Nowy fotoradar na drodze krajowej. "Na tym odcinku dochodziło do wielu kolizji"

Moto

Wieczorek: nowe fotoradary pojawią się w 13 z 16 województwtvn24
wideo 2/3

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że w piątek uruchomiono nowy fotoradar. Urządzenie mierzy prędkość pojazdów przejeżdżających drogą krajową numer 19 w Łuckiej-Kolonii w województwie lubelskim.

W pobliżu znajduje się między innymi szkoła podstawowa.

DK19 Łucka-Kolonia

Jak poinformowano w komunikacie, fotoradar został przeniesiony ze Strzyżowic do Łuckiej-Kolonii w powiecie lubartowskim.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wytypowało to miejsce "jako niebezpieczne, gdzie konieczne jest wprowadzenie automatycznej kontroli ruchu drogowego". Na tym odcinku drogi "dochodziło bowiem do wielu kolizji i wypadków".

"Lokalizacja ta została wytypowana, również ze względu na bliskości szkoły podstawowej oraz prowadzącego do niej przejścia dla pieszych" - wskazał GITD.

Według Inspektoratu, obecność urządzenia rejestrującego ma wpłynąć na uspokojenie ruchu, zmianę zachowań kierujących pojazdami, którzy nie stosują się do ograniczenia prędkości, a w konsekwencji do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nowe fotoradary

Już wkrótce na polskich drogach mają pojawić się nowe fotoradary. W połowie stycznia br. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazał 26 lokalizacji, w których pojawią się nowe urządzenia.

Fotoradary pojawią się w ramach realizacji projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ogólnie w ramach projektu zostanie kupionych 358 nowych urządzeń. - Te 358 nowych urządzeń to nie tylko nowe lokalizacje, bo 111 z tych nowych urządzeń pojawi się w zupełnie nowych miejscach. Natomiast 247 zostanie przeznaczonych na wymianę, czyli najstarsze, najbardziej wyeksploatowane, czy urządzenia, które uległy awarii, zostaną wymienione - wskazała p.o. zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego Karolina Wieczorek.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GITD