Moto

Moto

Urzędnicy mają ręce pełne roboty. Ponad dwa tysiące rejestracji aut dziennie

W lipcu zarejestrowano 51 958 nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 tony) - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). W porównaniu do lipca 2017 roku to oznacza wzrost aż o 25 procent. Na jeden dzień roboczy przypadło średnio 2362 zarejestrowanych samochodów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1982.

Na zmianie przepisów skorzystaliby kierowcy. "Uproszczenie w procesie rejestracji aut"

Nowy właściciel samochodu będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną na szybie. Taką zmianę w przepisach chce zaproponować ministerstwo infrastruktury. Jak wynika jednak z odpowiedzi na interpelację posła Piotra Liroya-Marca, resort uzależnia przygotowanie odpowiedniej nowelizacji od uwzględnienia projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Problem z budową dróg. "Niektórych nie będzie stać na dokończenie robót"

Sieć dróg krajowych powoli zaczyna przypominać pajęczynę, po jakiej polscy kierowcy mogli jeździć jedynie podczas wyjazdów na zachód Europy. Najbliższe dwa lata to przede wszystkim zapewnienie pełnych połączeń na kluczowych odcinkach. Wykonawcy mogą mieć jednak problem z rosnącymi kosztami. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Legenda motoryzacji trafi na aukcję. Cena zwala z nóg

Ferrari 250 GTO, uznawane za jeden z najsłynniejszych i najdroższych modeli w historii włoskiej marki, trafi pod koniec sierpnia pod młotek. Spodziewana cena za to cudo motoryzacji wynosi od 45 do 60 milionów dolarów. Gdyby znalazło nabywcę za taką sumę, stałoby się najdroższym autem sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.

Sprzedaż aut mocno w górę. Zwłaszcza tych luksusowych

W pierwszej połowie 2018 roku zarejestrowano w Polsce 273 tysiące nowych samochodów osobowych, o 10,5 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z kwartalnego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy doradczej KPMG.

Będzie trzeci pas na autostradowej obwodnicy Poznania

Spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA) rozpoczęła poszukiwania wykonawcy rozbudowy autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny. Na niespełna 16-kilometrowym odcinku, w obu kierunkach, powstanie trzeci pas ruchu.

Nowy szef Audi prosto od konkurencji

Nowym prezesem Audi zostanie Markus Duesmann - poinformował we wtorek właściciel tej marki, koncern Volkswagen. Do tej pory Duesmann pełnił funkcję dyrektora do spraw zakupów w konkurencyjnej niemieckiej firmie - BMW.

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych - na autostradzie A1 działa nowy system poboru opłat. Aby z niego skorzystać należy pobrać aplikację o nazwie Autopay transport. Następnie należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą oraz co ważne korzystać z bramek autostradowych oznaczonych AmberGo. Ułatwienie dotyczy kierowców, którzy skorzystają z całej trasy A1 od Torunia do Gdańska (lub z powrotem). Pełna funkcjonalność systemu ma zostać wprowadzona od 1 lipca 2019 roku. Jak działa innowacyjne rozwiązanie sprawdził dziennikarz TVN Turbo.

2,5 tysiąca rejestracji na dobę. Rekordowy miesiąc na polskich drogach

Liczba nowych rejestracji pojazdów wyniosła blisko 52,5 tysiąca sztuk w czerwcu 2018 roku - wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Oznacza to wzrost o 11 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Jak podkreślono, po raz pierwszy w historii czerwcowe rezultaty przekroczyły 50 tysięcy sztuk.

Nowa opłata jakościowa. Kierowcy mają płacić więcej

Kierowcy mają płacić nową opłatę jakościową, która będzie doliczana do każdego badania technicznego przeprowadzanego na stacji kontroli pojazdów. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym autorstwa ministerstwa infrastruktury. Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie kar finansowych za badanie wykonane po terminie.

Polska ma najwięcej starych aut w całej Unii. "Problem martwych dusz"

Po polskich drogach jeździ najwięcej starych samochodów w całej Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, 20 lat lub więcej ma 33,7 procent wszystkich aut w naszym kraju. Zdaniem Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, liczba starych samochodów może być nieco zawyżona przez "martwe dusze".

Ten skaner sam wykryje rysy na lakierze samochodu. Niezwykły projekt Polaków

Zamiast chodzenia i oglądania samochodu dookoła - skaner. Przy okazji targów ProfiAuto w Katowicach, zaprezentowano innowacyjny system skanowania powierzchni samochodu, który wykrywa wszystkie rysy i uszkodzenia. Cały proces trwa dwie minuty, po tym czasie generowany jest raport. Rozwiązanie zaprojektowane przez Polaków ma szansę trafić do wypożyczalni samochodów. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.