety antydzikowe". Przetestował je Łukasz Wieczorek  

Trwa usuwanie skutków nawałnic. Pomagają zwykli ludzie

Wielu już patrzy w niebo, bo nie chce powtórki sprzed tygodnia. Wichura wyrządziła wiele strat, porządkowanie nadal trwa i potrwa jeszcze wiele tygodniu. Najbardziej ucierpiało Pomorze, które powoli zaczyna się z tragedii podnosić, życie wraca do normy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zwykła ludzka pomoc. O solidarności.

Nauczyciele pozywają szkoły

Zwolnieni nauczyciele z Podkarpacia biorą sprawy w swoje ręce i pozywają szkoły. Chociaż prawdziwy powód utraty pracy widzą w reformie edukacji, to z dyrektorami szkół spotkają się w sądzie. O 19 osobach, które chcą odzyskać dotychczasowe życie i o tych, którzy im pomagają - Maria Mikołajewska.

PiS wskazało kandydata na sędziego TK

PiS zgłasza kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To dr Justyn Piskorski, naukowiec z Poznania. Choć jego dorobek naukowy nie budzi kontrowersji, to głoszone przez niego publicznie poglądy już tak.

Środowisko prawnicze apeluje do sędziów

O nieprzyjmowanie awansów na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych do ministra sprawiedliwości apelują środowiska prawnicze. Ma to związek z nową ustawą o ustroju sądów powszechnych. Ministerstwo takie zachowanie nazywa łamaniem prawa.

"Niczyja armia prywatna"

Do kogo były skierowane słowa Andrzeja Dudy? Prezydent w dniu Święta Polskiego mówił, że armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna. Przemówienia słuchał między innymi szef MON Antoni Macierewicz, ale słów nie komentował. Głos zabrał za to jego zastępca i stwierdził, że prezydent mówił do opozycji. Opozycja nie ma wątpliwości, że adresatem tych słów był szef MON-u. Przepychanka trwa, a najbardziej w tym wszystkim nadal tracą wojskowi.

Wegańska stolica świata

Mamy świetną, dobrą, tradycyjną kuchnię polską, ale na podium stanęliśmy - a konkretnie Warszawa - za jedzenie wegańskie i wegetariańskie. Trzecie miejsce przyznał nam amerykański portal. Co jest u nas takiego wyjątkowego?

Samorządowcy: koszt reformy edukacji jest ogromny

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego pytamy o bezkosztową reformę edukacji. Zapewniała o niej sama minister Anna Zalewska. Tam, gdzie miały pojawić się koszty, miało je pokryć państwo. Na obietnicach się skończyło. Za reformę płacą - i to grube miliony - gminy. Jak duże to kwoty? Sprawdziliśmy na przykładzie Warszawy.

Cena małego życia

W magazynie "Polska i Świat" informowaliśmy, że operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej wstrzymano, bo NFZ nie chce za zabiegi płacić w całości. Teraz NFZ prosi o szpital w Bytomiu, by zabiegi wykonywał dalej, ale nie oznacza to wcale, że w pełni pokryje koszty. Na razie będzie negocjował. Szkoda, że takiego czasu nie mają kobiety w ciąży i szkoda, że rząd który tak bardzo jest za życiem teraz milczy. Jedyny głos zabiera opozycja, która zapowiada, że nie zostawi kobiet samych.

Usuwanie skutków nawałnic

Mieszkańcy nadal sprzątają skutki wichury. Pomagają sąsiedzi, harcerze, z pomocą ruszyło też wojsko, ale - jak mówią mieszkańcy - za późno. Żołnierze tłumaczą, że to nie ich wina, bo tak późno ich wezwano. Zarządzanie pomocą nie szło zbyt sprawnie, stąd poszkodowani pytają: dlaczego nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej?

Państwo zdało test z pierwszej pomocy?

Pomoc sąsiadów i harcerzy przyszła szybko, ale wojska i władzy niestety nie - żalą się mieszkańcy Pomorza, którzy cały czas próbują uporać się ze skutkami wichur. Premier Beata Szydło i szef MSW Mariusz Błaszczak u poszkodowanych pojawili się po czterech dobach, wojsko po trzech. Stąd pytanie: jak państwo zdało test z pierwszej pomocy?

Chaos w systemie sądownictwa. Ministerstwo nie dostarczyło systemu

Kadrowa czystka - owszem. Ale nowoczesny system komputerowy nie. Tak wygląda w praktyce reforma sądownictwa według ministra i prokuratora Zbigniewa Ziobry. Zapowiadał, że sprawy będą przydzielane losowo przez komputer, co poprawi skuteczność i sprawiedliwość. Jak się okazuje nie poprawi, ponieważ systemu brak.

Jedyny szpital ratujący zdrowie płodu bez finansowania zabiegów

Przepuklina oponowo rdzeniowa jest jak wyrok, chyba, że uda się przeprowadzić operację płodu. Jest jeden szpital w Polsce, który je wykonuje. A właściwie wykonywał. Zabiegi wstrzymano, ponieważ wstrzymano ich pełne finansowanie. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci, ale nie za wszystko. I zastanawia się co dalej.