Pieniądze

Pieniądze

Duży bank przejmuje SKOK Rafineria

Bank BGŻ BNP Paribas przejmie Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Rafineria w Gdańsku. Zgodę na przejęcie wyraziła jednogłośnie Komisja Nadzoru Finansowego.

"Pensje rosną w Polsce za szybko"

- Jest niedobór pracowników i pracodawcy o nich walczą, a jedną z metod tej walki jest podnoszenie wynagrodzeń - wskazuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Popyt na kredyty hipoteczne nie zwalnia

Wymagania odnośnie wkładu własnego i niemałe dodatkowe koszty transakcyjne, to powody dla których w Polsce nie mamy do czynienia z nieokiełznanym boomem kredytowym - wynika z analizy Open Finance. "W gotówce trzeba mieć od około 13 do nawet 35 tysięcy, aby myśleć o zadłużeniu się na kwotę stu tysięcy. To jednak dzięki utrudnionemu dostępowi do kredytów hipotecznych mieszkania nie są dziś o kilkadziesiąt procent droższe" - pisze Bartosz Turek.

Kontrowersje w sprawie nowego podatku. "Bardzo niebezpieczny precedens"

Nowy podatek dla najbogatszych to bardzo niebezpieczny precedens - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Zdaniem gościa programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS "jest to de facto wprowadzenie nowego progu podatkowego i likwidacja podatku liniowego w działalności gospodarczej". - Podatku, dzięki któremu Polska tak dobrze się rozwija - ocenił szef ZPP.

Stopy procentowe ani drgną. Jest decyzja

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Nowy podatek. "Najbogatsi zapłacą po 50 tysięcy złotych"

Podatek solidarnościowy będzie dotyczył więcej niż 25 tysięcy osób i większość zapłacą przedsiębiorcy - powiedział w programie "Bilans" ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP. Zdaniem ekonomisty Adama Czerniaka z Polityki Insight, z ekonomicznego punktu widzenia nowy podatek nie jest do końca uzasadniony.

Dyrektor w Amerykańskiej Izbie Handlowej: Polska cały czas musi dbać o wizerunek

Musimy cały czas dbać o wizerunek i starać się, żeby Polska była na top liście miejsc do inwestycji - powiedziała Dorota Dąbrowska-Winterscheid, dyrektor zarządzająca w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, która jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Szczególnie firmy globalne mają wybór całego świata. Jeżeli coś się złego dzieje, czy politycznie, czy ekonomicznie, to Polska wypada z czołówki listy - dodała w rozmowie z TVN24 BiS.

Wiceminister o obniżce stawek VAT. "Szansa na korektę w przyszłości"

To decyzje, które są przed nami, i praca, którą obecnie wykonujemy, daje realistyczne szanse na tego typu korekty w przyszłości - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Paweł Gruza, wiceminister finansów. W ten sposób odpowiedział na pytanie o możliwość powrotu do niższych stawek VAT, obowiązujących przed 2011 rokiem. Jak dodał, te decyzje są uzależnione od danych makroekonomicznych i prognoz sytuacji finansowej w kolejnych latach. Paweł Gruza jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kradzież na RODO. Uwaga na nowy sposób naciągaczy

Cyberprzestępcy mają nowy sposób na oszustwa. Podszywają się pod operatora sieci komórkowej i wysyłają SMS-y zachęcające do kliknięcia w link. Ma to rzekomo nam pomóc w przygotowaniu się na wejście w życie przepisów związanych z RODO.

Ile zarabiają parlamentarzyści w Niemczech i we Włoszech?

W Niemczech posłowie nie dostają nagród, ale oprócz pensji otrzymują pieniądze na mieszkanie, biuro poselskie i jego wyposażenie. Co ciekawe, nie muszą się z nich rozliczać. Również włoscy parlamentarzyści należą do najlepiej opłacanych na świecie. Podróżują za darmo i dostają pieniądze na zatrudnienie pomocników, których włoscy obywatele nazywają "nosicielami toreb". O zarobkach parlamentarzystów w tych dwóch krajach odpowiadali w programie "Dzień na Świecie" w TVN24 BiS korespondent Deutsche Welle Michał Jaranowski oraz Enrico Buscema z Radio Italia.

Wygrane na automatach będą zwolnione z PIT

Sejm uchwalił bez poprawek obszerną nowelizację ustaw podatkowych, która przewiduje m.in., że wszystkie wygrane na automatach będą zwolnione z PIT, ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze, większy będzie zakres podatku od dochodów z nieruchomości.

Kolekcja Rockefellerów najdroższą w historii. Miliony dolarów za obraz Picassa

646 milionów dolarów - taką kwotę przyniosła pierwsza z trzech aukcji kolekcji Rockefellerów. Pod młotek poszły dzieła z XIX i XX wieku. Największą uwagę przykuł obraz Pabla Picassa przedstawiający młodą dziewczynę z koszem kwiatów, który został sprzedany za 115 milionów dolarów. Niektórzy eksperci już mówią o "aukcji stulecia".

Zmiany w cenniku PKO BP. Klienci mogą zapłacić więcej

Wzrost opłat za prowadzenie niektórych kont, a także nowe zasady zwolnień z opłaty za kartę debetową. To tylko część zmian dla klientów PKO Banku Polskiego, które wejdą w życie od 4 sierpnia tego roku. To zresztą niejedyny bank, który wprowadzi nowe opłaty w najbliższych tygodniach.

Pięć godzin pracy zamiast ośmiu? "Korzystniejsze są przerwy"

Czy wyobrażacie sobie, że zamiast ośmiu godzin dziennie pracujecie tylko pięć? Na taki pomysł wpadł pewien właściciel firmy z Australii i nie poniósł straty z tego powodu. - Najkorzystniejsze są jednak przerwy po około dwóch godzinach pracy, szczególnie tam, gdzie wymaga ona znacznej uwagi - komentował ten pomysł psycholog społeczny Leszek Mellibruda. Z kolei zdaniem ekonomisty Marka Zubera nie zawsze więcej wypoczynku oznacza większą efektywność.

Zapomniałeś rozliczyć PIT? Donieś na samego siebie

Właśnie wróciłeś z majówki i zorientowałeś się, że minął termin złożenia PIT za ubiegły rok? To jeszcze nie tragedia. Przed konsekwencjami takimi jak postępowanie skarbowe, mandat czy nawet pozbawienie wolności może cię uchronić tak zwany czynny żal. Jak go wyrazić?

Na stacjach może być jeszcze drożej

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych mogą ponownie wzrosnąć - przewidują analitycy. Jako główne przyczyny podwyżek wskazują utrzymujące się wysokie ceny ropy oraz osłabienie złotego do dolara.

Polscy rolnicy dostaną mniej unijnych pieniędzy

Polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 około 1 procent mniej funduszy niż obecnie - poinformował w Brukseli unijny komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan.

Sejm zajmie się pensjami posłów. Mają zarabiać mniej

We wtorek Sejm zajmie się prawdopodobnie projektem ustawy PiS obniżającym o 20 procent uposażenie parlamentarzystom - wynika ze wstępnego harmonogramu Sejmu. Zgodnie z projektem wpływy budżetu państwa zwiększą się w skali roku o około 13 milionów złotych.