Pieniądze

Pieniądze

"Tworzymy ustawę, której nikt nie chce". Komisja za projektem prezydenta

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. Przeciw projektowi opowiadali się przedstawiciele frankowiczów, zastrzeżenia zgłaszali reprezentanci banków. To ustawa, której nikt nie chce - mówiła opozycja, której posłowie wstrzymali się od głosu.

Będą zmiany w nowej rządowej usłudze. Ministerstwo załata lukę?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona między innymi o dodatkowy element autoryzacyjny. "Dziennik Gazeta Prawna" informował dziś, że obecnie system umożliwia niektórym firmom przeglądanie danych podatkowych między innymi ich byłych pracowników oraz ich małżonków. Sprawie przygląda się prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.

Mniej klientów w centrach handlowych

Liczba klientów galerii handlowych w Polsce spadła w styczniu o 6 procent w porównaniu z 2018 rokiem - wynika z danych FootFall Indeks Polska, który bada frekwencję w centrach handlowych.

Padł rekord na rynku kart płatniczych w Polsce

Liczba kart płatniczych w Polsce na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku wyniosła 40,4 miliona - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. To o 171 tysięcy więcej niż w rekordowym do tej pory drugim kwartale 2018 roku.

Imponujący wzrost zdolności kredytowej Polaków

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną też możliwości zadłużania się przez Polaków. Statystyczna rodzina może obecnie pożyczyć prawie pół miliona złotych. Przed zbyt pochopnym zadłużaniem bronią jednak wymagania odnośnie do wkładu własnego.

Prezydencki projekt ustawy frankowej przyjęty

Podkomisja do spraw kredytów frankowych przyjęła i skierowała do komisji finansów prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Wcześniej podkomisja zaakceptowała 23 poprawki do projektu, zaproponowane przez przewodniczącego Tadeusza Cymańskiego z PiS.

Oto najcenniejsze marki świata. Najnowszy ranking

Amerykański koncern Amazon został uznany przez brytyjską firmę doradczą Brand Finance za dysponujący najbardziej wartościową marką na świecie, wycenianą na 187,9 miliarda dolarów. Na podium znalazły się też Apple (153,6 miliarda dolarów) i Google (142,8 miliarda dolarów).

Potężna kara dla płatniczego giganta

Ponad pół miliarda euro, czyli prawie 2,5 miliarda złotych, musi zapłacić Mastercard. Amerykańska firma płatnicza została ukarana przez Komisję Europejską za monopolistyczne praktyki.

26 osób ma tyle pieniędzy co pół ludzkości

Majątek wszystkich miliarderów świata zwiększa się o około 2,5 miliarda dolarów każdego dnia. Tymczasem 3,8 miliarda najuboższych biednieje w tempie 11 procent rocznie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji humanitarnej Oxfam.

Najtańszy kredyt w Polsce. Wnioski można składać przez cały rok

Od tego roku o kredyt studencki można wnioskować w dowolnym momencie roku. Zmianie uległ również maksymalny wiek kredytobiorcy. Obecnie o takie wsparcie mogą wnioskować studenci do ukończenia 30. roku życia i doktoranci do 35. roku życia. Taki kredyt jest niemal darmowy. Dlatego uznaje się, że to najtańszy kredyt w Polsce.

Trzy cechy dobrego PPK

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające ponad 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie, podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników.

Opłaty za ogrzewanie też pójdą w górę

Wzrosły koszty zarówno zaopatrzenia w energię, jak i gaz. Podrożały także uprawnienia do emisji CO2. Gdyby firmy ciepłownicze chciały zrekompensować sobie te koszty, powinny podnieść ceny nawet o 40 procent - mówił na antenie TVN24 BiS Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że główna, referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podano w komunikacie.

Banki wyprowadzają się z Londynu. Przez brexit odpłynął już miliard dolarów

Mimo że jeszcze się nie wydarzył, już generuje straty. Z raportu firmy doradczej EY wynika, że z powodu możliwego brexitu z londyńskiego sektora finansowego odpłynęło ok. 800 mln funtów (ok. miliard dolarów). W analizie zaznaczono, że są to "ostrożne szacunki", a podana liczba jest dość "skromna, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkość sektora bankowego, którego wielkość ocenia się na 8 bilionów funtów (10 bln dolarów)".