Polska i Świat

Polska i Świat

Fakty i mity na temat in vitro

Sejm debatował nad przywróceniem finansowania in vitro z budżetu państwa. Padały słowa, za które przepraszała później rodziców i dzieci prowadząca obrady wicemarszałek Dorota Niedziela. Wygłaszano słowa niezgodne z nauką i medycyną, raniące i stygmatyzujące. Anna Wilczyńska.

Raport NIK w sprawie afery zbożowej

Raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery zbożowej nie zostawia złudzeń - działanie polskiego rządu i ministra rolnictwa było spóźnione, niepoparte analizami i przede wszystkim nieskuteczne dla polskiego rynku rolnego. NIK pokazuje w raporcie, kto zarobił, ale nazw firm nie ujawnia. Sześć firm z Mazowsza sprowadziło zboże za ponad półtora miliarda złotych. Aleksandra Kąkol.

Przyjdziesz do pracy, dostaniesz mieszkanie

Warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe wpadły na pomysł, jak przyciągnąć nowych kierowców. W samej stolicy brakuje ich ponad stu. Podobne braki mają zakłady komunikacyjne w wielu miastach. Problem jest tak duży, że czasem z rozkładów wypadają kursy. W Warszawskiej Kolei Dojazdowej możliwy jest strajk generalny. Łukasz Wieczorek.

Narastający problem przemocy rówieśniczej

Według badań Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" przemocy rówieśniczej doświadcza nawet 60 procent dzieci. Przypadków przemocy fizycznej i psychicznej jest niestety coraz więcej, skala problemu rośnie. Padają pytania, skąd bierze się ten problem, który finał coraz częściej ma na sali sądowej. Maciej Zalewski.

Problemy z dostępem do szczepień na COVID-19

Nowej szczepionki na COVID-19 na razie nie ma. Ma być na początku grudnia. Polska została pozwana przez koncern farmaceutyczny za niewywiązywanie się z umowy szczepionkowej. Skala zachorowań na COVID-19 może być nawet kilkanaście razy większa od oficjalnych statystyk. Ewa Wagner.

Komisje śledcze - skuteczna broń polityczna, czy tylko polityczny spektakl?

Historia komisji śledczych w polskim Sejmie liczy już 20 lat. Pierwsza była słynna komisja do sprawy afery Rywina. Kolejne nie miały już takiej siły rażenia. Nawet, gdy miały wnioski dotyczące ukarania polityków, jak ta dotycząca śmierci Barbary Blidy, polityków do odpowiedzialności nie udało się pociągnąć. Maciej Warsiński.

Tusk zapowiada utworzenie komisji śledczych

W nowym Sejmie mają powstać komisje śledcze badające afery związane z ustępującą władzą. Powstanie trzech zapowiedział Donald Tusk. Mają się zająć wyjaśnieniem afery wizowej, używaniem przez służby Pegasusa i wyborami kopertowymi. Rozliczenia będą i nie tylko w tych trzech sprawach – mówi rządząca większość, a ustępująca władza próbuje zapewniać, że rozliczeń się nie boi. Barbara Sobska.

In vitro wraca do Sejmu

Nowy Sejm, nowy początek i nowe nadzieje na spełnienie jednej z większych obietnic, z którą zjednoczona opozycja szła do wyborów. W środę odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Oznacza to powrót nadziei dla setek par, które nie mogą mieć dzieci metodą naturalną i których nie stać na zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego. Maria Mikołajewska.

Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna Monika Horna-Cieślak została wspólną kandydatką sejmowej większości na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Jest współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego, czyli tak zwanej "Ustawy Kamilka". Przed nową rzeczniczką, jeśli zostanie wybrana, wiele wyzwań - przede wszystkim trzeba odbudować prestiż i wagę tego urzędu. Maria Mikołajewska.

Sejmowa większość chce zmian w sądownictwie

Naprawa praworządności i polskiego sądownictwa to priorytetowe plany nowej koalicji, która posiada sejmową większość. PiS szedł po władzę z hasłem reformy sądownictwa i skrócenia oczekiwania na rozprawy, ale jest gorzej. W sprawach cywilnych postępowania wydłużyły się o ponad dwa miesiące, a to nie jedyna zmiana na gorsze. Aleksandra Kąkol.

Sejm wznawia obrady, pytania o wicemarszałków PiS

Projekt ustawy o in vitro jest jedną z pierwszych spraw, którą ma się zająć Sejm. Powstaną również sejmowe komisje. Wraca też pytanie o fotele wicemarszałków Sejmu i Senatu nieobsadzone przez polityków PiS. Dawid Rydzek.

Sejm stoi przed wyborem członków Trybunału Stanu

Czas zgłaszania kandydatów do Trybunału Stanu już upłynął. Znana jest lista nazwisk tych, którzy mają być członkami sądu – to oni według zapowiedzi będą mogli pociągać do odpowiedzialności najwyższych urzędników w kraju. Wybór członków Trybunału Stanu w ostatnich latach nie budził większych emocji, ale teraz budzi z powodu zapowiedzi postawienia przed TS polityków Zjednoczonej Prawicy. Barbara Sobska.

Długa droga do darmowych autostrad

PiS pół roku temu obiecał, że autostrady będą darmowe. Na odcinkach A2 i A4 kierowców wciąż zatrzymują bramki. Z operatorami autostrad nikt z rządu w sprawie likwidacji opłat do dziś nawet nie rozmawiał. Demokratyczna opozycja jest pewna, że kuszenie darmowymi przejazdami było kiełbasą wyborczą. Tym bardziej, że sam minister infrastruktury długo przed wyborami przekonywał, że Polski nie stać na darmowe autostrady. Łukasz Wieczorek.

Wydłuża się czas oczekiwania na badanie rezonansem

Szybka diagnostyka to podstawa, a problemem w onkologii jest czekanie. Na badanie i opis rezonansu chorzy czekają średnio trzy miesiące. To dłużej niż w zeszłym roku i dłużej niż dwa lata temu. Ministerstwo Zdrowia problem widzi. Anna Wilczyńska.