Opcja atomowa w paliwowym gigancie. Dlaczego prezes Orlenu stracił posadę?

[object Object]
Kuczyński: premier porządkuje sobie spółki Skarbu PaństwaTVN24 BiS
wideo 2/4

Dotychczasowe władze Orlenu nie paliły się do tego, by wydawać pieniądze na budowę elektrowni jądrowej. Wojciech Jasiński zapłacił za to posadą. Zmiana prezesa ma przypieczętować finansowe zaangażowanie koncernu w budowę polskiego atomu.

Trzęsienie ziemi w płockim koncernie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu, kiedy to w piątek ze stanowiskami pożegnało się kilku członków rady nadzorczej, w tym Angelika Sarota, wieloletnia przewodnicząca rady. Przewodnictwo przejęła jej dotychczasowa członkini Izabela Felczak-Poturnicka, zaufana ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, radca w Ministerstwie Energii.

Roszady wzmacniały pozycję ministra energii i premiera Mateusza Morawieckiego. Nowymi członkami rady zostały m.in. Jadwiga Lesisz, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wcześniej związana z Ministerstwem Rozwoju oraz Małgorzata Niezgoda - dyrektor w Ministerstwie Energii.

Zmiana prezesa w Orlenie

Ale piątkowe zmiany w radzie nadzorczej były tylko zapowiedzią rewolucji w zarządzie spółki - w poniedziałek posadę stracił Wojciech Jasiński, od 2015 roku prezes płockiego koncernu. Razem z nim ze stanowiskami pożegnali się wiceprezes Mirosław Kochalski i odpowiedzialna za inwestycje Maria Sosnowska.

Nowym prezesem został Daniel Obajtek, zaufany człowiek Beaty Szydło i dotychczasowy szef Energi. Do zarządu wszedł też Józef Węgrecki, wcześniej powołany do rady nadzorczej jako reprezentant resortu energii.

Krzysztof Tchórzewski tym samym wygrał próbę sił z Wojciechem Jasińskim, który dzięki wieloletniej przyjaźni z Jarosławem Kaczyńskim cieszył się dotychczas dużą autonomią, co nie zawsze podobało się kierownictwu resortu energii, formalnie sprawującemu nadzór nad płocką spółką.

Szorstka współpraca

“Ważne dla Orlenu decyzje Jasiński omawia bezpośrednio z Kaczyńskim, pomijając Tchórzewskiego, swojego formalnego nadzorcę” - opisywał szorstką współpracę ministra i dotychczasowego prezesa “Puls Biznesu”.

Panowie znają się od lat, obaj należą do zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze z czasów Porozumieniem Centrum. Ale nie darzą się sympatią.

Kiedy Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, Wojciech Jasiński był w NIK dyrektorem. Z byłym prezydentem pracowali jeszcze w Ministerstwie Sprawiedliwości, kiedy Lech Kaczyński kierował resortem. Wojciech Jasiński zanim w grudniu 2015 przejął stery w Orlenie, był wieloletnim posłem PiS, byłym ministrem Skarbu Państwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Krzysztof Tchórzewski w rządzie Kaczyńskiego był z kolei sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Kiedy PiS w 2015 roku wygrał wybory parlamentarne, Tchórzewski dostał zadanie utworzenia Ministerstwa Energii, którym od tego czasu kieruje.

- Wojciech Jasiński to żelazny reprezentant PiS, druh Jarosława Kaczyńskiego. Z tego powodu ta zmiana wydaje się dziwna. Nie mogła ona się odbyć bez zgody premiera. A to oznacza, że Mateusz Morawiecki porządkuje spółki Skarbu Państwa, żeby wypełniały jego plan – mówił na antenie TVN24 BiS Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

– Podobno prezes Daniel Obajtek w Enerdze bardzo skrupulatnie realizował Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, być może chodzi o to, żeby to samo zrobił w Orlenie - dodawał.

Opcja atomowa

W opinii analityków poniedziałkowe zmiany w zarządzie Orlenu to duże zaskoczenie. Ich zdaniem informacja jest negatywna dla Orlenu, ponieważ oznacza możliwość zaangażowania spółki w projekt budowy elektrowni jądrowej.

- Wygląda na to, że poprzedni zarząd nie współgrał w tej kwestii z oczekiwaniami Ministerstwa Energii. Zarząd koncernu nie palił się do tego, żeby wydawać pieniądze na budowę elektrowni i to zapewne jest głównym powodem zmian w zarządzie spółki - ocenia w rozmowie z naszym portalem Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Wojciech Jasiński był przeciwny finansowemu zaangażowaniu koncernu w budowę pierwszej siłowni atomowej w Polsce. To projekt lansowany przez Ministerstwo Energii, a minister Tchórzewski chciałby, żeby budowa reaktora ruszyła jeszcze za jego kadencji. Według szacunków budowa ma pochłonąć nawet 60 mld złotych, a w projekt miałby zaangażować się m.in. Orlen.

W ubiegłym tygodniu dotychczasowy wiceprezes spółki Mirosław Kochalski, który również stracił właśnie stanowisko (to kolejny zasłużony polityk PiS, który w warszawskim ratuszu współpracował z Lechem Kaczyńskim, kiedy ten był prezydentem stolicy), w wywiadzie dla Reutersa mówił, że koncern “analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej”.

Po zmianach we władzach koncernu ma być bliżej do ogłoszenia finansowego zaangażowania płockiej spółki w polski atom.

Orlen wykupuje akcje Unipetrolu

Jest jeszcze jeden wątek. W grudniu Orlen ogłosił, że wykupi akcje czeskiego Unipetrolu. Płocki koncern posiada już udziały w czeskiej rafinerii (62,9 proc.), a teraz chce wykupić resztę akcji. Operacja ma kosztować 4,2 mld złotych. Komunikat spółki był zaskoczeniem, a zamiary Orlenu miały się nie spodobać ministrowi Tchórzewskiemu.

- Pod względem biznesowym jest to bardziej racjonalna decyzja dla spółki niż inwestycja w atom. Zamiar wykupu akcji Unipetrolu to próba ucieczki do przodu przed koniecznością inwestowania w atom - mówi nam Robert Maj.

Wyniki finansowe Orlenu

W 2017 roku Orlen zanotował ponad 7 mld złotych zysku netto. To rekordowy poziom, o ponad 1,43 mld złotych wyższy niż w 2016 roku. Po ogłoszeniu zmian w zarządzie spółki we wtorek akcje Orlenu zanotowały duże spadki. Czerwono było jednak na wszystkich głównych indeksach.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP