Polscy kierowcy masowo korzystają z autogazu. Jesteśmy światową potęgą

[object Object]
Ile można kupić paliwa za średnią wypłatęTVN24 BiS
wideo 2/5

Niska stawka podatku akcyzowego sprawiła, że Polska stała się światową potęgą, jeżeli chodzi o korzystanie przez kierowców z autogazu. W 2016 roku instalację gazową posiadały trzy miliony pojazdów nad Wisłą, a cena tego paliwa wynosiła zaledwie 42 procent ceny benzyny i 44 procent oleju napędowego - wynika z raportu Światowej Organizacji Gazu Płynnego.

Autorzy analizy wzięli pod lupę 23 największe na świecie rynki autogazu: Australię, Bułgarię, Chiny, Czechy, Francję, Niemcy, Grecję, Indie, Włochy, Japonię, Koreę, Litwę, Meksyk, Holandię, Polskę, Rosję, Serbię, Hiszpanię, Tajlandię, Turcję, Ukrainę, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Większość z tych państw osiągnie roczną sprzedaż LPG na poziomie ponad 100 tys. ton.

W ostatnich latach światowa sprzedaż autogazu stale rośnie. W roku ubiegłym osiągnęła poziom 26,7 miliona ton. Było to o 283 tys. ton, czyli o 1,1 proc. więcej w stosunku do 2015 r. i o 16 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2000.

Na świecie jeździ około 26,8 mln pojazdów napędzanych tym paliwem. Jednak nie jest ono tak samo popularne we wszystkich tych krajach. Pięć państw: Korea, Turcja, Rosja, Polska i Włochy odpowiadało łącznie za blisko połowę światowego zużycia w 2016 r .

Państwa opisane w raporcie miały aż 83 proc. udziału w strukturze światowej konsumpcji autogazu. Jego udział w całkowitym zużyciu paliw silnikowych znacznie różni się w tych krajach: od 0,1 proc. w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych po około 18 proc. na Ukrainie. Ponad 10 proc. autogaz ma w pięciu innych krajach: Bułgarii, Korei, Polsce, Serbii i Turcji.

Polska potęga

Polska ma największy rynek autogazu w Unii Europejskiej i czwarty na świecie, po Korei Południowej, Turcji i Rosji. Rynek szybko rósł w latach 90. ubiegłego wieku i na początku obecnego stulecia. Popyt na LPG zmniejszył się chwilowo w latach 2006-2013 ze względu na znaczną poprawę w zakresie oszczędności paliwa, wynikającą z tego, że stare samochody zastąpiły bardziej oszczędne modele.

W 2016 roku zużycie autogazu osiągnęło w Polsce nieco poniżej 1,8 mln ton, czyli o 5,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordowy był 2007 rok, w którym zużycie wyniosło 1,8 ton. Obecnie autogaz ma w naszym kraju około 11 proc. udziału w rynku paliw silnikowych (przypada na niego 75 proc. całego zużycia gazu płynnego). Większość krajowego zapotrzebowania na LPG pochodzi z importu, głównie z Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Jak mówi tvn24bis.pl dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw, wysoka pozycja polskiego rynku autogazu w skali świata nie jest niczym nowym. - Polska, zwłaszcza dzięki swojej motoryzacji zasilanej w imponującym procencie autogazem, powoduje, że jesteśmy jednym z najważniejszych użytkowników LPG na świecie. W przypadku zastosowań komunalnych, grzewczych czy przemysłowych z pewnością także ma to znaczenie, ale najbardziej wyraźnie widać to właśnie w motoryzacji. Ten stan trwa od lat 90. - podkreśla.

Zużycie autogazu w Polsceauto-gas.net

Liczba pojazdów zasilanych autogazem stale rośnie od lat 90. ubiegłego wieku, osiągając pod koniec 2016 roku 3 mln. (około 14 proc. wszystkich pojazdów w Polsce). Ich liczba gwałtownie wzrosła w 2004 roku, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej i Polacy zaczęli sprowadzać auta z zagranicy, głównie z Niemiec. Około połowa z nich została wyposażona w instalację gazową.

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POPG) szacuje, że w 2016 roku zainstalowano w Polsce około 110 tys. tzw. zestawów adaptacyjnych. Koszty takiej konwersji są niższe w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, głównie z powodu niższych kosztów pracy.

Z raportu wynika również, że rośnie sprzedaż nowych samochodów z fabrycznym LPG. Liderami na rynku są Dacia i Skoda, ale takie auta w swojej ofercie mają również Hyundai-Kia, Opel czy Renault-Nissan. Sprzedaż pojazdów z fabryczną instalacją gazową osiągnęła w 2015 roku około 10 tysięcy - około 2,5 proc. wszystkich nowych samochodów.

- Wyższy poziom konsumpcji gazu to to także rezultat rozszerzenia oferty koncernów motoryzacyjnych o samochody fabrycznie wyposażone w instalację LPG. W ciągu kilku najbliższych lat, mimo spodziewanego rozwoju transportu elektrycznego, nie spodziewam się znaczącego pogorszenia sytuacji na rynku autogazu, choć wymiana parku samochodowego w dalszej perspektywie będzie dla rynku gazu dużym wyzwaniem - zaznacza w rozmowie z tvn24bis.pl Urszula Cieślak, analityk BM Reflex.

Pod koniec 2016 roku w całym kraju było 5390 stacji sprzedających autogaz. Większość z nich to małe rodzinne firmy, chociaż coraz więcej stacji należących do dużych koncernów instaluje dystrybutory LPG ze względu na rosnący popyt. Traktują one LPG jako pełnowartościowe paliwo w swojej ofercie, a po umożliwieniu samoobsługi LPG jeszcze większą wagę przyznają temu produktowi.

Skąd ten boom?

Sukces autogazu w Polsce jest wynikiem obciążenia tego paliwa stosunkowo niską stawką podatku akcyzowego, która wynosi obecnie 670 zł na 1000 kg. Tymczasem stawka akcyzy na benzynę wynosi 1 540 zł/1000 litrów, a oleju napędowego - 1 171 zł/1000 l.

Stawki podatku akcyzowego na paliwaMinisterstwo Finansów

Ceny hurtowe LPG również są znacznie niższe, w czym pomogło zniesienie od lutego 2015 r. niewielkiego cła przywozowego. W związku z tym cena autogazu w 2016 r. wynosiła zaledwie 42 proc. ceny benzyny i 44 proc. oleju napędowego.

- Relatywnie niższa cena gazu LPG względem tradycyjnych paliw, to najważniejszy czynnik decydujący o rozwoju rynku autogazu w Polsce i utrzymaniu wysokiej pozycji wśród innych paliw. Zważywszy na wiek eksploatowanych w Polsce samochodów oraz koszty instalacji LPG w samochodach używanych, zasilanie gazem stanowi korzystną alternatywę dla samochodów z napędem tradycyjnym - uważa Cieślak.

Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do innych szybko rosnących rynków autogazu, w Polsce nie ma dotacji ani innych rodzajów subsydiów na przebudowę pojazdów, montaż instalacji LPG ani na rozwój infrastruktury tankowania.

Do tego dochodzi niewielki koszt instalacji gazowej w starych samochodach, który wynosi średnio 2800 złotych. Daje to próg rentowności wynoszący zaledwie 17 tys. km., co oznacza, że inwestycja zwraca się mniej więcej po roku.

Paliwo rozwojowe

Zdaniem POPG gaz LPG powinien stać się idealnym - popieranym przez władze - wsparciem zrównoważonego rozwoju energetycznego, szczególnie na obszarach bez dostępu do sieci gazowej, wybieranym świadomie jako źródło energii łatwo dostępne dla wszystkich i korzystne dla środowiska.

Bogucki wyjaśnia, że LPG, zwłaszcza w motoryzacji, jest paliwem wciąż "rozwojowym" w sensie ilości odbiorców i wolumenów. - Jest to o tyle ciekawe, że ogromny udział zaopatrzenia w tym paliwie stanowi import, który w ostatnich latach w żaden sposób nie jest zakłócany w długotrwały sposób. Bardziej problematyczne jest natomiast to, że kompletnie pomija się w polityce państwowej (bez względu na opcję) aspekt energetycznego bezpieczeństwa i ekologiczności LPG jako znaczącego paliwa w gospodarce, szuka się innych alternatyw, a LPG mimo ogromnego znaczenia w Polsce jest jakby pomijane - zaznacza.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP