PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.
Woźniak dodał, że pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków.
- Otrzymamy dziewięć ładunków przez pięć lat, wychodzą więc średnio dwie dostawy rocznie - powiedział prezes. - O wolumenach nie mówimy - dodał.
Wiceprezes spółki ds. handlowych Maciej Woźniak zasugerował jednak, że łączny wolumen może wynieść do 800 mln m sześć.
Cena "absolutnie konkurencyjna"
Jak dodał, cena w kontrakcie jest "korzystna ze wszech miar i rynkowa". Tymczasem - jak mówił - od dostawcy ze Wschodu (rosyjskiego Gazpromu - red.) "kupujemy gaz po cenie nierynkowej".
PGNiG ogłosiło, że zgodnie z umową gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Wszystkie koszty i ryzyka - skroplenia, frachtu, ubezpieczeń - ponosi sprzedający.
- Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział Piotr Woźniak.
Jak dodał, ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. - Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski - podkreślił prezes PGNiG.
"Stałe umacnianie więzi"
- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z zawarcia kontraktu średnioterminowego z PGNiG. Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie. Cieszymy się na współpracę z zespołem PGNiG w nadchodzących latach - stwierdził Jonathan Westby, dyrektor zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading.
"Witamy z zadowoleniem dzisiejszy komunikat o umowie między PGNiG a Centricą na dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski, sojusznika i przyjaciela Ameryki, przez okres kolejnych pięciu lat, co jest oznaką stałego umacniania się naszych więzi handlowych i relacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego" - podkreśliła ambasada i konsulat USA w Polsce. "Planowane dostawy to kolejny krok w kierunku zwiększania amerykańskiego eksportu energii do Polski, co stanowi jeden z kluczowych celów dwustronnych relacji. Eksport amerykańskiego gazu ziemnego przyczynia się do umacniania rodzimego rynku pracy, jednocześnie umożliwiając Polsce dywersyfikację źródeł energii i obniżkę jej cen. Stany Zjednoczone są zdecydowane zapewniać zaufanym partnerom i sojusznikom takim jak Polska dostęp do bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł energii, w tym również energii ze Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy Polsce skutecznych działań na rzecz poszerzania dywersyfikacji dostaw. Będziemy wspierać Polskę w jej staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego" - czytamy w oświadczeniu.
ME: precedens na skalę europejską
Jak oceniło Ministerstwo Energii w specjalnym komunikacie, podpisana umowa jest precedensem na skalę europejską i pierwszym kontraktem na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowej i Północnej. - Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii podkreślił, że dzisiejsza umowa wpisuje się w rządową politykę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. – Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA – podkreślił minister Tchórzewski.
Zaznaczył przy tym, że nowy kontrakt daje możliwość pozyskiwania LNG z rynku amerykańskiego nie tylko w formule spot, ale również po raz pierwszy w historii w formie regularnej. W ramach kontraktu przewidziano dostawy do 9 ładunków LNG. - Umowa potwierdza znaczenie i atrakcyjność terminala LNG dla Polski i dlatego w ostatnim czasie podjęta została decyzja o rozbudowie tej infrastruktury do 7,5 miliarda metrów sześciennych – zauważyl minister energii.
Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że USA są strategicznym sojusznikiem Polski, a prowadzona przez nich polityka energetyczna jest racjonalna i przewidywalna. - Podpisany kontrakt daje szanse na większą stabilność dostaw. Cena kontraktu jest tajemnicą handlową spółek, należy jednak podkreślić, że jest ona rynkowa i konkurencyjna, a prognozy, dotyczące wysokich kosztów i braku konkurencyjności amerykańskiego LNG względem gazu rosyjskiego w Europie, nie sprawdziły się – skomentował minister energii.
Pierwsza dostawa
8 czerwca do portu w Świnoujściu wpłynął pierwszy transportu LNG z USA. Mierzący 289 m długości i 46 m szerokości gazowiec wypłynął 22 maja z terminala Sabine Pass w Luizjanie. PGNiG kupiło ładunek na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere Energy.
- To historyczny dzień - powiedziała wówczas premier Beata Szydło. - Ten dzień jest takim symbolicznym dniem, który pokazuje, że Polska rzeczywiście realizuje idee bezpiecznego kraju - dodała.
Autor: tol//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis