Polska i Świat

Polska i Świat

Przegrywanie przez Polskę procesów w europejskich sądach może nas słono kosztować. Nie chodzi tylko o ostatnią decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To nie tylko wyroki, ale także odszkodowania pieniężne. W dziedzinie praworządności w trybunale w Strasburgu na rozstrzygnięcie czeka 13 spraw przeciwko Polsce. W TSUE w Luksemburgu kolejnych 14. Władza wyrokami europejskich sądów zdaje się nie przejmować. Materiał Michała Tracza.

Słowa, które ranią, sieją nienawiść i mają znaczenie. Na zakończenie Miesiąca Dumy ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała poruszający film. Codzienność osób LGBT jest bardzo trudna w naszym kraju - trudna przez brak empatii, tolerancji i zrozumienia. Trudna przez rządzących, których homofobiczne słowa ranią i wyznaczają sztuczną linię podziałów. Materiał Moniki Celej.

Jeżeli Borys Budka zrezygnuje, to jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską - mówił w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, odnosząc się do sytuacji w partii i możliwego powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Czy to początek walki o władzę w Platformie? Materiał Dawida Rydzka.

Kolejny miesiąc trwa narodowy spis powszechny. Odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdego, kto mieszka na terenie Polski. Jest obowiązkowy - potrwa do końca września. Można to zrobić przez telefon, internet albo rozmawiając z rachmistrzem. Materiał Karoliny Bałuc.

Na drodze do Morskiego Oka od teraz wóz hybrydowy będzie wspomagał pracę koni. Jeśli testy wypadną pomyślnie, to wozacy, którzy będą chcieli pracować, będą zmuszeni przesiąść się na hybrydę. Materiał Moniki Celej.

Mapy do zmiany - mamy na świecie piąty ocean. Naukowcy z National Geographic ogłaszają wody wokół Antarktydy Oceanem Południowym. To robienie porządków - mówią żeglarze, którzy tą nazwą posługują się od lat. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Długi osób niepłacących alimentów za swoje dzieci przekraczają 13 miliardów złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnio jeden rodzic ma ponad 43 tysiące zaległości. Najgorzej z płatnościami jest na Mazowszu, najwięcej dłużników mieszka na Śląsku. Jednym z powodów tak dużego problemu ze ściągalnością świadczeń może być to, że niepłacenie alimentów jest nadal pobłażliwie traktowane lub społecznie akceptowane. Materiał Karoliny Bałuc.

Mamy obecnie zaszczepionych 41 procent Polaków - to niestety wciąż za mało, by osiągnąć odporność zbiorową. Zagrożenie ponownego wzrostu zakażeń cały czas jest, głównie przez mutacje wirusa. Przykład mamy w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Izraelu. Z dostępnych danych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że teraz chorują głównie niezaszczepieni. Co ważne, Polacy będą mogli zaszczepić się poza miejscem zamieszkania, w dowolnym punkcie - na przykład na wakacjach, a do końca września szczepienia są darmowe. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Opozycja zarzuca LOT niegospodarność - politycy stawiają konkretne pytania, na przykład dlaczego spółka nie skorzystała z unijnej pomocy w trakcie akcji LOT do domu? Te same pytania stawia Najwyższa Izba Kontroli i domaga się wyjaśnień. Opozycja szykuje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Materiał Barbary Sobskiej. 

W prokuraturze wobec niezależnych prokuratorów zdecydowanie dominuje zasada kija - uważają członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Organizacja opublikowała raport o działaniach wobec niezależnych prokuratorów, a w nim liczne przykłady nękania prokuratorów, którzy mają inne zdanie niż prokurator generalny. Michał Tracz.

Możemy dołożyć cegiełkę, być głosem tych, którzy nie mają możliwości się wypowiedzieć - mówi wokalista zespołu Maneskin. Zespół wygrał tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Włoska grupa, która zawładnęła eurowizyjną sceną i podbiła serca ludzi na całym świecie, powstała pięć lat temu. Gdy jej członkowie mieli 15-16 lat, grali na ulicach Rzymu. Z zespołem Maneskin rozmawiała Maria Mikołajewska. Cały wywiad można obejrzeć tylko w TVN24 GO.

Podczas Euro nie było sukcesu, na zwycięstwa możemy liczyć za to na Igrzyskach Olimpijskich. Za kilka dni poznamy listę zawodników, którzy polecą do Tokio. Już są niespodzianki. Ze startu zrezygnował Adam Kszczot. Łukasz Wieczorek.

Branża fitness chce kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, NFZ nie mówi nie. W pierwszej kolejności kluby chciałyby rozładować kolejki na rehabilitację, ale pomysł Polskiej Federacji Fitness jest szerszy. Monika Celej.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która zdaniem izraelskiej strony utrudni odzyskiwanie ocalałym z Holokaustu mienia zagrabionego przez okupujących Polskę. Nowe przepisy wprowadzają kryterium czasu - 30 lat. Dawid Rydzek.

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski zdecydowali o odejściu z PiS - sprawili, że rządząca koalicja nie ma formalnej większości. Politycy twierdzą, że odchodzą, bo czują się przez PiS zostawieni, że powodem był Polski Ład. PiS ustami rzeczniczki sugeruje, że posłowie odchodzą, bo mogą mieć prawne kłopoty, a pani poseł została wprowadzona w błąd. Maciej Warsiński.

Były radny PiS Rafał P. mimo prawomocnego wyroku dwóch lat więzienia i grzywny 75 tysięcy złotych nie spędził ani jednego dnia z kary wymierzonej w 2019 roku w więzieniu i nie zapłacił ani złotówki odszkodowania. Historię jego żony Karoliny, która od niego uciekła, dziennikarze opowiedzieli cztery lata temu. Maria Mikołajewska.

- To jeden z najsmutniejszych momentów w historii współczesnego parlamentaryzmu polskiego. Wiemy, jaki jest powód tej debaty: słowa wypowiedziane przez marszałka Terleckiego do liderki białoruskiej opozycji, żeby pomocy szukała w Moskwie – mówił w Sejmie Jacek Protasiewicz. - Potrzebna jest panu przerwa w wykonywaniu obowiązków marszałka Sejmu – zwrócił się do Ryszarda Terleckiego. Wnioski w sprawie jego odwołania złożyły Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Tomasz Kaczmarek, czyli były agent Tomek, usłyszał zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, fałszywego oskarżenia oraz składania fałszywych zeznań obciążających byłych szefów CBA. Chodzi o sprawę sprzedaży willi w Kazimierzu Dolnym. Były agent CBA przekonywał, że dowody zebrane w operacji dotyczącej willi, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, są wynikiem poleceń jego szefów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Materiał Jacka Tacika.

Sławoj Leszek Głódź został właśnie sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Nie miał z kim przegrać, nie miał z kim wygrać - był jedynym kandydatem. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy przyszli na wybory. Materiał Karoliny Bałuc.