W środę premier Chin - Wen Jiabao - rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Spotka się z najwyższymi polskimi władzami, a ma rozmawiać z nimi głównie o gospodarce. Trzy organizacje działające na rzecz praw człowieka zwróciły się z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o podniesienie podczas spotkania kwestii łamania praw człowieka. Chińskiej delegacji na tak wysokim szczeblu nie było w Polsce od 1987 roku.
Ostatnia oficjalna wizyta polityczna na takim szczeblu odbyła się w 1987 roku. Do Polski wraz z Jiabao przyleci kilkusetosobowa delegacja, w skład której wejdą ministrowie rządu Chin oraz biznesmeni.
Nowa strategia
Wizyta Wen Jiabao w Polsce rozpocznie się w środę po południu od ceremonii oficjalnego powitania przez Donalda Tuska. Później planowane są rozmowy obu polityków. Po nich obaj premierzy wygłoszą oświadczenia dla mediów.
Późnym popołudniem w Belwederze Jiabao zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W czwartek rano premierzy Tusk i Jiabao zainaugurują w stołecznym hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. W Forum ma wziąć udział 300 firm z Polski, 150 z regionu Europy Środkowej oraz 300 przedsiębiorców z Państwa Środka. Jiabao ma ogłosić wówczas nową strategię inwestycyjną dla krajów Europy Środkowej i Południowej.
W ramach Forum odbędą się trzy sesje plenarne . Paneliści, wśród których mają się znaleźć wicepremier Waldemar Pawlak, minister środowiska Marcin Korolec, będą debatować m.in. o nowej roli Chin w gospodarce światowej, chińskim modelu inwestycji zagranicznych, efektywnych strategiach gospodarczych na rynku chińskim, obszarach współpracy z Państwem Środka w zakresie zielonych technologii.
Premierzy, eksport, Instytut Polski
Przed południem na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie w formule okrągłego stołu szefów rządów Polski i Chin oraz premierów z państw Europy Środkowej: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Jiabao ma także spotkać się z marszałkami Sejmu i Senatu: Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem.
Głównym tematem rozmów wizyty chińskiego premiera w Polsce mają być kwestie gospodarcze. Polska chce m.in. zaprezentować swoją ofertę eksportową i liczy na znalezienie wśród chińskich biznesmenów nabywców na polskie towary i nowe technologie. Według danych Ministerstwa Gospodarki, w 2011 roku polski eksport do Chin wyniósł 1,35 mld euro (wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem 2010,) natomiast import - 13,2 mld euro (wzrost o 5 proc. w porównaniu z 2010 r.).
Podczas pobytu Jiabao w Warszawie sfinalizowana może być kwestia powołania Instytutu Polskiego w Pekinie. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w czasie wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach.
"Tragiczna seria samospaleń"
Trzy organizacje działające na rzecz praw człowieka - Amnesty International, Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy oraz Fundacja Inna Przestrzeń - zwróciły się w liście do prezydenta z prośbą o poruszenie kwestii łamania praw człowieka, w tym szczególnie kwestii uwolnienia trojga więźniów sumienia i działaczy praw człowieka.
Jak napisali, chodzi o laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, aresztowanego w grudniu 2008 r. i skazanego na jedenaście lat więzienia za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa, uznanego za Dalajlamę XI Panczenlamę Genduna Czoekji Nima, uprowadzonego wraz z rodziną w 1995 r. w wieku sześciu lat i uznanego za najmłodszego więźnia politycznego i chińską prawniczkę Ni Yulan skazaną na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za prowadzone przez nią działania przeciwko eksmisji oraz innych naruszeń praw mieszkaniowych w Chinach.
"Ich los stanowi jedynie przykład skali represji: prześladowań religijnych Tybetańczyków, chińskich intelektualistów i obrońców praw człowieka" - napisali autorzy listu otwartego. Dodali, że chcieliby także zwrócić uwagę prezydenta "na tragiczną serię 35 samospaleń, które od marca 2011 roku mają miejsce w Tybecie".
"Mamy nadzieję, że reprezentowany przez Wen Jiabao Rząd ChRL odniesie się tak szybko jak to możliwe do zasadniczej ich przyczyny. Prosimy, aby wezwał Pan Wen Jiabao do przeprowadzenia wszechstronnego przeglądu sytuacji praw człowieka na Wyżynie Tybetańskiej oraz zakończenia prawnych i policyjnych restrykcji łamiących prawa człowieka w tym regionie" - napisali autorzy listu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA