"Powiedziałem, że przyjdę z psem, bo jestem osobą niewidomą. I wtedy odmówiono mi spotkania"

Źródło:
TVN24 Biznes
Apel w sprawie dostępności wyborów dla osób z niepełnosprawnościami
Apel w sprawie dostępności wyborów dla osób z niepełnosprawnościami TVN24
wideo 2/4
Apel w sprawie dostępności wyborów dla osób z niepełnosprawnościami TVN24

Nigdy nie miałem wątpliwości co do tego, że muszę być samodzielny. Zdając maturę nie brałem w ogóle pod uwagę powrotu do domu i życia na garnuszku rodziców - opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes Bartosz Radomski, fizjoterapeuta, który stracił wzrok w wieku 17 lat. Z kolei Anna Omielan pracuje w szkole. - Jak to możliwe, że pani gra w piłkę? Przecież pani nie ma nogi - relacjonuje pytania uczniów, bo jest również reprezentantką Polski w amp futbolu.

28-letni Bartosz Radomski ma wrodzoną jaskrę. - Była późno wykryta, została zoperowana i nie jest moim problemem. Jednak zbyt wysokie ciśnienie w oczach spowodowało powikłania, z którymi borykamy się do dzisiaj. Przez to właśnie, gdy miałem 17 lat straciłem wzrok - opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes dodając, że przeszedł 34 operacje na oczy, w tym 4 przeszczepy rogówek. Nieskutecznie niestety. 

- Nigdy jednak nie miałem wątpliwości co do tego, że muszę być samodzielny. Zdając maturę nie brałem w ogóle pod uwagę powrotu do domu i życia na garnuszku rodziców - zaznacza. 

Pierwszą pracę znalazł podczas spływu kajakowego

Od kwietnia 2021 roku Radomski nagrywa audiobooki w firmie "Storybox", ale z wykształcenia jest fizjoterapeutą. - Mam też od 2021 roku swój gabinet masażu i rehabilitacji "Neosoma" w Puławach. Jednocześnie prowadzę szkolenia z szeroko rozumianej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Krok po kroku zmieniamy świat na lepsze. W weekendy za to oprowadzam zwiedzających po "Niewidzialnej wystawie" - wymienia. 

Czytaj więcej w tvn24.pl o Niewidzialnej wystawie: Podróż w świat niewidomych

Uważa, że zawsze praca przychodziła do niego sama. - Pierwszą pracę w przychodni znalazłem na spływie kajakowym. W kajaku obok siedział pan, który jak się okazało był w radzie nadzorczej z jednej z puławskich przychodni. Bardzo chciał mnie zatrudnić - wspomina. 

Bartosz RadomskiMateriały prywatne Bartosza Radomskiego

Czy zawsze było tak kolorowo? - Ciężko było na początku w przedszkolu specjalnym, do którego uczęszczały dzieci na przykład ze spektrum autyzmu. - Jestem osobą niewidomą poruszającą się z psem. Przedszkole, sanepid, pies w przedszkolu? Był problem. Niewidomy fizjoterapeuta pracujący z dziećmi z niepełnosprawnościami? Był problem - wspomina.

Tłumaczy, że początkowo rodzice jego podopiecznych nie chcieli, żeby to on, jako niewidomy, pracował z ich dziećmi. Uważali, że nie będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwa - Mądrość mojego szefa i załogi polegała na tym, że stanęli za mną murem. Po roku wspólnej pracy okazało się, że zostałem wybrany przez dzieci i wszystkie chciały ze mną się uczyć - podkreśla. W tym miejscu przepracował trzy lata.

Podczas naszej rozmowy wspomina inną historię. - Starałem się kiedyś o pracę do firmy ubezpieczeniowej. Część telefoniczną rekrutacji przeszedłem jako najlepszy. Taką dostałem opinię. Dzięki temu zostałem zaproszony do biura, do Lublina. Powiedziałem, że przyjdę z psem, bo jestem osobą niewidomą. I wtedy odmówiono mi spotkania - relacjonuje.

Bartosz RadomskiMateriały prywatne Bartosza Radomskiego

Wyjaśnia, jakie mogą być powody odrzucania przez pracodawców kandydatów z niepełnosprawnościami. - Mam znajomą, która porusza się na wózku, jest doktorem z obszaru cyberbezpieczeństwa i nie może znaleźć pracy od dawna. Pracodawcy boją się niepełnosprawności, bo myślą, że ludzie będą wymagać od nich specjalnego traktowania. A niewidomy do pracy zdalnej potrzebuje komputera i darmowego programu odczytującego ekran - zapewnia. 

Uważa, że osoba z niepełnosprawnościami, która decyduje się na podjęcie pracy, jest wystarczająco zdeterminowana. - Ona jest pewna, że wykona tę pracę. To wierny pracownik. Sprawdziłem to na sobie. Od tego roku mam też taksówkę "Neotaxi" w Puławach, która jest dostępna dla osób na przykład na wózku inwalidzkim. Jeden z moich kierowców to facet, który od lat nie był w stanie znaleźć pracy, bo ma wadę genetyczną. Prawa ręka nie jest tak rozwinięta jak lewa. A nam pracuje się wspaniale - zaznacza. 

Inny przykład? - Projekt "Zobaczyć morze", gdzie na polskim, legendarnym żaglowcu "Zawisza Czarny" połowa załogi jest niewidoma. Idea tego specjalnego rejsu jest taka, że tam nie ma taryfy ulgowej. Po to jest połowa załogi niewidomych, żeby nikt nie tyrał za dwóch. Dostałem szczotę i szorowałem podkład. Musiałem obierać ziemniaki dla pięćdziesięciu chłopa. I jedziesz z tym, i obierasz. Sterujesz statkiem i masz poczucie, że w twoich rękach jest życie wszystkich ludzi, którzy są na pokładzie. Takie rzeczy potrafimy robić - podsumowuje Bartosz Radomski.

"Jak to możliwe, że pani gra w piłkę? Przecież pani nie ma nogi"

30-letnia Anna Omielan straciła nogę jako dwulatka w wypadku na polu podczas żniw. Aktualnie pracuje w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Janowszczyźnie, 40 km od Białegostoku, gdzie mieszka. 

Należy do reprezentacji Polski w amp futbolu. Lista jej sportowych sukcesów jest długa: w 2007 roku zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata juniorów w Tajpej. Była także najmłodszą reprezentantką Polski na Paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 roku, gdzie zajęła dziewiąte miejsce. Natomiast już rok później uzyskała drugi i trzeci czas na Mistrzostwach Europy w Reykjavíku. Zdobywczyni szóstego miejsca na Mistrzostwach Świata w Eindhoven w 2010 roku. Potrójna, złota medalistka Otwartych Mistrzostw Grecji w 2012 roku. Wicemistrzyni Polski 2013 roku. Wielokrotna medalistka wielu imprez sportowych: Mistrzostw Świata, Europy, Polski. 

Opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes, że te doświadczenia pomagają jest też w codziennej pracy.  - Szkoła w Janowszczyźnie to moja trzecia placówka szkolna. Z wykształcenia jestem logopedą, a pracuję z dziećmi ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi - wymienia.

- Jest jeden specyficzny moment na początku roku szkolnego we wrześniu, kiedy przychodzą nowe dzieci i widzą, że nie mam nogi, że mam protezę. Dotykają jej, pytają dlaczego ona tak wygląda i czy mnie to boli. Odpowiadam, że dzięki protezie mogę chodzić. Niektórzy mają problem z oczami i noszą okulary, a ja mam problem z nogą i noszę protezę. To, że byłam mistrzynią świata w pływaniu powoduje u nich jakiś szacunek. Ciekawe są też bezpośrednie pytania: jak to możliwe, że pani gra w piłkę? Przecież pani nie ma nogi - uśmiecha się.

Anna OmielanMateriały prywatne Anny Omielan

Anna Omielan wspomina też, że jeszcze w czasach studenckich, gdy starała się o pracę w kawiarniach, nie pokazywała, że jest niepełnosprawna. - Chodziłam w długich spodniach, bo bałam się, że nie będzie chętnych, aby mnie zatrudnić. Społeczne oceniane z perspektywy niepełnosprawności, a nie umiejętności jest bardzo słabe - stwierdza. 

- Mam koleżankę, która nie ma ręki. Było jej bardzo ciężko znaleźć pracę. Skończyła architekturę, interesowała się sportem, trenowała pływanie i chciała prowadzić zajęcia fitness. Nie udało się. Ostatecznie wyjechała do Niemiec, pracuje na produkcji - opowiada. 

Jak ocenia swoją sytuację Anna Omielan? -  Nikt nie patrzy na to, że nie mam nogi, bo jestem przebojowa, uśmiechnięta. Dużo nauczycieli pełnosprawnych narzeka na swój los. To nie jest mój sposób myślenia. Jestem silna, może dlatego, że niepełnosprawność kształtowała mnie od początku. Tak samo jak dyscyplina w sporcie. Na treningu, jak chcesz coś osiągnąć, to musisz znieść jakiś ból, trud, bez względu na niepełnosprawność. Sport kształtuje charakter i człowiek jest odporniejszy na to, co go może dobić później - podpowiada. 

Anna OmielanMateriały prywatne Anna Omielan

Uważa też, że warto rozwijać się w różnych dziedzinach i być otwartym na wiele rozwiązań - Zawsze chciałam studiować na uniwersytecie medycznym, zależało mi najbardziej na fizjoterapii, ale się nie dostałam na ten kierunek. Mama podpowiedziała mi logopedię, również dlatego, że to oznaczało, że nie będę musiała tyle stać w pracy. To też jest rehabilitacja, tylko że mowy. Bardzo mi się to spodobało. I wyszło świetnie - podsumowuje. 

Osoby z niepełnosprawnością zarabiają mniej o 30 procent

Z raportu Fundacji Aktywizacja "Inclu(vi)sion. Co pracodawcy w Polsce myślą o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami?" opublikowanego w maju 2023 roku wynika, że pomimo definicyjnego ujmowania niepełnosprawności jako ważnego elementu różnorodności, pracodawcy w Polsce rzadko decydują się na podejmowanie inicjatyw i programów w tym obszarze. Tylko 12 proc. z nich deklaruje, że rekrutowanie osób z niepełnosprawnościami jest ważnym elementem budowy i świadomego kreowania polityki różnorodności.

- Realia polskiego systemu wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami powodują, że osoba z niepełnosprawnością, która potrzebuje wsparcia w odnalezieniu się na rynku pracy, trafia w systemową pustkę. Powiatowe urzędy pracy w marginalnym stopniu obejmują wsparciem osoby z niepełnosprawnościami i skutecznie wspierają ich w wejściu na rynek pracy - dodaje w rozmowie z TVN24 Biznes Emilia Olejnik-Malinowska, ekspertka ds. komunikacji i wdrażania nowych technologii z Fundacji Aktywizacja.

Dobra informacja jest taka, że "55 proc. pracodawców uważa, że najważniejszym czynnikiem determinującym zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością są jej doświadczenie i kompetencje, a aż 77 proc. pracodawców, którzy zatrudniali kiedyś pracowniczki i pracowników z niepełnosprawnościami, wskazuje, że obecnie rozważa przyjęcie do pracy osób z tej grupy" - czytamy w raporcie organizacji, która od 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami oraz pracodawców w obszarze rynku pracy.

Emilia Olejnik-Malinowska podkreśla, że innym ważnym kierunkiem jest podjęcie działań związanych z poprawą warunków zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Obecnie utrzymuje się bardzo duża luka wynagrodzeń.

- Różnica średniego wynagrodzenia osób z niepełnosprawnościami wobec przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Polsce wynosi 30 procent - wskazuje.

Dofinansowanie dla firm

Według danych podawanych na rządowych stronach w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln.

Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne może ubiegać się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych osób.

"Według opinii wielu pracodawców dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób z niepełnosprawnością jest najefektywniejszą formą wspierania zatrudnienia tych osób. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności" – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes biuro prasowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podają, że kwoty maksymalnego miesięcznego dofinansowania w przypadku zatrudnienia na cały etat wynoszą:

2400 zł – na pracowników ze znacznym stopnieniem niepełnosprawności, 1350 zł – na pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, 500 zł – na pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Jeżeli pracownik posiada schorzenie szczególne, to powyższe kwoty zwiększa się o:

1200 zł – na pracowników ze znacznym stopnieniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 3600 zł), 900 zł – na pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 2250 zł), 600 zł – na pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 1100 zł).

Czytaj też: Zapowiedź nowego świadczenia dla osób z niepełnosprawnością. "Trzy poziomy"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór na operatorów gminnych Czystego Powietrza - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak podkreśliła, osoby te mają być "aniołami stróżami" najuboższych, chroniącymi ich przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców.

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Źródło:
PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Po piątkowym losowaniu loterii Mega Millions w USA szczęśliwy gracz może otrzymać spóźniony prezent świąteczny w wysokości 1,15 miliarda dolarów - przekazał portal stacji CNN. To siódmy raz w historii gry, kiedy kumulacja przekroczyła próg miliarda dolarów.

Ponad miliard dolarów do wygrania

Ponad miliard dolarów do wygrania

Źródło:
CNN

Linie Japan Airlines przywróciły pracę systemu informatycznego, w tym sprzedaż biletów, po czwartkowej awarii spowodowanej atakiem hakerów - przekazała agencja Kyodo. W wyniku cyberataku doszło do opóźnienia ponad 20 lotów krajowych i międzynarodowych.

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

W środę doszło do awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 pomiędzy Finlandią a Estonią. Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował, że jego kraj bada sprawę.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Operator infrastruktury kolejowej w Norwegii, Bane Nor, poinformował, że awaria systemu GSM-R została usunięta i pociągi wracają na tory. Jednak opóźnienia i odwołania połączeń na wielu trasach mogą potrwać jeszcze przez wiele godzin.

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP