Startuje odwiert rozpoznawczy na złożu gazowym Fogelberg w Norwegii. Wyniki prac pozwolą na dokładne oszacowanie zasobów i zaplanowanie sposobu zagospodarowania odkrycia - poinformowało w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
"Fogelberg jest złożem gazowym o dużym potencjale. To szczególnie ważne, gdy myślimy o zwiększaniu produkcji gazu ziemnego i wysyłaniu go w niedalekiej przyszłości z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski. Ten kierunek ma szczególne znaczenie dla naszej strategii dywersyfikacji. W kilkuletniej perspektywie ma nam rocznie dawać około 2,5 mld m3 gazu ziemnego" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Piotr Woźniak.
PGNiG poinformowało, że według wstępnych szacunków zasoby złoża wynoszą ok. 60 mln boe gazu ziemnego i kondensatu.
Złoże Fogelberg znajduje się na Morzu Norweskim w obrębie koncesji PL433. Odkryte zostało w kwietniu 2010 roku.
Prace wiertnicze nadzoruje bezpośrednio firma Spirit Energy Norge, która jest operatorem tej koncesji z 51,7 proc. udziałów.
Pozostałymi jej partnerami są Faroe Petroleum (28,3 proc.) oraz PGNiG Upstream Norway.
Działalność w Norwegii
Jak poinformowano w komunikacie PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Na dwóch z nich pełni rolę operatora. PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii to 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 r.).
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock