Polska i Świat

Polska i Świat

W historii Republiki Federalnej Niemiec jeszcze nigdy nie było wyborów, które zakończyłyby się niemal remisem. Jeszcze nigdy werdykt wyborców nie był tak niejednoznaczny. Socjaldemokraci z SPD wygrali wybory do Bundestagu, zdobywając prawie 26 procent głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU o dwa punkty procentowe. Maciej Warsiński sprawdził, co ten wybór oznacza dla Polski.

Księstwo Zjednoczonej Prawicy - patrząc na siatkę powiązań, tak można powiedzieć o tym, co dzieje się w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Swoich ludzi mają tam między innymi Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński i Zbigniew Ziobro. Dziennikarskie śledztwo Gazety Wyborczej, Onetu i Radia Zet pokazało, że prawie tysiąc osób ma powiązania z politykami Zjednoczonej Prawicy. Dawid Rydzek.

Polska i Czechy przy stole i przy negocjacjach, czyli kolejna odsłona konfliktu o kopalnie Turów. Kara pół miliona euro dziennie dalej obowiązuje. Czy Polska ma pomysł, jak ten kryzys rozwiązać? Karolina Bałuc.  

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej ramię w ramię o sytuacji na Białorusi. Polscy żołnierze na wschodniej granicy mają być "prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich", a uchodźcy to przykrywka dla osób przeszkolonych bojowo, terrorystów i kryminalistów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka mówi o odmawianiu imigrantom prawa do azylu. Chce, żeby sytuacje na granicy sprawdziła unijna komisarz spraw wewnętrznych. Minister Mariusz Kamiński chce za to przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. Sylwia Piestrzyńska.

Sędziowie nie chcą orzekać z osobami wskazanymi przez nową KRS. Nie chcą, by wyroki wydane przez niewłaściwie obsadzone składy były w przyszłości podważane. Takie stanowisko ma swoje skutki, niektórych spotykają za to konsekwencje służbowe. Barbara Sobska.

24 września 2021 roku dostaliśmy potwierdzenie otrzymania koncesji na kolejne 10 lat. W walce o prawo do nadawania towarzyszyli nam widzowie TVN24. Nie tylko przed telewizorami. W obronie naszej stacji nie raz wyszli państwo na ulicę. Czujemy to wsparcie i jeszcze raz za nie dziękujemy. Łukasz Wieczorek.

Kto finansował kampanię wyborczą ministra Dworczyka? Na jaw wyszedł kolejny mail z prywatnej skrzynki ministra, a w nim kto i ile wpłacił na kampanię. Tyle że w tym mailu nie chodzi tylko o kwoty. Interesujący są wpłacający, bo to ludzie związani z PiS-em i obsadzeni na kierowniczych stanowiskach w państwowych spółkach. Dawid Rydzek.

Blisko 700 stron zawiłych przepisów, trzynaście godzin analiz na posiedzeniu sejmowej komisji i grube miliardy w podatkach, które będą płacić w przyszłym roku Polacy. Przez Sejm przechodzi największa po 1989 roku zmiana prawa podatkowego i to ekspresowo. A po drodze posłowie dodają jeszcze poprawki, które wprowadziły w osłupienie opozycję i część ekspertów. Jan Piotrowski.

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. Wiele osób je dostało i tym samym padło ofiarą oszustów. Atak był niebezpieczny, bo hakerzy mogli pozyskać nasze wrażliwe dane. Nadal trwa pandemia i nadal obowiązują obostrzenia, trudno się dziwić, że niektórzy mogli taką wiadomość otworzyć. Anna Wilczyńska.

Samorządowcy znów biją na alarm i apelują, że Polski Ład już nie tylko bije ich po kieszeniach, ale i odbiera decyzyjność. Michał Gołębiowski.

Szczepienia na koronawirusa wywołują spore emocje. Dowodem są ataki na lekarzy. Niektórzy z nich doświadczyli agresji fizycznej i słownej. Ten atak i hejt dla niektórych - jak w przypadku pani Jadwigi - przelał czarę goryczy. Zdecydowała się do podjęcia radykalnego kroku, czyli rezygnacji z zawodu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pojawiają się pytania o szczelność polskiej granicy i o to, dlaczego Polska nie chce pomocy Frontexu, choć domaga się tego Unia Europejska. Jest jeszcze pytanie o stan wyjątkowy, który kończy się 3 października. Czy będzie przedłużony? Odpowiedź chcą znać szczególnie ci, którzy stanem wyjątkowym zostali z dnia na dzień objęci. Dawid Rydzek.

80 procent nowych kierowców, mimo posiadanego prawa jazdy, nigdy nie jechało autostradą. Problem nagłaśniają pracownicy Autostrady Wielkopolskiej i ruszają z pionierskim projektem "Kurs jazdy na autostradzie". Firma wpuszcza za darmo na swój odcinek A2 "elki", by przyszli kierowcy mogli się doszkolić, tak by w przyszłości nie pogubili się na węzłach, bramkach i nie jechali pod prąd. Łukasz Wieczorek.

Trzy osoby zmarły z wycieńczenia i głodu przy granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne komunikaty to jedyne, czym dysponujemy - stan wyjątkowy pozbawił dziennikarzy możliwości weryfikowania informacji dotyczących tego terenu. Maciej Warsiński.