Polska i Świat

Polska i Świat

W meczu finałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej zmierzą się Włochy z Anglią. Włosi jak dotąd triumfowali tylko raz na Euro - u siebie w 1968 roku. Piłkarze z ojczyzny futbolu po raz pierwszy wystąpią w spotkaniu o złoto. Czy powtórzą sukces z mundialu 1966? Wtedy zwyciężyli właśnie na Wembley z RFN. Dawid Rydzek.

Ministerstwo zdrowia przygotowało specjalny program dla 40-latków. O tym, jak bardzo w pandemii odłożyliśmy na później profilaktykę, pokazują statystyki opracowane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych na podstawie danych NFZ. Program ruszył 1 lipca. Dziennikarze sprawdzili jak działa. Anna Wilczyńska.

Jest szansa, że rachunki za śmieci w Warszawie będą niższe? Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność tak zwanej uchwały śmieciowej rady miasta - chodzi o przepisy, które powiązały opłaty ze zużyciem wody. Jednocześnie Sejm przegłosował ustawę, która wyznacza górny limit opłaty za śmieci. Łukasz Wieczorek.

Na Litwie zakaz już działa, czy wejdzie w życie również u nas? Trwa ogólnopolska sonda na temat zakazu palenia papierosów na balkonie. Pomysłodawczyni czeka na wyniki i zapowiada przygotowanie projektu ustawy. Po zebraniu 100 tysięcy głosów sprawą będzie musiał zająć się Sejm. Łukasz Wieczorek.

Szczepienia kobiet ciężarnych i badania w związku z COVID-19. Rekomenduje je Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, rekomenduje także konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. Przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka - to najważniejsza z korzyści, ale nie jedyna. Anna Wilczyńska.

Kiedyś łamano w nim Enigmę i lokowano Sztab Generalny Wojska Polskiego – odbudowa Pałacu Saskiego to marzenie i plan polityków. Prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy obudowy pałacu i zapowiada, że Warszawa dzięki temu ma odzyskać swój dawny blask. Inwestycja ma być ponad wszelkimi podziałami. Dawid Rydzek.

Wracamy do lotów Marka Kuchcińskiego - dwa lata temu ówczesny marszałek Sejmu wykorzystywał rządowe samoloty do prywatnych celów. Stracił wtedy stanowisko drugiej osoby w państwie. Do dziś prokuratura w tej sprawie śledztwa nie wszczęła. Nie informuje nawet, na jakim jest etapie. Maciej Warsiński.

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczę opieką - powiedział prof. Marcin Wiącek, którego Sejm w środę powołał na stanowisko Rzecznika. Zapewnił, że będzie "postępował w sposób bezstronny i niezawisły". Wybór ten oczywiście jeszcze musi przejść przez Senat, ale już w tej sprawie można mówić o porozumieniu ponad podziałami. Barbara Sobska sprawdziła, czy poparcie kandydata opozycji przez PiS było bezinteresowne.

Propozycja zmian w ustawie medialnej to próba uciszenia wolnych mediów - takie komentarze przeważają. Bez dziennikarzy, którzy patrzą politykom na ręce nie ma normalności i demokracji. To dzięki dziennikarzom niezależnych mediów poznaliśmy prawdę na temat wielu afer - nie tylko politycznych. Czwarta władza kontroluje trzy pozostałe i służy obywatelom. Jacek Tacik.

W środę w nocy projekt nowelizacji ustawy o KRRIT wpłynął do Sejmu. Jak mówi Marek Suski, czyli poseł wnioskodawca, zmiana ta jest po to, "żeby chronić Polskę przed wejściem podmiotów z krajów, które nam są wrogie". To oficjalna wersja - pytanie, czy prawdziwa? "To nic innego jak sztylet wbity w wolność słowa i niezależne media" – uważają komentujący propozycję PiS. Michał Tracz.

Tysiące prób hakerskich i żadna z nich nie była udana. Marszałek Elżbieta Witek zapewnia, że system do zdalnego głosowania jest bezpieczny. Pytań o bezpieczeństwo jest wiele w związku z nasileniem się ataków hakerskich. Tym bardziej, że odpowiedzi od ministra Michała Dworczyka brak. Materiał Jacka Tacika.

Czy jesteśmy bliżej wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich? W czwartek Sejm ma podjąć szóstą próbę. Jedynym zgłoszonym jest prof. Marcin Wiącek - to kandydat ponad podziałami, ma poparcie wszystkich klubów. Przed sejmową komisją profesor zapowiedział, że zajmie się kwestią zabezpieczania zgromadzeń i problemami prawnymi wywołanymi przez epidemię COVID-19. Lider PSL zapewnia, że nie ma żadnej umowy między opozycją a partią rządzącą w sprawie powołania RPO i prezesa IPN. Materiał Barbary Sobskiej.

Czy maksymalnie 12 lat więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku po alkoholu to sprawiedliwa kara? Komisja infrastruktury debatowała we wtorek o bezpieczeństwie na drogach. Padła deklaracja, że będzie przedstawiona propozycja zaostrzenia kar. Surowsze sankcje dla pijanych kierowców zapowiedział też premier. Dyskusja toczy się w cieniu tragedii, do której doszło w Stalowej Woli. W wypadku zginęli rodzice trójki dzieci. Zarzut spowodowania wypadku usłyszał 37-latek, który był pijany. Materiał Łukasza Wieczorka.

Do groźnego wypadku z udziałem dziecka doszło w Sokółce. Kierowca opla wymusił pierwszeństwo na skuterze, na którym kobieta przewoziła swojego trzyletniego syna. Jest brawura, głupota - tyle, że potem pilnie potrzebna jest pomoc, której nie każdy potrafi udzielić. Materiał Macieja Warsińskiego.

Czy PiS próbuje przejąć kolejną instytucje kultury? Eksperci mówią wprost, że przyszedł czas na Zachętę. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że nie przedłuży kadencji kierującej galerią od 2010 roku Hannie Wróblewskiej. Powód - była za długo. Czas na zmianę - tyle, że nie raz już wicepremier pokazał, że jego wybór jest źle oceniany. Materiał Adrianny Otręby.

Rząd nie mógł zakazać zgromadzeń na podstawie rozporządzenia. Sąd Najwyższy zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, uwzględnia jego kasację i uniewinnia dwóch mężczyzn ukaranych za udział w zgromadzeniu. Jest wyrok i stanowisko władzy, która dalej stoi przy swoim, choć sąd, eksperci i opozycja jasno podkreślają, że nie chodzi o zakaz, a raczej o sposób jego wprowadzenia. Materiał Michała Tracza.

Kiedy emocje opadły, przyszedł czas na zabranie głosu. Rafał Trzaskowski nie ma do nikogo żalu, bo w polityce patrzy się w przyszłość, nie w przeszłość. Prezydent Warszawy zabiera się za Campus Przyszłości, a Donald Tusk za rozmowy z opozycyjnymi liderami. Do wyborów zostały dwa lata. Materiał Barbary Sobskiej.

Zaczęło się od kaszlu, ale antybiotyki nie pomogły. U 19-letniego Mateusza lekarze zdiagnozowali chłoniaka w klatce piersiowej. Chłopak jest w trakcie leczenia, ale do wyzdrowienia droga daleka. Ma w tym pomoc specjalna kosztowna terapia, dlatego rodzina prosi o pomoc. Anna Wilczyńska.

PSL organizuje konferencję w sprawie drogiego paliwa, w tym czasie cena na stacji spada o 15 groszy. Po chwili do dyskusji dołącza rzeczniczka Orlenu. To było wyjątkowe spotkanie z dziennikarzami, bez odpowiedzi jednak na kluczowe pytanie: ile za paliwo zapłacimy w te wakacje? Czy 6 złotych za litr to realny scenariusz? Łukasz Wieczorek.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów, bo uznała, że wszystko było zgodne z procedurami. Opozycja pyta, jak to możliwe, skoro handlarz bronią nie wywiązał się z umowy wartej 200 milionów. Jacek Tacik.