Najnowsze

Najnowsze

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro. Czy Niemcy zaczną znów wykorzystywać węgiel kamienny? O ekonomicznych skutkach głosowania w Badenii-Wirtembergii opowiada szef działu analiz PKO BP Ryszard Petru.

Droga do milionów

Decydując się na zakup akcji często decydujemy się na uproszczenie procesu oceny, bo nie każdy ma czas, by przeczytać kilkusetstronicowe prospekty towarzyszące emisji akcji. Jak sprawdzać jakość oferty pierwotnej, na co zwracać uwagę przy kupowaniu akcji debiutującej spółki? - między innymi na te pytania odpowiada analityk DM Alior Banku Zbigniew Obara.

Kto pożąda rosyjskiej broni

Eksperci oczekują, że dzięki dużym zamówieniom z krajów Afryki i Azji eksport rosyjskiej broni pozostanie na rekordowym poziomie i będzie przynosił około 10 mld dolarów rocznie do 2014 roku - prognozuje prestiżowy ośrodek analityczny CAST. Rosja jest drugim na świecie eksporterem uzbrojenia.

To ciężki rok dla turystyki

Największe w Europie biuro turystyczne TUI szykuje się spadek zysków w tym roku rzędu 45 milionów euro. Powód to seria naturalnych katastrof i niepokojów społecznych.

Google chce nam dać portmonetkę

Google współpracuje z Mastercardem oraz Citigroup przy tworzeniu systemu płatności za pomocą telefonów komórkowych - donosi "Wall Street Journal". Dzięki tej usłudze telefony z systemem Android zamieniłyby się w elektroniczne portmonetki, a Google zyskałby nowe narzędzie do zarabiania na reklamach.

Ustawy zdrowotne niezgodne z konstytucją?

Według Generalnego Inspektora Danych Osobowych przepisy dotyczące tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych mogą być niekonstytucyjne - dowiaduje się TVN CNBC. W piątek sejm przyjął pakiet ustaw medycznych, zawierających te regulacje.

Kogoś cytują? To pewnie TVN24

TVN24 i TVN były w lutym najczęściej cytowanymi telewizjami w Polsce - wynika z najnowszego raport Instytutu Monitorowania Mediów. Spośród redakcji internetowych najczęściej powoływano się na onet.pl i tvn24.pl.

Tata przygląda się FSO

Indyjski motoryzacyjny gigant Tata Motors przymierza się do przejęcie FSO - informuje indyjska gazeta "The Indian Express", powołując się na swoje źródła w koncernie.

Tusk: Nie ma przesłanek, by mówić Rosji "nie"

- Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji - powiedział premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy inwestorzy rosyjscy będą mogli ubiegać się o zakup Lotosu. Premier wizytował dziś nowe instalacje tej firmy w gdańskiej rafinerii.

Makarony, Stoczek, Tenczynek

Pomimo wciąż drogich surowców nie słabnie optymizm Makaronów Polskich. W 2010 roku negatywmy wpływ wzrostu cen mąki na wyniki wyniósł ok. 2,3 mln zł. O szczegółach opowiada Paweł Nowakowski, prezes spółki Makarony Polskie.

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Zmiana władzy w Badenii-Wirtembergii. Po raz pierwszy od 58 lat CDU straciła władzę w tym niemieckim landzie. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska komentował w TVN CNBC, że to efekt politycznych błędów kanclerz Angeli Merkel. Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro.

Pakiet "Euro Plus"

Eksperci popierają decyzję rządu o przystąpieniu do Paktu Euro Plus. Polska, tak jak 5 innych krajów Wspólnoty pozostających poza Eurolandem potwierdziła chęć ściślejszej współpracy z krajami Unii Europejskiej. Kraje należące do Paktu mają poprawiać zatrudnienie, zwiększać wiek emerytalny, utrzymywać w ryzach finanse publiczne i wprowadzać ułatwienia dla przedsiębiorczości. Według Pawła Świebody, prezesa demosEUROPA, to dobrze, że Polska będzie obecna przy podejmowaniu ważnych dla wspólnoty decyzji gospodarczych.

Euro? Nie, dziękuję

Spada poparcie dla euro. W marcu tego roku za przyjęciem wspólnej europejskiej waluty opowiedziało się jedynie 32 proc. Polaków - wynika z marcowego biuletynu CBOS. Przeciw wejściu do strefy euro było 60 proc. badanych.

Zachód boi się potęgi Chin

Świat coraz bardziej obawia się rosnącej potęgi chińskiej gospodarki - wynika z badania przeprowadzonego przez GlobeScan/PIPA na zlecenie BBC News pośród 28 tys. osób w 27 krajach.

Nowak: Nie ma podstawiania nogi rządowi

- Bronisław Komorowski od początku jest zaangażowany w prace nad ustawą o OFE, czuje się jej współautorem - powiedział prezydencki minister Sławomir Nowak w RMF FM. I zapewnił, że jeśli ta ustawa nie będzie odbiegała od przedłożenia rządowego, to będzie mogła liczyć na wsparcie prezydenta - bo jak stwierdził minister - "w Polsce od kilku miesięcy nie ma już polityki podstawiania sobie nogi".

Belka: Stopy będą rosły

Rada Polityki Pieniężnej będzie w przyszłości podnosić stopy procentowe, choć na razie gospodarka rośnie w sposób umiarkowany i nie tworzy impulsów inflacyjnych - powiedział prezes NBP Marek Belka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Dzień z turystyką

Nie tylko miasta, gminy, czy stowarzyszenia mogą zarabiać na lokalnych atrakcjach turystycznych. Taką atrakcję można stworzyć samemu i później na niej zarabiać. Pokażemy jak powstał Park Jurajski, który nie jest dziełem Spielberga i ożywimy stary Fort w Toruniu. Naszymi gośćmi były: Emilia Czerwińska, dyrektor marketingu w Forcie IV oraz Zuzanna Gajewska, Ostoya Żubra i Tradycji Szlacheckiej Kiersmusy.

Portugalskie kleszcze długu

Rentowność portugalskich 10-letnich obligacji przekroczyła poziom 8%, to najwięcej w historii, a S&P jako ostatnia z dużych agencji obniżyła rating Portugalii. Z kolei  w Brukseli przywódcy UE zatwierdzili powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego zdolności pożyczkowe to 500 mld Euro. O przyszłości kryzysowej Europy Marek Tejchman i Jan Niedziałek rozmawiali z Arkadiuszem Wrześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Bank Polska i Krzysztofem Bluszczem, wiceprezesem Demos Europa.

Budżet (przed)wyborczy

Szybki przedwakacyjny budżet 2012, szybka powyborcza nowelizacja? Ministerstwo finansów chce przyspieszyć prace nad budżetem, żeby oddzielić debatę nad finansami od jesiennej kampanii wyborczej. O szczegółach Łukasz Kijek.

Bogaci też kupują w Biedronce

Polacy kupują w Biedronce nie tylko ze względu na cenę – cenią ją sobie jako solidną markę. Co więcej, sklepy tej sieci wybierają także osoby z wysokimi dochodami - wynika z badań marketingowych, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polak pije coraz mniej wódki

Topnieją wydatki Polaków na alkohol. Najbardziej traci wódka - pisze "Rzeczpospolita". Zyskuje wino i alkohole niszowe, np. whisky.

Młodzi wolą pracować za granicą

60 proc. polskich studentów dla pracy wyjechałoby za granicę - pisze "Puls Biznesu". Niechęć do wyjazdów deklaruje tylko 20 proc. ankietowanych.

Komunalne tylko dla naprawdę ubogich

Szykuje się rewolucja w przepisach dotyczących mieszkań komunalnych. Lokale mają być dostępne tylko dla osób naprawdę ubogich, a po śmierci właściciela krewni nie będą automatycznie ich dziedziczyć - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

TVN, TVN24 i TVN Style supermarkami

TVN24 po raz kolejny nagrodzona. Nasza stacja otrzymała prestiżową statuetkę Superbrand przyznawaną wyjątkowym markom. Oprócz TVN24 doceniono również TVN i TVN STYLE.

Koniec bezpłatnego „NY Timesa”

Koniec z darmowym „New York Timesem” w sieci. Potężna gazeta od dziś oferuje dostęp do swoich materiałów za opłatą. Przyjemność poczytania „NY Timesa” na tablecie kosztuje ok. 11 złotych tygodniowo.

Muzyka największych dla Japonii

Cztery wielkie wytwórnie płytowe wydają wspólny, podwójny album z piosenkami swych największych gwiazd, a zarobione w ten sposób pieniądze mają trafić do ofiar kataklizmu w Japonii.

OFE a giełda

WIG20 szykuje się do kontynuacji wzrostu . Większy niż sprawa OFE wpływ na warszawski parkiet maja informacja napływające zza granicy – twierdzi zarządzaJący Agiofunds TFI Wojciech Juroszek.

Dzień z turystyką

Rewolucje w Afryce Północnej dużo zmieniły w branży turystycznej. Do niedawna jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc urlopowych był Egipt. Jak będzie się kształtować ruch turystyczny w tym sezonie zastanawia się wiceprezes  Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski.

Czy warto kupić Kernel?

Kernel to pierwsza ukraińska spółka, która notowana jest w indeksie WIG20. Trafiła tam dokładnie tydzień temu. Kernel produkuje olej słonecznikowy, ale ostatnio poinformował, że zamierza też wejść też w produkcję cukru. Czy Kernel to dobra inwestycja giełdowa? M. in na to pytanie odpowiada analityk DI BRE Jakub Szkopek.

Jak OFE przegrały z rządem

Rząd  dopiął swego i ustawa zmniejszająca wysokość składki przekazywanej do OFE bez głębszych zmian została uchwalona przez Sejm. Towarzystwa emerytalne rozmyślają nad sposobami zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego, a reporter TVN CNBC zastanawia się, dlaczego dlaczego ich sprzeciw wobec planów rządu okazał się tak słaby.