Polska i Świat

Polska i Świat

Zmieniają nazwy ulic. Wbrew woli mieszkańców

Ustawa dekomunizacyjna w praktyce. Ulice polskich miast zmieniają nazwy, znikają nazwiska kojarzone z komunizmem lub przyjaźnią polsko-radziecką. Niektóre lokalne władze czują opór, więc władza centralna uruchamia wojewodów. A ci dokonują zmian - nierzadko wbrew sentymentom i mieszkańcom.

Wojna Duda-Macierewicz trwa w najlepsze

Po decyzji SKW prezydent traci najważniejszego generała, a szef MON dostaje wsparcie z Nowogrodzkiej. W wojnie Andrzej Duda-Antoni Macierewicz prezydentowi nie pomogła nawet zmiana premiera.

"Niekonstytucyjne" zmiany w Sądzie Najwyższym

Po zmianie ustawy Sąd Najwyższy będzie inny, niż ten, o którym mowa w konstytucji - ostrzega prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, sędzia Stanisław Zabłocki. Kolejna burzliwa debata w Senacie na temat nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w czwartek 14 grudnia.

Unijny debiut premiera

Debiut premiera Morawieckiego na szczycie Unii Europejskiej. Tematem spotkania obronność Unii, migracja i sankcje dla Rosji. Czy nowy premier rządu PiS, były bankier i milioner poprawi na unijnych salonach wizerunek Polski, która ostatnio kojarzy się przede wszystkim ze sprzeciwem?

Słowo roku

Ma tylko dwie litery ale ogromną moc i popularność. Mowa o rzeczowniku, który w tym roku wygrał plebiscyt PWN na młodzieżowe słowo roku.

Pensje kobiet wciąż niższe

Dwie trzecie kobiet deklaruje, że nie byłoby w stanie z własnej pensji utrzymać swoich rodzin. Sytuacja polskich kobiet na rynku pracy poprawia się, ale wciąż jest gorsza niż mężczyzn.

Już nie zagłosujemy korespondencyjnie

Premier Morawiecki mówi w expose o wspieraniu słabszych, ale to zdają się być tylko słowa. Prawo i Sprawiedliwość zmienia ordynację i likwiduje głosowanie korespondencyjne. A to utrudni (lub praktycznie uniemożliwi) głosowanie w wyborach powszechnych osobom, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą dotrzeć do lokali wyborczych.

Jak zatrzymać ciepło w domu?

Ucieka, mimo że go nie widać. Ciepło - bo o nim mowa - w czasie zimnych dni ucieka z naszych domów, a razem z nim uciekają pieniądze. Ile tracą mieszkańcy na nieszczelnych oknach i ścianach? Odpowiedzi z kamerą termowizyjną szukał Łukasz Wieczorek.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie. Zapewnia prezydenta Poroszenkę o poparciu Polski dla Ukrainy, ale to nie przykrywa sprawy zawieszonych ekshumacji. Temat wraca, bo to kwestie historyczne ostatnio popsuły nasze relacje. Czy jest plan naprawy?

Nowa ustawa o dostępie do broni i amunicji

Kiedy wszyscy patrzą na sądy i ordynację wyborczą, przez Sejm przechodzi ważna, nowa ustawa o dostępie do broni i amunicji. Wojsko może przekazać broń i amunicję stowarzyszeniom oraz organizacjom proobronnym. Projekt budzi duże kontrowersje, a opozycja pyta, po co te działania, czy minister Macierewicz szykuje swoją osobną armię?

Departament Stanu krytykuje decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Amerykański Departament Stanu zaniepokojony karą finansową nałożoną przez KRRiT na telewizję TVN. Rzeczniczka departamentu w oświadczeniu podkreśla, że wolne media są fundamentem demokracji, a decyzja Krajowej Rady wydaje się podważać wolność mediów w Polsce. Kara wymierzona naszej stacji wzbudziła dyskusję o wolności mediów.

Poprawki w sprawie ordynacji

Sejm debatował o ordynacji wyborczej. Na kilka minut przed posiedzeniem komisji nadzwyczajnej PiS niemal wszystko zmienia. Opozycja najpierw jest zdezorientowana, ale potem przestrzega: ustawa bardzo umacnia pozycję ministra Błaszczaka. Co w niej jest i dlaczego opozycja chce ustawę wyrzucić do kosza?

Debata o sądach w Senacie

Batalia o sądach w Senacie. Biuro Legislacyjne Senatu ma swoje zastrzeżenia, ale PiS bagatelizuje sprawy i nazywa je kosmetycznymi. Rzecznik Praw Obywatelskich z kształtu ustaw też zadowolony nie jest, ale marszałek Senatu woli go pytać, czy czuje się zależny, czy niezależny od partii. Wszystkiemu przygląda się prezydencki minister, który nie widzi powodu, by prezydent musiał ponowie wetować ustawy.

Poruszająca historia gnębionego chłopca

To historia, która jest wstrząsająca, ale też i poruszająca. Gnębiony w szkole 11-letni chłopiec ze łzami w oczach nagrał film i opowiedział, z czym musi się mierzyć na co dzień. Nagranie trafiło do sieci, a w jego obronie stanęły gwiazdy. Hashtag #StandWithKeaton bije rekordy popularności w internecie.

Rosjanie wystąpią na igrzyskach. Rosja już nie

Rosjanie i tak pojadą na igrzyska zimowe. Rosyjski Komitet Olimpijski poparł sportowców, którzy chcą wystąpić pod neutralną flagą. Pod rosyjską nie mogą, bo zabronił tego Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To kara za aferę dopingową.

Prezydenckie ustawy w Senacie

Gorąca dyskusja w Senacie. Emocje budzą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej na znak protestu wygłosił przemówienie w masce. Senatorowie partii rządzącej z ustawami w takim kształcie się zgadzają - nie widzą uwag opozycji, autorytetów prawniczych, a nawet opinii Biura Legislacyjnego Sejmu, które uważa, że niektóre poprawki PiS są niezgodne z konstytucją.

Zapowiadana polityka zagraniczna Morawieckiego

W expose premier Morawiecki zwrócił się do Europy. Już wcześniej zapowiadał, że chce nowego otwarcia z Brukselą. Teraz podkreślił, że nie chce dzielenia na Europę gorszą i lepszą. Relacje z Unią Europejską są ważne, bo o Polsce w Brukseli jest głośno i to z kilku powodów: od Puszczy Białowieskiej po sądy.

Cele rządu Mateusza Morawieckiego

70 minut - tyle czasu wystarczyło, by Mateusz Morawiecki w expose nakreślił plany swojego gabinetu. W przemówieniu podkreślił, że jego rząd nie będzie rządem skrajności i pokazał siebie jako polityka nie prawicowego, ale centrowego. Pytanie, czy również samodzielnego i czy z takim planem działania zbuduje swoje zaplecze polityczne.

Spór o Puszczę. Premier po stronie ministra

Kolejne wystąpienie i podtrzymanie swojego zdania. Pełnomocniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie powstrzyma kornika. Z kolei minister środowiska Jan Szyszko mówił, że Puszcza była użytkowana przez człowieka już od dawna. Do dyskusji włączył się nowy premier Mateusz Morawiecki. Jego stanowisko w tej sprawie, zaprezentowane podczas wtorkowego expose, pokrywa się z tym głoszonym przez ministra środowiska.