Moto

Słynne targi w Genewie odwołane. Przez koronawirusa

Moto

Rynki drżą przed koronawirusem
TVN24 BiSRynki drżą przed koronawirusem

Targi motoryzacyjne w Genewie zostały odwołane z powodu obaw związanych z rozprzestrzenianiem się koronowirusa. W Szwajcarii zakazano imprez masowych.

Szwajcarski rząd (Rada Federalna) zdecydował w piątek o zakazie organizowania wydarzeń z udziałem ponad 1000 osób. Ograniczenie ma powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i będzie obowiązywać co najmniej do 15 marca - podano na stronie internetowej.

Odwołane targi w Genewie

Targi w Genewie miały się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Impreza miała być otwarta dla dziennikarzy od 2 marca, natomiast wszyscy entuzjaści motoryzacji mieli mieć możliwość zapoznania się z prezentowanymi na targach samochodami w dniach 5-15 marca.

- Żałujemy tej sytuacji, ale zdrowie wszystkich uczestników jest najważniejsze dla nas i dla naszych wystawców. To przypadek działania siły wyższej - przekazał przewodniczący rady fundacji organizującej salon Maurice Turrettini. Podkreślono, że bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest nowo wprowadzona regulacja.

Zapytany o możliwe rekompensaty pieniężne dla wystawców Turrettini wskazał, że targi nie odbędą się w związku z siłą wyższą, więc sprawy sądowe przeciw organizatorom najpewniej nie zakończą się sukcesem. - Odwołanie zostało narzucone przez władze w Bernie. Jeśli ktoś chce je pozwać - życzę powodzenia - dodał.

Według organizatorów, na imprezie swoje pojazdy miało zaprezentować 220 firm, akredytowanych było około 10 tysięcy dziennikarzy, a na targach miało pojawić się około 660 tysięcy zwiedzających.

Sytuacja wyjątkowa

Rząd szwajcarski zdecydował o zakazie zgromadzeń na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym sytuacja w kraju została określona jako "wyjątkowa" w świetle obowiązującego prawa. To pozwala Radzie Federalnej na podejmowanie decyzji, które zazwyczaj pozostają w gestii władz poszczególnych kantonów.

Zakaz natychmiast wszedł w życie. W przypadku wydarzeń gromadzących mniej niż 1000 osób organizatorzy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka we współpracy z właściwymi władzami kantonalnymi, aby zdecydować, czy mogą się one odbyć.

Nie jest jasne, czy wprowadzony zakaz wpłynie na prace instytucji ONZ w Genewie, gdzie do 20 marca trwa sesja Rady Praw Człowieka. Instytucja ma eksterytorialny charakter, dlatego nie obowiązują jej szwajcarskie regulacje. - Będziemy przyglądać się sytuacji i na bieżąco informować o podejmowanych decyzjach - przekazał rzecznik Rady Praw Człowieka Rolando Gomez.

Koronawirus uderza w branżę motoryzacyjną

Epidemia koronawirusa skutecznie powstrzymuje Chińczyków przed wizytami w salonach samochodowych. Jak donosił Bloomberg, w pierwszych dwóch tygodniach lutego sprzedaż aut osobowych spadła w Państwie Środka aż o 92 procent.

Pod koniec stycznia największe koncerny motoryzacyjne na świecie poinformowały, że wstrzymują produkcję w swoich fabrykach na terytorium Chin.

KORONAWIRUS W EUROPIE I NA ŚWIECIE - RELACJA >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl, CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości