Opcja atomowa w paliwowym gigancie. Dlaczego prezes Orlenu stracił posadę?

[object Object]
Kuczyński: premier porządkuje sobie spółki Skarbu PaństwaTVN24 BiS
wideo 2/4

Dotychczasowe władze Orlenu nie paliły się do tego, by wydawać pieniądze na budowę elektrowni jądrowej. Wojciech Jasiński zapłacił za to posadą. Zmiana prezesa ma przypieczętować finansowe zaangażowanie koncernu w budowę polskiego atomu.

Trzęsienie ziemi w płockim koncernie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu, kiedy to w piątek ze stanowiskami pożegnało się kilku członków rady nadzorczej, w tym Angelika Sarota, wieloletnia przewodnicząca rady. Przewodnictwo przejęła jej dotychczasowa członkini Izabela Felczak-Poturnicka, zaufana ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, radca w Ministerstwie Energii.

Roszady wzmacniały pozycję ministra energii i premiera Mateusza Morawieckiego. Nowymi członkami rady zostały m.in. Jadwiga Lesisz, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wcześniej związana z Ministerstwem Rozwoju oraz Małgorzata Niezgoda - dyrektor w Ministerstwie Energii.

Zmiana prezesa w Orlenie

Ale piątkowe zmiany w radzie nadzorczej były tylko zapowiedzią rewolucji w zarządzie spółki - w poniedziałek posadę stracił Wojciech Jasiński, od 2015 roku prezes płockiego koncernu. Razem z nim ze stanowiskami pożegnali się wiceprezes Mirosław Kochalski i odpowiedzialna za inwestycje Maria Sosnowska.

Nowym prezesem został Daniel Obajtek, zaufany człowiek Beaty Szydło i dotychczasowy szef Energi. Do zarządu wszedł też Józef Węgrecki, wcześniej powołany do rady nadzorczej jako reprezentant resortu energii.

Krzysztof Tchórzewski tym samym wygrał próbę sił z Wojciechem Jasińskim, który dzięki wieloletniej przyjaźni z Jarosławem Kaczyńskim cieszył się dotychczas dużą autonomią, co nie zawsze podobało się kierownictwu resortu energii, formalnie sprawującemu nadzór nad płocką spółką.

Szorstka współpraca

“Ważne dla Orlenu decyzje Jasiński omawia bezpośrednio z Kaczyńskim, pomijając Tchórzewskiego, swojego formalnego nadzorcę” - opisywał szorstką współpracę ministra i dotychczasowego prezesa “Puls Biznesu”.

Panowie znają się od lat, obaj należą do zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze z czasów Porozumieniem Centrum. Ale nie darzą się sympatią.

Kiedy Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, Wojciech Jasiński był w NIK dyrektorem. Z byłym prezydentem pracowali jeszcze w Ministerstwie Sprawiedliwości, kiedy Lech Kaczyński kierował resortem. Wojciech Jasiński zanim w grudniu 2015 przejął stery w Orlenie, był wieloletnim posłem PiS, byłym ministrem Skarbu Państwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Krzysztof Tchórzewski w rządzie Kaczyńskiego był z kolei sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Kiedy PiS w 2015 roku wygrał wybory parlamentarne, Tchórzewski dostał zadanie utworzenia Ministerstwa Energii, którym od tego czasu kieruje.

- Wojciech Jasiński to żelazny reprezentant PiS, druh Jarosława Kaczyńskiego. Z tego powodu ta zmiana wydaje się dziwna. Nie mogła ona się odbyć bez zgody premiera. A to oznacza, że Mateusz Morawiecki porządkuje spółki Skarbu Państwa, żeby wypełniały jego plan – mówił na antenie TVN24 BiS Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

– Podobno prezes Daniel Obajtek w Enerdze bardzo skrupulatnie realizował Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, być może chodzi o to, żeby to samo zrobił w Orlenie - dodawał.

Opcja atomowa

W opinii analityków poniedziałkowe zmiany w zarządzie Orlenu to duże zaskoczenie. Ich zdaniem informacja jest negatywna dla Orlenu, ponieważ oznacza możliwość zaangażowania spółki w projekt budowy elektrowni jądrowej.

- Wygląda na to, że poprzedni zarząd nie współgrał w tej kwestii z oczekiwaniami Ministerstwa Energii. Zarząd koncernu nie palił się do tego, żeby wydawać pieniądze na budowę elektrowni i to zapewne jest głównym powodem zmian w zarządzie spółki - ocenia w rozmowie z naszym portalem Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Wojciech Jasiński był przeciwny finansowemu zaangażowaniu koncernu w budowę pierwszej siłowni atomowej w Polsce. To projekt lansowany przez Ministerstwo Energii, a minister Tchórzewski chciałby, żeby budowa reaktora ruszyła jeszcze za jego kadencji. Według szacunków budowa ma pochłonąć nawet 60 mld złotych, a w projekt miałby zaangażować się m.in. Orlen.

W ubiegłym tygodniu dotychczasowy wiceprezes spółki Mirosław Kochalski, który również stracił właśnie stanowisko (to kolejny zasłużony polityk PiS, który w warszawskim ratuszu współpracował z Lechem Kaczyńskim, kiedy ten był prezydentem stolicy), w wywiadzie dla Reutersa mówił, że koncern “analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej”.

Po zmianach we władzach koncernu ma być bliżej do ogłoszenia finansowego zaangażowania płockiej spółki w polski atom.

Orlen wykupuje akcje Unipetrolu

Jest jeszcze jeden wątek. W grudniu Orlen ogłosił, że wykupi akcje czeskiego Unipetrolu. Płocki koncern posiada już udziały w czeskiej rafinerii (62,9 proc.), a teraz chce wykupić resztę akcji. Operacja ma kosztować 4,2 mld złotych. Komunikat spółki był zaskoczeniem, a zamiary Orlenu miały się nie spodobać ministrowi Tchórzewskiemu.

- Pod względem biznesowym jest to bardziej racjonalna decyzja dla spółki niż inwestycja w atom. Zamiar wykupu akcji Unipetrolu to próba ucieczki do przodu przed koniecznością inwestowania w atom - mówi nam Robert Maj.

Wyniki finansowe Orlenu

W 2017 roku Orlen zanotował ponad 7 mld złotych zysku netto. To rekordowy poziom, o ponad 1,43 mld złotych wyższy niż w 2016 roku. Po ogłoszeniu zmian w zarządzie spółki we wtorek akcje Orlenu zanotowały duże spadki. Czerwono było jednak na wszystkich głównych indeksach.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC