Polska i Świat

Polska i Świat

Z impetem wkraczamy w piątą falę pandemii. W środę stwierdzono ponad 30 tysięcy nowych zakażonych koronawirusem. Mamy też 90-procentowy wzrost chorych od zeszłego tygodnia. Na razie rząd wprowadził pracę zdalną w administracji publicznej i apeluje o testy, ale nowych obostrzeń ani możliwości weryfikacji szczepień ciągle nie ma. Maciej Warsiński.

Podłączeni do nowoczesnej aparatury nadal się duszą - to pacjenci na oddziałach covidowych, najczęściej ci niezaszczepieni. Te płuca proszą o więcej tlenu, ale ja więcej już nie mogę im dać - mówi Annie Wilczyńskiej pielęgniarz z Białegostoku, który z bliska widzi, czym jest pandemia.

Rosja walczy o droższy gaz i chce to robić przed Trybunałem w Sztokholmie. Chce, by Polska płaciła więcej. - Wojna gazowa o Europę dopiero się zaczyna - mówią eksperci. Łukasz Wieczorek.

Były i obecny szef Najwyższej Izby Kontroli zgodnie mówią, że zakup Pegasusa przez polskie służby był nielegalny. Krzysztof Kwiatkowski i Marian Banaś spotkali się we wtorek z senacką komisją nadzwyczajną. Niemniej ważne i znaczące od tego, co mówili, było to, czego nie powiedzieli ani minister sprawiedliwości, ani szef MSWiA - oni komisję jak na razie próbują ignorować. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk twierdzi, że najprawdopodobniej zostanie powołana również sejmowa komisja śledcza w sprawie inwigilacji Pegasusem. Barbara Sobska.

- Byliśmy przyzwyczajeni, że takie przypadki zdarzają się w dyktaturach - mówił w poniedziałek ekspert Citizen Lab na senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem. Jedno z najważniejszych pytań, to czy ta nielegalna inwigilacja miała wpływ na wyborczy wynik w 2019 roku? U rządzących dobrej woli do wyjaśnienia tej sprawy nie widać. Barbara Sobska.

W połowie lutego około 60 tysięcy zakażeń dziennie, czyli 5 fala pandemii staje się faktem. Czy nasz system zdrowia to wytrzyma? Takiego obciążenia jeszcze nie było. Nie wiadomo też, co dalej z radą medyczną przy premierze po rezygnacji 13 z 17 ekspertów, którzy odeszli w związku z tym, że nie skorzystano z żadnej ich rekomendacji od września. Maciej Warsiński.

Nigdy nie było tak źle - mówi prowadząca jeden ze sklepów w Radomiu. Takie głosy słychać w różnych częściach kraju. Konkretne historie przedsiębiorców, których pokonała inflacja, nowe przepisy, podatki czy pandemia. Łukasz Wieczorek.

Najwyższa Izba Kontroli na prośbę reportera TVN24 ujawnia faktury. 25 milionów złotych CBA zapłaciło za tak zwane środki techniki specjalnej służące do wykrywania i zapobiegania przestępczości. Finanse na ten zakup CBA otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości. Kwota jest tożsama z ceną systemu Pegasus. Barbara Sobska.

Rada Medyczna przy premierze jest bezradna. Jej zalecenia nie były uwzględniane przez rząd, więc 13 z 17 jej członków mówi dość i odchodzi. Wszystko to w sytuacji, w której ważniejszy od zdrowia Polaków, staje się polityczny interes i sejmowa większość. Po południu Centrum Informacyjne Rządu podało, że formuła doradcza Rady Medycznej zostanie zmieniona. Łukasz Wieczorek.

Wychodzimy z dyżuru i płaczemy - mówią Annie Wilczyńskiej pielęgniarki, które często jako ostatnie mają kontakt z umierającymi na COVID-19. Opłakiwanie zmarłych stało się ich koszmarną rutyną. Anna Wilczyńska.

Co czym przykryć i kogo zdyskredytować, a nawet zohydzić? W kolejnych zhakowanych mailach Michała Dworczyka poznajemy sposób władz na nauczycieli, gdy przez Polskę przetaczała się fala ich protestów. Maciej Warsiński.

Lek Kaftrio stosowany do walki z mukowiscydozą jest już refundowany w wielu europejskich krajach. Polakom, zostaje zamiennik z Buenos Aires. Rodzice chorych na mukowiscydozę pokonują 12 tysięcy kilometrów, żeby przejść terapię siedmiokrotnie taniej niż w Polsce. Karolina Bałuc.