Pieniądze

Pieniądze

Renta rodzinna. Komu przysługuje i ile wynosi?

Renta rodzinna to świadczenie, którego celem jest finansowe wsparcie po śmierci bliskiej osoby. Wyjaśniamy, komu przysługuje i ile wynosi renta rodzinna oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby ją otrzymać.

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie mające na celu choćby częściową rekompensatę kosztów poniesionych w związku z organizacją pogrzebu. Podpowiadamy, ile wynosi oraz komu przysługuje zasiłek pogrzebowy oraz jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać pieniądze.

Zobacz, kiedy złożyć PIT za 2019 rok

W 2020 roku deklaracje PIT będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli podatnik złoży swoje zeznanie podatkowe wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie i tak liczony od 15 lutego - informuje we wtorek Ministerstwo Finansów.

Szef KAS: chcemy, by uczciwy podatnik nie miał kontaktu z fiskusem

Zależy nam, aby uczciwy podatnik nie musiał mieć żadnego kontaktu z organami skarbowymi, a wszystkie sprawy załatwiał przez internet - podkreśla w rozmowie z PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Mówi również o priorytetach i planach na 2020 rok.

"Nie może być zgody na to". Stanowisko UOKiK w sprawie frankowiczów

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Biedronka podnosi pensje. Sieć podała, ile wyniosą w przyszłym roku

Od nowego roku pracowników sieci Biedronka czekają podwyżki - wynika z komunikatu opublikowanego przez sieć handlową. Wynagrodzenia kasjerów wzrosną od 100 do 350 złotych brutto miesięcznie. Natomiast osoby zatrudnione w centrach dystrybucyjnych otrzymają podwyżki w wysokości od 150 do 500 złotych brutto.

Samowole budowlane do legalizacji. Rząd przyjął projekt

Zalegalizowanie starej samowoli budowlanej będzie łatwiejsze. Ma to zapewnić przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Znikną też absurdy, jak na przykład uzyskanie pozwolenie na budowę przy instalacji bankomatu. - Chcemy, aby nowe Prawo budowlane było proobywatelskie i wolnościowe - wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Nagroda Nobla bez podatku? Ministerstwo wyjaśnia

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od Nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Weekendowe utrudnienia dla klientów trzech banków

Ograniczenia w dostępie do bankowości internetowej i mobilnej oraz problemy z wpłatami BLIK i płatnościami online. To utrudnienia, które w najbliższych dniach czekają na klientów części banków. Powodem są zaplanowane prace serwisowe.

Emerytalne zmiany z poślizgiem. Ministerstwo: będą nowe terminy na złożenie deklaracji

Opóźnienie w likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych oznacza, że przesunie się także czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie środków zgromadzonych w funduszach. Nowego harmonogramu jeszcze nie ma, ale - jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - ewentualne dokumenty będziemy wypełniać po 1 czerwca. Sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy 16 milionów Polaków i ponad 160 miliardów złotych.

Ile wydajemy na pocztę i telefon? Polska wśród najtańszych

W 2018 roku gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej wydały na komunikowanie się za pomocą poczty, faksów i telefonów 200 miliardów euro (około 860 miliardów złotych). Średnio wydatki na łączność pochłaniały 2,3 procent domowego budżetu, przy czym mieszkańcy Polski plasowali się pod tym względem poniżej średniej - informuje Eurostat.

Czynny żal, czyli dobrowolne przyznanie się do winy. Czym jest?

Czynny żal, czyli dobrowolne przyznanie się do winy wysłane do urzędu może być alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie dopełniły swoich urzędowych obowiązków, czy nawet popełniły przestępstwo skarbowe. Warunek jest jeden - czynny żal musi zostać wyrażony zanim zostanie wszczęte postępowanie i postawione zostaną zarzuty.

IKE, IKZE, PPE i PPK - wszystkie elementy trzeciego filaru

W Polsce mamy trzy filary emerytalne. Pierwsze dwa to ZUS i - jeszcze przez parę miesięcy - OFE, w III filarze mamy natomiast IKE, IKZE, PPE i PPK. Co to jest? Jak działa? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat oszczędzania na emeryturę.

Black Friday już dziś. Zakupowe szaleństwo w Polsce i na świecie

Black Friday w Stanach Zjednoczonych to nie tylko początek sezonu zakupów świątecznych, ale przede wszystkim dzień wyjątkowych przecen i rabatów. Zakupowe szaleństwo ogarnia nie tylko Amerykanów - staje się coraz bardziej powszechne w wielu innych zakątkach globu. W wyścigu po jak najlepsze cenowe okazje klienci niekiedy kłócą się i przepychają, dochodzi do bójek, a nawet zabójstw.