Najnowsze

Najnowsze

BRANŻA BUDOWLANA ANALITYCZNIE

Jakie perspektywy stoją przed PBG i innymi spółkami z branży budowalnej? O tym rozmawialiśmy z Robertem Majem, analitykiem KBC Securities

ANTI OPÓŹNIA WYKUP OBLIGACJI

Anti nie ma środków na wykup obligacji. Spółka przesunęła termin wykupu z 9 czerwca na 31 sierpnia, o czym poinformowała inwestorów w pierwotnym dniu wykupu. Prezesa grupy Trinity Radosława Tadajewskiego pytaliśmy, czy ta sytuacja nie nadszarpnie zaufania do młodego rynku Catalyst.

NADCHODZI KONSOLIDACJA IT

"Kupuj" Action, "trzymaj" AB, "sprzedaj" ABC Data. Erste Securities wydało nowe rekomendacje dla spółek z branży IT. W tym roku rynek wzrośnie o 10%. O czekającej nas konsolidacji w branży rozmawialiśmy z analitykiem Erste Securities Markiem Czachorem.

Wrangler włoży Timberlandy

Odzieżowy gigant VF Corporation, amerykański właściciel takich marek jak Wrangler, North Face, Vans, Jansport czy Eastpak szykuje się do zakupu kolejnej. Tym razem na celowniku koncernu znalazł się Timberland, producent sławnych skórzanych butów.

Nowe plany Momo

Momo chce budować automatyczne stacje benzynowe z tanim paliwem m.in. przy supermarketach w zachodniej Polsce. Spółka ma już jedną automatyczną stację w Grodzisku Mazowieckim. Do końca roku Momo chce otworzyć jeszcze 3 stacje. Z prezesem spółki Jackiem Malcem rozmawialiśmy o perspektywach rozwoju Momo.

Wydajemy ponad pół pensji na utrzymanie państwa

- Zarabiający średnią krajową pracownik oddaje w podatkach więcej pieniędzy, niż ma do własnej dyspozycji - wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji pt. "Cena państwa", który cytuje bankier.pl. Amerykanie oddają na utrzymanie "Wuja Sama" ponad połowę mniej niż my.

TK: Za zabrane nieruchomości powinno być odszkodowanie

- Właściciele wszystkich nieruchomości, które przeszły na własność państwa po 1958 roku, na mocy tzw. dekretu Bieruta wydanego 13 lat wcześniej, powinni mieć prawo do odszkodowania - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Teraz Sejm ma przygotować stosowną ustawę.

KNF chce chronić seniorów przed pazernością banków

- Trzeba uregulować tzw. odwrócony kredyt hipoteczny, by chronić interesy osób starszych - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Jego zdaniem instytucje finansowe, które zamierzają przejmować mieszkania seniorów w zamian za dodatkową emeryturę, nie mogą ponosić ich kosztem nieuzasadnionych korzyści.

Polak dobry do harówki, ale nie na radnego

- Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany, podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych. Dokument pokazuje też, że choć Brytyjczycy coraz bardziej przekonują się do Polaków w sferze kontaktów prywatnych, to wciąż nie traktują nas w swoim kraju jako pełnoprawnych obywateli.

Plan B na A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zbiera chętnych do przejęcia chińskich odcinków A2. Jej przedstawiciele przeprowadzili przynajmniej dwa spotkania z firmami zainteresowanymi dokończeniem prac na autostradzie. W poniedziałek GDDKiA ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. Rozmowa z ekspertem do spraw infrastruktury, Jakubem Majewskim.

Tajowie kupują samoloty. Za 4 miliardy dolarów

Linie lotnicze Thai Airways zamawiają samoloty na następne sześć lat. Zamówieniem na 37 maszyn obdzielają obu światowych potentatów - Airbusa i Boeinga, a suma robi wrażenie: 119 miliardów bahtów, czyli 3,9 miliardów dolarów.

Nieprzyjazne zamówienia

Jednostronne, bez dbałości o jakość wykonania, niejasne – taki są umowy w zakresie prawa zamówień publicznych zdaniem uczestników międzynarodowej sondy przeprowadzonej przez CMS Cameron McKenna. Jak inne kraje rozwiązały problem zamówień publicznych? O tym Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna

Niskoemisyjna gospodarka

Perspektywy dla polskiego biznesu związanego z emisją dwutlenku węgla i sektorem energetycznym. Nie od dziś wiadomo, że w Unii Europejskiej trwa batalia o to jak będzie wyglądał przydział darmowych limitów. Rozmowa z profesorem Krzysztofem Żmijewskim z Politechniki Warszawskiej.

Zobacz, ile zapłacisz za akcje JSW

Cena maksymalna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej została ustalona na 146 zł - podano w aneksie do prospektu spółki. Inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje JSW od jutra. Już dziś rozpoczyna się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Odkurzacz? Lodówka? Będą droższe

Electrolux, drugi co do wielkości producent artykułów gospodarstwa domowego na świecie, zapowiada podwyżkę cen na wszystkie swoje produkty sprzedawane w Europie. W ten sposób chce zneutralizować coraz wyższe koszty materiałów, takich jak stal, oraz koszty transportu.

Plan B dla A2

GDDKiA ma w poniedziałek przedstawić stanowisko ws. Covecu i autostrady A2. Covec ma wybudować dwa odcinki A2 między Strykowem a Konotopą. Pozostałe trzy buduje Budimex, Strabag, Mostostal Warszawa. O sprawie budowy A2 przez Covec oraz najnowszym raporcie KPMG o branży budowlanej w Polsce, rozmawialiśmy z partnerem w KPMG, Mirosławem Proppe.

Inno-Gene przyspiesza

Inno-Gene to grupa kapitałowa spółek z sektora life-science. Jeden z projektów spółki - Bio Tech Transfer, dostanie ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania. Projekt ma pokazać, jak praktycznie wykorzystać technologię w zakresie biologii molekularnej. Rozmowa z prezesem Inno-Genne, Michałem Kaszubą.

UOKiK: 2,7 mln zł kary dla biura Itaka. "Odwołamy się"

Nie oddali pieniędzy za punkty programu, z których nie skorzystałeś? Kazali bez odszkodowania czekać kilkanaście godzin na samolot? Takie "atrakcje" mogły spotkać klientów biura podróży Itaka. Teraz UOKiK zakwestionował niektóre punkty w umowach podsuwanych klientom tego operatora - i nałożył na niego karę ponad 2,7 mln złotych. Biuro zapowiada odwołanie do sądu.

Gry warte świeczki?

Kolejny producent gier komputerowych zdobywa światowe rynki. Gra 11 bit studios „Anomaly Warzone Earth” dostała nagrodę Apple Design Award, to pierwsza nagroda Apple dla polskiej gry. Rozmowa z szefem Rady Nadzorczej 11 Bit Studios, Marcinem Przasnyskim.

Turcja Erdogana

UE otwiera się na Chorwację, ale wciąż zamknięta jest dla Turcji, która być może nigdy nie wejdzie do tych struktur, bo UE sama od środka się rozsypie jeśli takich państw jak Belgia, która wciąż nie ma rządu, będzie w kolejnych latach więcej. O to dokąd zmierza UE, pytaliśmy naszego gościa: Adama Balcera z demos Europa?

Belka: Polska nie rezygnuje z euro

Polska jest przekonana, że wspólna waluta Unii Europejskiej przetrwa i nadal chce wejść do strefy euro - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla dziennika "Financial Times".

Tak wygląda chińska inwestycja

Polskie doświadczenia z chińskimi budowlańcami są niedobre - A2 wciąż stoi. Jednak chiński właściciel budującej ją firmy Covec - czyli China Railway - na rodzimym rynku ma na koncie duży sukces. Firma jest jednym z podwykonawców otwartej właśnie najdłuższej na świecie linii szybkiej kolei.

Solorz w finale rozgrywki o Plusa

Zygmunt Solorz-Żak i fundusz Apax złożyli wiążące oferty zakupu Polkomtela - donosi agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do transakcji. Według tych doniesień z walki o właściciela sieci Plus zrezygnowała skandynawska grupa TeliaSonera. Nie wiadomo natomiast, czy ofertę złożyli występujący wspólnie norweski Telenor z funduszem Bain Capital.

Kolega Chodorkowskiego inwestuje w Izraelu

Pochodzący z Rosji milioner Leonid Niewzlin za równowartość 28 milionów euro kupił 1/5 udziałów w izraelskim dzienniku "Haarec". Niewzlin - dawny udziałowiec koncernu Jukos - wyemigrował z Rosji w 2003 roku, gdy władze rozpoczęły dochodzenie wobec Michaiła Chodorkowskiego.

Koczowiska na australijskich lotniskach

Tysiące pasażerów koczują na lotniskach Australii. Powodem paraliżu ruchu lotniczego jest chmura groźnego dla silników samolotów pyłu wulkanicznego, który pochodzi z chilijskiego wulkanu. Komunikacja lotnicza w Australii i Nowej Zelandii jest dezorganizowana już drugi dzień z rzędu.

Szybkie last minute

W tym roku biura podróży zaczęły wyprzedaż wyjątkowo szybko - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Największe upusty, sięgające 30 proc., można uzyskać na wyjazdy jeszcze w tym miesiącu. Późniejsze imprezy zostały przecenione w granicach 15 - 20 proc.

Na wakacje samochodem? Zobacz, gdzie tankować

Jadąc samochodem za granicę, należy napełnić zbiornik do pełna jeszcze w Polsce - radzi "Rzeczpospolita". Powód jest prozaiczny: w innych państwach za paliwo zapłacimy więcej niż w Ojczyźnie. Warto jednak pamiętać, że są wyjątki - i dobrze zaplanować swą podróż.

Fiskus szykuje się na wakacje

22 czerwca rusza kolejna letnia akcja fiskusa "Weź paragon". Cel? Fiskus chce uświadomić klientom i przedsiębiorcom konieczność wydawania paragonów fiskalnych. Prowadzona głównie w kurortach i miejscowościach turystycznych akcja potrwa do końca wakacji - zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. W zeszłym roku w podobnej akcji wydano ok. 13 tys. mandatów.

Prada idzie jak świeże bułeczki

Inwestorzy rzucili się na Pradę. Włoski dom mody, który przygotowuje się do giełdowego debiutu na parkiecie w Hongkongu, cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów: popyt okazał się pięciokrotnie wyższy niż oferowany pakiet akcji – donosi Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Białoruś blokuje "walizkowy eksport"

Białoruś wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących przekraczania granicy i wywozu towarów. Zgodnie z nimi część towarów, m.in. benzynę i olej napędowy, można wywozić nie częściej niż raz na pięć dni. Przepisy weszły w życie od dzisiejszej niedzieli.