Polska i Świat

Polska i Świat

Nie chcą wyjeżdżać za granicę, w Polsce nie chcą pracować ponad siły. W proteście pracowników ochrony zdrowia w Warszawie oprócz pielęgniarek, położnych czy fizjoterapeutów można spotkać też lekarzy. Wielu medyków pracuje w kilku miejscach, bo jedna pensja nie wystarcza na godne życie. Łukasz Wieczorek spotkał się z lekarzami i zapytał ich o zarobki.

Szkoła jest od uczenia, nie od promowania ideologii - wbrew pozorom nie jest to cytat z ministra Przemysława Czarnka, a z jednej z posłanek opozycji. To komentarz po decyzji Sądu Najwyższego po odrzuceniu skargi nadzwyczajnej prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie nauczycielki, która zdjęła krzyż ze ściany pokoju nauczycielskiego. Materiał Jacka Tacika.

258 stron o bólu i osamotnieniu ofiar, o brutalności ojca Pawła M. i jego bezkarności zapewnionej mu przez ówczesne władze zakonu dominikanów. W raporcie niezależnej, świeckiej komisji czytamy, że pod pozorem pobożności wyrządził wielką krzywdę wiernym, stosując przemoc fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną. Ojciec Paweł M. stworzył nieomal własną sektę - krzywdził przez dwie dekady. Materiał Moniki Celej.

Powrót mamutów jeszcze w tej dekadzie? Naukowcy ujawniają szczegóły. Chcą przywrócić do życia wymarłego tysiące lat temu mamuta włochatego. Na ten cel przeznaczą 15 milionów dolarów i chcą tego dokonać w ciągu sześciu lat. Patryk Rabiega.

To był ostatni dzwonek, by samorządowcy odpowiedzieli Komisji Europejskiej w sprawie stref anty-LGBT. Stawką w konflikcie są pieniądze z unijnych funduszy. Dzieje się to w czasie, kiedy europarlament przyjął przełomową rezolucję na temat LGBT, która mówi o konieczności akceptacji dla związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych na terenie całej Unii Europejskiej. Monika Celej.

To może być szok dla milionów Polaków. Szykuje się potężna podwyżka cen prądu. Jak duża? Szef Urzędu Regulacji Energetyki mówi o dwucyfrowym wzroście. Co z wielokrotnie obiecywanymi rekompensatami? Kolejni politycy PiS nabierają wody w usta, odsyłają do rządu, rząd do ministra klimatu. Jan Piotrowski.

Czwarty dzień białego miasteczka, ale nadal brak rozmów. Protestujący chcą negocjować nie z ministrem zdrowia, a z premierem. Sprawa jest pilna, bo za chwilę nie będzie kto miał nas leczyć - większość chirurgów ma ponad 60 lat, a 28 procent pracujących pielęgniarek ma już prawo do emerytury. Za takie pieniądze, stres i duże obciążenie młodzi nie wybierają tego zawodu. Anna Wilczyńska.

Jak na razie niewiele się dla nich zmieniło. Widzą to już nawet studenci medycyny, którzy chcą się uczyć zawodu, ale nie chcą narażać swojego życia. Anna Wilczyńska.

Adrianna Otręba opowiedziała historię Joanny Malugi - dyrygentki, której chór okazał się najlepszą na świecie firmą przeprowadzkową. Cały odcinek z cyklu "Blizny. Onkologia" do zobaczenia w TVN24 GO.

Władze Goleniowa mówią o wizji śmieciowego kłopotu, radni o precedensie w skali kraju. Z miasta od wczoraj nikt nie wywozi odpadów. Skończyły się pieniądze, śmieciarki przestały jeździć. O trudną sytuację obwiniają się wzajemnie radni i burmistrz. Łukasz Wieczorek.

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom i ważny powód, by zapytać nie tylko o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, ale też o finanse na to przeznaczane. Pieniędzy jest za mało. Jeżeli każde dziecko w Polsce chciałoby z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej skorzystać, rocznie miałoby do wydania 50 złotych. Karolina Bałuc.

W Polsce obowiązkowych szczepień nie będzie, ale trwają prace nad przepisami, które dadzą pracodawcom możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Obowiązek szczepienia powinien być w wybranych grupach - mówił Adam Niedzielski. Są miejsca w Polsce, które z poziomu wyszczepienia mogą być dumne. Adrianna Otręba.

Polski Ład ma być przyjęty do końca listopada. Nadchodzi rewolucja w portfelach Polaków. Będzie zmiana, ale nie wiadomo czy na lepsze. Ekonomiści prezentują wyliczenia i obawiają się, że reforma może mieć negatywne skutki, mimo że rząd podkreśla, iż 18 milionów Polaków na tym zyska. Sylwia Piestrzyńska.

Na dzień przed wielką manifestacją ochrony zdrowia minister Adam Niedzielski mówi o nierealnych roszczeniach i polityce szantażu. Premier Mateusz Morawiecki nie dociera na spotkanie, a lekarze, ratownicy i pielęgniarki szykują się do protestu. Nie oni jedni, bo w budżetówce wre, co może oznaczać jesień pod znakiem wielotysięcznych manifestacji. Jan Piotrowski.

Sędzia Adam Synakiewicz wydał wyrok po myśli unijnego trybunału, ale nie po myśli Zbigniewa Ziobry. Za to minister sprawiedliwości sędziego postanowił odsunąć od orzekania. Na razie na 30 dni, ale prawnicy już mówią o niebezpiecznym precedensie i kolejnym sposobie zastraszania sędziów. Michał Tracz.

Policja z uwagi na ważny interes społeczny ujawnia nagranie, które jest dowodem w sprawie. Interwencja policji w mieszkaniu 29-letniego mężczyzny z Wrocławia skończyła się jego śmiercią kilka godzin później w szpitalu. Czy wszystko w tej sprawie poszło zgodnie z procedurami? Czy nagranie rozwiewa te wątpliwości? W przypadku drugiej śmierci, 25-letniego obywatela Ukrainy, wrocławski Komendant Wojewódzki policji zwolnił w piątek ze służby jednego z funkcjonariuszy. Dawid Rydzek.