Polska i Świat

Polska i Świat

Wrzesień przyszłego roku to pierwszy wolny termin do psychiatry w warszawskim instytucie onkologii. Chorzy na raka nie mają dostatecznej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a co trzecia osoba z nowotworem jej potrzebuje. Sylwia Piestrzyńska.

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach na polskich drogach - rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym. W propozycjach jest nawet 5 tysięcy złotych mandatu za przekroczenie prędkości, więcej punktów karnych czy zaostrzenie kar w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo. Patryk Rabiega.

Najpierw był reportaż w "Czarno na białym", w którym Piotr Czaban pokazał zmowę milczenia i nieskuteczność inspekcji weterynaryjnej po rekordowych przypadkach ASF w Polsce. Ponad półtora roku od emisji, białostocka prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom. Problem był w ludziach, którzy nie przestrzegali zasad ochrony przed tą chorobą.

Walczyły o prawa kobiet, mówiły w ich imieniu - teraz stały się twarzami walki władzy z niewygodnymi obywatelami. Liderki Strajku Kobiet staną przed sądem. Jest akt oskarżenia, a grozi im surowa kara za sprowadzenie zagrożenia epidemicznego. Organizatorom innych wydarzeń w tamtym czasie prokuratura jednak nie grozi. Maciej Warsiński.

Minister Michał Dworczyk w końcu zabrał głos w sprawie wycieku służbowych maili z jego prywatnej skrzynki, ale nadal nie odpowiedział na kluczowe pytanie. Opozycja w tej sytuacji wskazuje tylko jedno rozwiązanie - dymisje. Podobnie uważają ankietowani w najnowszym sondażu. Barbara Sobska.

Wprowadziliśmy zmiany w rekrutacji do Wojska Polskiego - mówi minister Mariusz Błaszczak. Ma być łatwiej i szybciej. Potrzeba nie tylko żołnierzy, ale i sprzętu i dobrych relacji z sojusznikami. Nie od dziś wiadomo, że w starciu ze wschodnią siłą, Polska sama się nie obroni. Jacek Tacik.

Bruksela też przyjrzy się nowelizacji ustawy medialnej przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowy projekt dotyczący koncesji ma trafić po lupę Komisji Europejskiej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy bada sprawę wniosku o przedłużenie koncesji TVN24. Według opinii prawników nie ma przeszkód w udzieleniu nowej koncesji. Maciej Warsiński.

W meczu finałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej zmierzą się Włochy z Anglią. Włosi jak dotąd triumfowali tylko raz na Euro - u siebie w 1968 roku. Piłkarze z ojczyzny futbolu po raz pierwszy wystąpią w spotkaniu o złoto. Czy powtórzą sukces z mundialu 1966? Wtedy zwyciężyli właśnie na Wembley z RFN. Dawid Rydzek.

Ministerstwo zdrowia przygotowało specjalny program dla 40-latków. O tym, jak bardzo w pandemii odłożyliśmy na później profilaktykę, pokazują statystyki opracowane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych na podstawie danych NFZ. Program ruszył 1 lipca. Dziennikarze sprawdzili jak działa. Anna Wilczyńska.

Jest szansa, że rachunki za śmieci w Warszawie będą niższe? Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność tak zwanej uchwały śmieciowej rady miasta - chodzi o przepisy, które powiązały opłaty ze zużyciem wody. Jednocześnie Sejm przegłosował ustawę, która wyznacza górny limit opłaty za śmieci. Łukasz Wieczorek.

Na Litwie zakaz już działa, czy wejdzie w życie również u nas? Trwa ogólnopolska sonda na temat zakazu palenia papierosów na balkonie. Pomysłodawczyni czeka na wyniki i zapowiada przygotowanie projektu ustawy. Po zebraniu 100 tysięcy głosów sprawą będzie musiał zająć się Sejm. Łukasz Wieczorek.

Szczepienia kobiet ciężarnych i badania w związku z COVID-19. Rekomenduje je Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, rekomenduje także konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. Przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka - to najważniejsza z korzyści, ale nie jedyna. Anna Wilczyńska.

Kiedyś łamano w nim Enigmę i lokowano Sztab Generalny Wojska Polskiego – odbudowa Pałacu Saskiego to marzenie i plan polityków. Prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy obudowy pałacu i zapowiada, że Warszawa dzięki temu ma odzyskać swój dawny blask. Inwestycja ma być ponad wszelkimi podziałami. Dawid Rydzek.

Wracamy do lotów Marka Kuchcińskiego - dwa lata temu ówczesny marszałek Sejmu wykorzystywał rządowe samoloty do prywatnych celów. Stracił wtedy stanowisko drugiej osoby w państwie. Do dziś prokuratura w tej sprawie śledztwa nie wszczęła. Nie informuje nawet, na jakim jest etapie. Maciej Warsiński.

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczę opieką - powiedział prof. Marcin Wiącek, którego Sejm w środę powołał na stanowisko Rzecznika. Zapewnił, że będzie "postępował w sposób bezstronny i niezawisły". Wybór ten oczywiście jeszcze musi przejść przez Senat, ale już w tej sprawie można mówić o porozumieniu ponad podziałami. Barbara Sobska sprawdziła, czy poparcie kandydata opozycji przez PiS było bezinteresowne.

Propozycja zmian w ustawie medialnej to próba uciszenia wolnych mediów - takie komentarze przeważają. Bez dziennikarzy, którzy patrzą politykom na ręce nie ma normalności i demokracji. To dzięki dziennikarzom niezależnych mediów poznaliśmy prawdę na temat wielu afer - nie tylko politycznych. Czwarta władza kontroluje trzy pozostałe i służy obywatelom. Jacek Tacik.

W środę w nocy projekt nowelizacji ustawy o KRRIT wpłynął do Sejmu. Jak mówi Marek Suski, czyli poseł wnioskodawca, zmiana ta jest po to, "żeby chronić Polskę przed wejściem podmiotów z krajów, które nam są wrogie". To oficjalna wersja - pytanie, czy prawdziwa? "To nic innego jak sztylet wbity w wolność słowa i niezależne media" – uważają komentujący propozycję PiS. Michał Tracz.

Tysiące prób hakerskich i żadna z nich nie była udana. Marszałek Elżbieta Witek zapewnia, że system do zdalnego głosowania jest bezpieczny. Pytań o bezpieczeństwo jest wiele w związku z nasileniem się ataków hakerskich. Tym bardziej, że odpowiedzi od ministra Michała Dworczyka brak. Materiał Jacka Tacika.

Czy jesteśmy bliżej wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich? W czwartek Sejm ma podjąć szóstą próbę. Jedynym zgłoszonym jest prof. Marcin Wiącek - to kandydat ponad podziałami, ma poparcie wszystkich klubów. Przed sejmową komisją profesor zapowiedział, że zajmie się kwestią zabezpieczania zgromadzeń i problemami prawnymi wywołanymi przez epidemię COVID-19. Lider PSL zapewnia, że nie ma żadnej umowy między opozycją a partią rządzącą w sprawie powołania RPO i prezesa IPN. Materiał Barbary Sobskiej.