20 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w Krzyżowej (woj. dolnośląskie) z premier Ewą Kopacz. Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych potwierdził wcześniejsze zapowiedzi rzeczniczki rządu. 25 lat temu doszło tam do symbolicznego pojednania między Polską a Niemcami. Kopacz i Merkel uroczyście otworzą okolicznościową wystawę pt. "Odwaga i Pojednanie".
12 listopada br. mija 25 lat od słynnej Mszy Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, podczas której obaj przywódcy przekazali sobie znak pokoju. Wydarzenie to miało miejsce w Krzyżowej niedaleko Świdnicy.
Symboliczne spotkanie
To w tym miejscu po ćwierćwieczu spotka się kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Ewa Kopacz. 20 listopada wspólnie otworzą okolicznościową wystawę pt. "Odwaga i Pojednanie". Ekspozycja, którą przygotowuje Muzeum Historii Polski, ma mieć formę labiryntu, w którym widz porusza się między wielkoformatowymi obrazami. Wystawa eksponuje postacie, które starały się zrozumieć i przezwyciężyć historyczne dziedzictwo XX wieku.
- To symboliczne spotkanie nadające temu wydarzeniu międzynarodowy charakter - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który zapowiedział spotkanie Merkel i Kopacz.
"Mocny fundament pod przyszłe relacje"
- Droga Polaków i Niemców do pojednania była bardzo trudna, a ten znak pokoju między przywódcami obu krajów podczas chrześcijańskiej mszy był symbolicznym ukoronowaniem wysiłku wielu ludzi, którzy dążyli do zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego. Ważne było też to, że doszło do niego w 1989 roku, gdy Polska i Niemcy potrzebowały nowego i mocnego fundamentu pod przyszłe relacje - powiedział Rafał Borkowski, dyrektor Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, która jest jednym z organizatorów uroczystości.
Ważny ośrodek pamięci
Krzyżowa nieprzypadkowo została wybrana jako symbol pojednania po upadku muru berlińskiego. To tutaj w latach drugiej wojny światowej znajdował się ośrodek niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej. Mieścił się on w dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 roku. W czasie II wojny światowej to właśnie w Krzyżowej spotykali się niemieccy opozycjoniści. Przekonani, że rozpętana przez Hitlera wojna doprowadzi do jego upadku, opracowywali wizję ustroju nowych Niemiec i powojennej Europy, w oparciu o zasady federalizmu, prawa człowieka i chrześcijańską myśl społeczną.
Autor: mir\kwoj / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław