Polska i Świat

Polska i Świat

Ceny gazu uderzą nas w zimie po kieszeniach. Podwyżka dla gospodarstw domowych wchodzi od 1 października. W górę pójdą rachunki za ogrzewanie, ale także ceny żywności. Patryk Rabiega sprawdził, czym jest to spowodowane i jak bardzo to odczujemy.

Szczepienia na koronawirusa wywołują spore emocje. Dowodem są ataki na lekarzy. Niektórzy z nich doświadczyli agresji fizycznej i słownej. Ten atak i hejt dla niektórych - jak w przypadku pani Jadwigi - przelał czarę goryczy. Zdecydowała się do podjęcia radykalnego kroku, czyli rezygnacji z zawodu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rośnie liczba zachorowań na COVID-19 także wśród dzieci i młodzieży. Nadal niewielka część nastolatków, którzy mogliby przyjąć szczepionkę, jest zaszczepiona. To - jak powtarzają lekarze - szansa, by łagodnie przejść chorobę lub wcale nie zachorować. Szczepić można dzieci od 12. roku życia, niebawem może się to zmienić. Anna Wilczyńska. 

Pojawiają się pytania o szczelność polskiej granicy i o to, dlaczego Polska nie chce pomocy Frontexu, choć domaga się tego Unia Europejska. Jest jeszcze pytanie o stan wyjątkowy, który kończy się 3 października. Czy będzie przedłużony? Odpowiedź chcą znać szczególnie ci, którzy stanem wyjątkowym zostali z dnia na dzień objęci. Dawid Rydzek.

Licznik już bije. Polska ma płacić pół miliona euro dziennie za kopalnię Turów. Premier Mateusz Morawiecki nie zamierza wstrzymywać prac. Twierdzi, że wyrok nie jest sprawiedliwy. Czasu na rozwiązanie sporu z Czechami było sporo, stąd oburzenie opozycji i mieszkańców samej Bogatyni. Michał Tracz.

80 procent nowych kierowców, mimo posiadanego prawa jazdy, nigdy nie jechało autostradą. Problem nagłaśniają pracownicy Autostrady Wielkopolskiej i ruszają z pionierskim projektem "Kurs jazdy na autostradzie". Firma wpuszcza za darmo na swój odcinek A2 "elki", by przyszli kierowcy mogli się doszkolić, tak by w przyszłości nie pogubili się na węzłach, bramkach i nie jechali pod prąd. Łukasz Wieczorek.

Trzy osoby zmarły z wycieńczenia i głodu przy granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne komunikaty to jedyne, czym dysponujemy - stan wyjątkowy pozbawił dziennikarzy możliwości weryfikowania informacji dotyczących tego terenu. Maciej Warsiński.

"Polski rząd nie zamknie kopalni Turów" i chce polubownie zakończyć spór w jej sprawie. Do tej pory to się nie udawało - były negocjacje i spotkania w Pradze i widmo kary, która dziś nabrała realnych kształtów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ukarał Polskę karą 500 tysięcy euro dziennie. Michał Tracz.

Przesłanie papieża i pytanie o kryzys polskiego Kościoła związany z problemem pedofilii - w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja tej sprawie. Głos mają ofiary, ale kiedy zostaną ukarani oprawcy i ci którzy ich kryli? Państwowa Komisja do spraw pedofilii zaproponowała episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do spraw zbadania akt kościelnych. Patryk Rabiega.

W szkołach wakaty, brakuje nauczycieli i problem jest poważny - na tyle, że list do ministra edukacji napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy zagrożona jest ciągłość nauki? Minister edukacji jeszcze w sierpniu zapewniał, że nie należy się przejmować, bo nauczycieli wystarczy. Mamy wrzesień, prawie 3 tygodnie nauki i problem jest. - Musimy podnieść etos pracy nauczyciela - mówi Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

O połowę spadła liczba adopcji niemowląt - alarmuje ośrodek preadopcyjny w Otwocku. Problem narasta od kilku lat. Swoje dołożyła pandemia. Nie chodzi o brak chętnych do adopcji, bo rodziców chętnych do stworzenia prawdziwego domu jest wielu - chodzi o uregulowanie sytuacji prawnej. Sylwia Piestrzyńska.

Obowiązkiem chrześcijan jest podać rękę ofiarom - mówi siostra Małgorzata Chmielewska, zabierając głos w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Gdzie jest chrześcijańska empatia? Czy jesteśmy gotowi nieść tę pomoc? Polacy mają z tym problem. A co zaskakuje - na pytanie, "czy przyjęliby pod swój dach uchodźcę", to osoby niewierzące i niepraktykujące trzy razy częściej od katolików odpowiadały "zdecydowanie tak". Maria Mikołajewska.

"To porażka" - tak Polski Alarm Smogowy podsumował akcję wymiany pieców w stolicy. Od początku roku przy wsparciu miasta warszawiacy wymienili zaledwie około 30-stu kopciuchów. Tymczasem do likwidacji jest jeszcze mniej więcej 15 tysięcy. Wymiana trujących pieców ślimaczy się prawie w całym kraju. A czas ucieka. Od 1 stycznia w dwóch pierwszych województwach nie będzie można już używać starych kotłów. W kolejnych czterech, za kilkanaście miesięcy. Łukasz Wieczorek.

Telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę bez dofinansowania. Działa od kilkunastu lat. Z jego pomocy skorzystało milion trzysta tysięcy dzieci. Szansą na wzmocnienie działalności był konkurs Ministerstwa Zdrowia. Fundacja konkurs wygrała, ale go unieważniono. Za to MEiN uruchomił infolinię bez konkursu, na bazie ustawy covidowej, Przemysław Czarnek powierzył zadanie wybranej przez siebie fundacji. Jej prezesem jest ksiądz psycholog, który zajmuje się też rozeznaniem opętań. Maria Mikołajewska.

Warszawa i Budapeszt ramię w ramię, a dokładnie gospodarze obu miast. Prezydent Rafał Trzaskowski na wiecu burmistrza Budapesztu, jednego z liderów węgierskiej opozycji. Mówił do zgromadzonych, że "Polska to nie Kaczyński, Węgry to nie Orban". To wzajemne poparcie dwóch samorządowców ma pokazać, że opozycja i na Węgrzech, i w Polsce jest mocna. Barbara Sobska.

Czy trzecia dawka będzie konieczna? Dla kogo? Nie będzie rekomendacji dla osób z chorobami przewlekłymi. Będą dla seniorów i pracowników ochrony zdrowia. Skierowanie na trzecią dawkę szczepionki otrzymało do tej pory 120 tysięcy osób. Jeśli chodzi o szczepienia w ogóle, to nie osiągniemy odporności populacyjnej - przyznał w piątek w TVN24 główny doradca premiera ds. COVID-19 profesor Horban. Anna Wilczyńska.

Bój o Westerplatte skończony. Część tego terenu, z pomnikiem Obrońców Wybrzeża, wraca w posiadanie miasta Gdańska. Taką decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Decyzja jest prawomocna. Działka dwa lata temu została przejęta specustawą przez państwo. Rozpoczęto tam budowę plenerowej wystawy. Od tamtej pory miasto nie mogło też organizować uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Maciej Warsiński.

Afera mailowa i kolejne dokumenty. Czy minister Dworczyk namawiał premiera do podpisania dokumentu ze wsteczną datą? Chodzi o odwołanie z datą "wczorajszą" prezesa Prokuratorii Generalnej Leszka Boska, który został mianowany na sędziego Sądu Najwyższego, bo jako sędzia nie mógł pełnić tej funkcji - wynika z treści maili, które mają pochodzić ze skrzynki Dworczyka. O wątpliwościach w tej sprawie Jacek Tacik.

Kibicka polskich siatkarzy, której mogą nam zazdrościć wszystkie drużyny świata. Pani Pelagia z Częstochowy ma 104 lata i ta miłość do siatkówki - jak sama mówi - trzyma ją przy życiu. Ogląda wszystkie mecze, czasem w środku nocy. Każdy opisuje w zeszycie. Docenia nie tylko umiejętności sportowe. O siatkarzach mówi "nasi wszyscy ładni". O wspaniałej pani Pelagii - Sylwia Piestrzyńska.

Wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda prosi samorządy, by jeszcze raz pochyliły się nad uchwałami anty-LGBT. Czy rząd przestraszył się utraty pieniędzy z Unii Europejskiej? Samorządowcy podkreślają, że władza próbuje obarczyć ich winą, ale to przecież partia rządząca dała przyzwolenie na takie zapisy. Barbara Sobska.