Najnowsze

Najnowsze

Obiecanki Covec

Covec w 2009 roku zapewniał, że potrafi zbudować autostradę A2 o połowę taniej niż zakładał kosztorys zleceniodawcy - twierdzi w Bilansie zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski. Chińskie konsorcjum odpowiedziało wtedy dyrekcji, że ma wystarczająco gotówki, by nie korzystać z kredytów i wcześniej kupić potrzebne do budowy materiały.

Podniebny biznes

Czarne chmury nad liniami lotniczymi. Według prognozy IATA, zyski linii lotniczych w 2011 roku spadną do 4 miliardów dolarów z 18 miliardów w 2010 roku. Jak bardzo kłopoty przewoźników odczują pasażerowie? Czy będziemy świadkami kolejnych upadków na niebie? O opinię poprosiliśmy Eryka Kłopotowskiego, eksperta rynku lotniczego i Sebastiana Gościniarka, eksperta ds. lotnictwa PWC.

Kolacja za dwa mln dolarów. Co najmniej...

Zjeść kolację w dobrym towarzystwie - bezcenne. Czy towarzystwo znanego inwestora można uznać za dobre? Na razie możliwość zjedzenia lunchu z Warrenem Buffetem wyceniono na 2 dwa miliony dolarów, ale to nie koniec, bo licytacja trwa.

Warszawa-Szczecin za 1 zł? Autobusy po szkocku

W młodości był kontrolerem biletów. Później założył firmę transportową wożącą ludzi z Dundee do Londynu. Dziś jest milionerem, a 18 czerwca ma zamiar rozpocząć podbój polskiego rynku przewozów autobusowych. Zobacz wywiad TVN CNBC ze szkockim przedsiębiorcą Brianem Souterem.

Ubodzy kupią szczepionki taniej

Największe firmy farmaceutyczne zdecydowały: ceny szczepionek dla krajów rozwijających się będą niższe. Różnica między ceną dawki dla krajów ubogich i najbogatszych może być rzędu dwudziestokrotności.

Związkowcy z JSW odwołują strajk

W piątek ogłosili strajk, w poniedziałek go zawiesili. Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą znów powrotu do rozmów. Piątkowe negocjacje zostały zerwane, gdy w czasie ich trwania związkowcy rozesłali faks z zapowiedzią strajku. Giełdowy debiut JSW zaplanowano na 6 lipca. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, nadzorującego spółki energetyczne Skarbu Państwa, termin jest niezagrożony.

Raj utracony?

Od przyszłego roku ma się zmienić umowa podatkowa z Cyprem. Zostaną z niej wykreślone korzystne zasady opodatkowania dywidend i pensji menedżerów. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? O szczegółach mówi mec. Robert Nogacki, Skarbiec.biz.

Droga do milionów

Od kilku tygodni główne europejskie i amerykańskie indeksy pozostają w trendach spadkowych. Pozytywnych sygnałów i bodźca dla wzrostów z otoczenia rynków nadal nie ma. Piątkowe dane o amerykańskim rynku pracy przestraszyły inwestorów. Z drugiej strony informacja o zatwierdzeniu wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Grecji wzmacnia europejską walutę. Co o możliwych zachowaniach indeksów mówi analiza techniczna? O tym z w rozmowie z Sławomirem Dębowskim, analitykiem Markets.com.

Grecja (znów) uratowana

Grecja płaci za kolejną transzę pomocowych pożyczek. Rząd w Atenach ogłosił plan cięć budżetowych warty 6,4 miliarda euro. W piątek Grecja uzgodniła z MFW i Unią Europejską przekazanie 12 mld euro pożyczek - czyli kolejnej transzy z programu wartego w sumie 110 mld euro. Naszym gościem był główny ekonomista BNP Paribas Fortis Marcin Mróz

Stypendium dla przedsiębiorcy

Nie tylko studenci mogą się wybrać na stypendium za granicę. Na takie wyjazdy mogą też wyjechać przedsiębiorcy, którzy mogą zobaczyć, jak wygląda prowadzenie biznesu w innych krajach. Gdzie się zgłaszać na Erasmus for Young Enterpreneurs? Na to pytanie odpowiada Wojciech Przygocki z Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Raj utracony?

Resort finansów potwierdza, że udało mu się wynegocjować z władzami Cypru zmiany w konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do tej pory, na jej podstawie, Cypr funkcjonuje wśród polskich przedsiębiorców jako raj podatkowy. Jakie zmiany mogą czekać przedsiębiorców od nowego roku? Gościem programu Bajer Mówi: Biznes był Zbigniew Marczyk, radca prawny Hogan Lovells.

Atak na E-Biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie wyklucza, że awaria systemu skradania wniosków o e-dotacje mogła być spowodowane przez hakerów. Tak mówi w TVN CNBC Radosław Runowski, dyrektor Departamentu Wsparcia E-Biznesu w Agencji. W piątek - w ostatnim dniu przyjmowania wniosków o dotacje - zepsuł się system ich przesyłania do Agencji.

Kryzys zadłużenia w strefie euro

Grecja dostanie kolejną transze pomocy. Wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, Ateny mogą otrzymać pieniądze w lipcu. Komentarz dr. Roberta Zmiejko z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Kleszcze długu

Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatni rok wyniosła 5,9 proc. i była o 0,9 punkta procentowego niższa od wartości referencyjnej. Rozmowa z Andrzej Raczką, członkiem zarządu NBP.

TP SA i Sygnity analitycznie

DM BZ WBK rekomenduje kupowanie akcji Sygnity z ceną docelową 30 zł. Inwestorzy posiadający akcje TP SA nie zarobią na nich przed 20 VI - czyli przed pierwszym dniem notowań bez prawa do dywidendy - mówi Paweł Puchalski, sef działu i analiz BZ WBK.

Nieruchomości komercyjne

CB Richard Ellis oczekuje wzrostu popytu na powierzchnię biurową w Warszawie. Według Joanny Mroczek, dyrektor w CBRE popyt rośnie przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów i jest on generowany przez firmy, które chcą zmienić lokalizację.

Technicznie o walutach

Pary walutowe EUR/USD, EUR/CHF i EUR/PLN po słabych danych z USA, komentuje Daniel Kostecki, analityk techniczny rynków finansowych X-Trade Brokers.

Taxi na olej po frytkach

Zgodnie z potoczną opinią, angielskie potrawy nie należą do szczególnie wykwintnych. Wielu twierdzi, że są ciężkie, tłuste i bez smaku. Ogromne ilości oleju po smażonej rybie i frytkach znalazły jednak nowe zastosowanie. W londyńskich taksówkach.

PAK pójdzie na GPW

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin trafi na warszawską giełdę. Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z akcjonariuszami spółki - czyli głównie Elektrimem - porozumienie w sprawie upublicznienia spółki.

Boeing nowym Jumbo pochwali się w Paryżu

Międzynarodowa premiera najnowszych modeli Boeinga 747-8 – pasażerskiej Intercontinental oraz cargo Freighter – nastąpi podczas Paris Air Show - zapowiada ich producent, amerykański koncern Boeing. Na lotnisku Le Bourget pokazany zostanie też wyczekiwany od lat model 787 Dreamliner.

"Wpuściliśmy ich na rynek UE, a tu taki pasztet"

O problemach związanych z budową "chińskich" odcinków autostrady A2 szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Chin Yang Jiechi. "Wpuściliśmy ich na rynek wielkich projektów inwestycyjnych w UE, a tu taki pasztet. Powinni ratować renomę" - napisał Sikorski po spotkaniu na Twitterze.

Google: Porzućcie wszelkie starocie

Przywiązałeś się do Internet Explorera w jakiejś zabytkowej wersji? Wydaje ci się, że Firefox 3.5 to całkiem świeży program? Nie pozwoliłeś Chrome na automatyczną aktualizację? Jeśli chcesz korzystasz z usług Google takich jak Gmail czy Docs - od 1 sierpnia będziesz miał kłopoty. Jedyna rada to zainstalowanie nowszej wersji przeglądarki internetowej.

Białorusin ma pracować więcej i jeść mniej

Rząd Białorusi opublikował w weekend tajny dotąd plan walki z kryzysem walutowym i gospodarczym. Opozycyjne portale wskazują, że nie przewiduje on żadnych reform strukturalnych, zakłada jednak ograniczenie deficytu budżetowego.

Pierwsza kobieta na czele polskiego węgla

Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przez ostatnie 2,5 roku nadzorowała górnictwo jako wiceminister gospodarki, została nowym prezesem Kompanii Węglowej (KW). Jest pierwszą kobietą, która pokieruje polską spółką węglową.

Ekspert: gazu w łupkach mogą szukać polskie maszyny

- Jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, w naszym kraju powstanie przemysł produkujący urządzenia wiertnicze do poszukiwań i eksploatacji tego surowca - uważa dr Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. Jak na razie maszyny do tego celu kupujemy za granicą.

Mieszkania, choć niewiele, to wciąż tanieją

- Ceny mieszkań, po jakich w maju zawierali transakcje klienci Open Finance i Home Broker, od kwietnia niemal nie uległy zmianie. Za to w skali roku potaniały o 3,4 proc. - piszą analitycy obu firm cytowani przez agencję ISB. I choć wolą nazywać to "stabilizacją cen" zamiast "trenem spadkowym", to dodają, że kolejne miesiące powinny przynosić dalsze, niewielkie potanienie metra kwadratowego.

Dorzucimy więcej na "misję"

- Od przyszłego roku miesięcznie za tv i radio zapłacimy o 1,35 złotych więcej, a za sam odbiornik radiowy - o 15 groszy więcej - zdecydowała KRRiT. Rada tłumaczy, że musi podnieść abonament, bo media publiczne potrzebują więcej pieniędzy na realizowanei swojej misji.

Deszcz pieniędzy "z nieba" zamieni się w mżawkę

Z powodu klęsk żywiołowych, niepokojów politycznych i rosnących cen paliwa zyski branży lotniczej spadną w 2011 roku do czterech mld dolarów - szacuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). W ub. roku linie zarobiły w sumie 18 mld dol.

Hakerzy wyszczerbili sobie ząb na Nintendo

Hakerzy z grupy Lulz Security, którzy nękają ostatnio koncern Sony, zaatakowali serwery innego producenta konsol - Nintendo. Jak uspokaja koncern, nie wyciekły żadne dane dotyczące firmy, czy użytkowników. Informatycy Nintendo bardzo szybko zareagowali na atak, głównie przez lepsze niż u Sony systemy zabezpieczeń.

Po Polsce (i nie tylko) za złotówkę?

W poniedziałek na polskim rynku oficjalnie pojawi się firma PolskiBus, za którą stoi szkocki milioner Brian Souter, właściciel firmy Stagecoach. Nowy przewoźnik będzie kursował między 16 największymi polskimi miastami oraz czterema europejskimi stolicami. Promocyjne ceny mają zaczynać się od złotówki.