Moto

Rzecznik Finansowy chce zawieszenia kar za brak OC

Moto

Koronawirus w Polsce. Premier Morawiecki o rozwiązaniach dla firm: ustalenia są jeszcze szlifowane
Koronawirus w Polsce. Premier Morawiecki o rozwiązaniach dla firm: ustalenia są jeszcze szlifowanetvn24
wideo 2/4

Rzecznik Finansowy chce, z powodu koronawirusa, zawieszenia kar za brak OC komunikacyjnego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada: OC chroni poszkodowanych w wypadkach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki wysłał w piątek pisma do Ministerstwa Finansów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń z propozycjami rozwiązań mającymi na celu wsparcie osób kupujących polisy dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Według niego najbardziej kompleksowe rozwiązanie dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego, które jest najpopularniejszym i obowiązkowym ubezpieczeniem. Dlatego zaapelował do Polskiej Izby Ubezpieczeń o wdrożenie przez ubezpieczycieli procedur pozwalających na odroczenie płatności składek dla trwających już i kontynuowanych umów ubezpieczenia.

Odroczona płatność, brak kar

Zwrócił się również o zastosowanie odroczonej (np. na 3 miesiące) płatności przy umowach OC komunikacyjnego, w sytuacji gdy klient posiadający ubezpieczenie OC komunikacyjne, będzie chciał kontynuować umowę w kolejnym roku. Zaapelował także do UFG o rozważenie decyzji o czasowym zawieszeniu pobierania opłat karnych za brak OC komunikacyjnego - czytamy w liście. "UFG od zawsze wspiera klientów rynku ubezpieczeniowego, dlatego jesteśmy otwarci na każdą inicjatywę mającą na celu ich dobro. Zawsze musimy jednak pamiętać o roli jaką pełni obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilne posiadaczy pojazdów. Ma ono przede wszystkim chronić poszkodowanych w wypadkach" - podał Fundusz, odnosząc się do postulatów Rzecznika Finansowego. "Trudno zatem jest mówić o udogodnieniach dla posiadaczy pojazdów, jeśli miałyby one jakkolwiek zachwiać tą najistotniejszą rolą ubezpieczenia OC, czyli ochroną poszkodowanych w wypadkach" - dodał. Według UFG kary za brak OC są relatywnie niskie w stosunku do rzeczywistych wypłat odszkodowań za szkody spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy. "Trzeba mieć też świadomość, że średnia roczna składka za OC w Polsce to kwota rzędu kilkuset złotych, trudno byłoby więc uznać, że wstrzymanie obowiązku jej uiszczenia stanowiłoby znaczącą oszczędność dla przeciętnego gospodarstwa domowego w naszym kraju" - czytamy w oświadczeniu UFG. Natomiast odszkodowania za szkody, zwłaszcza osobowe, wypłacane ofiarom wypadków i kolizji liczone są raczej w setkach niż dziesiątkach tysięcy złotych. Pytanie więc, kto miałby ponosić te koszty? - dodano.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości