23-latek i 21-latek doradzają ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Są członkami jego gabinetu politycznego, którego zdaniem jest przygotowywanie strategii politycznej i wytycznych dla działań ministra, a także nadzór nad pracami poszczególnych komórek resortu. "Minister jest dumny, iż może pracować z młodymi, a już tak kompetentnymi osobami" - stwierdził w przesłanym do TVN24 oświadczeniu rzecznik resortu.
Jak wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, najmłodszymi członkami gabinetu politycznego ministra Sienkiewicza są Paweł Polak urodzony w 1990 r. oraz Adam Malczak urodzony w 1992 r.
W gabinecie Sienkiewicza pracują także: Paweł Majcher (ur. 1975), Michał Sokolnicki (ur. 1969), Małgorzata Woźniak (ur. 1974), Krystyna Marcinek (ur. 1986) i Joanna Faryna-Wielowieyska (ur. 1985).
Zarabiają ponad 3600 złotych
Polak, zanim przeprowadził się do ministerstwa pracował w firmie Exi Sport, tymczasem Malczak pracował na umowę zlecenie dla Rady Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. Stefana Batorego, a także w King’s College London.
Nie wiadomo jakie dokładnie zarobki mają młodzi asystenci Sienkiewicza. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania członków gabinetów politycznych, doradcy w gabinecie politycznym ministrów, ich pensje nie mogą być niższe niż 3640 i nie większe niż o 4720 zł brutto.
Doradca nie musi być wykształcony. Jest furtka
To samo rozporządzenie nakazuje współpracownikom ministra legitymować się wyższym wykształceniem. Od tego wymogu jest jednak furtka. Paragraf 6 stwierdza bowiem, że minister może "w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwolnić pracownika z wymagań kwalifikacyjnych". To oznacza, że współpracownicy nie muszą wcale legitymować się dyplomem uczelni wyższej.
Z BIP nie wynika, jakie wykształcenie mają doradcy ministra Sienkiewicza.
Do zadań gabinetu politycznego ministra należy merytoryczne doradztwo, przygotowywanie strategii politycznej i wytycznych dla działań ministra, a także weryfikacja działań poszczególnych komórek organizacyjnych resortu.
Obowiązkiem doradców jest także współpraca z partiami politycznymi czy klubami parlamentarnymi oraz analizowanie społecznych i medialnych konsekwencji wdrażania strategii rządu.
Sienkiewicz dumny "z młodych, a już tak kompetentnych"
Po ukazaniu się artykułów, Paweł Majcher p.o. rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że "wybrane przez ministra osoby, mimo młodego wieku, mają kwalifikacje i kompetencje do wykonywania zleconych im, w konkretnych obszarach zadań".
O młodych doradcach ministra jako pierwszy napisał portal rp.pl.
Autor: rf//bgr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24