Samir S. zamordował dwa lata temu trzyosobową rodzinę w Gdańsku - tak twierdzi prokuratura, która skierowała już do sądu akt oskarżenia. Mężczyzna pokazał śledczym, gdzie ukrył broń, z której miał zastrzelić swoje ofiary, ale wciąż nie przyznał się do winy. Podczas prawie dwuletniego śledztwa Samir S. kilka razy zmieniał swoje zeznania. Dotarliśmy do czterech różnych wersji.
Śledczy zakończyli już postępowanie w sprawie Samira S. 13 marca 2013 r. mężczyzna miał zastrzelić gdańską rodzinę: Adama K., jego żonę i ich 16-miesięczną córkę Ninę. W poniedziałek, 2 marca rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku poinformował, że do Sądu Okręgowego trafił już akt oskarżenia.
Na Rosjaninie ciążą zarzuty potrójnego zabójstwa, kradzieży i nielegalnego posiadanie broni - pistoletu Walther P22, który był narzędziem zbrodni. 34-latek nigdy oficjalnie nie przyznał się do zabójstwa. I najwyraźniej nie zamierzał ułatwiać pracy śledczych. Podczas postępowanie wiele razy zmieniał swoje zeznania.
Portal tvn24.pl dotarł do czterech głównych wersji wydarzeń, które przedstawiał podczas kolejnych przesłuchań.
Wersja nr 1: zabił podczas awantury
Marzec 2013 r.
Tuż po zatrzymaniu w marcu 2013 r. Samir S. przyznał się, że zabił Adama K. podczas awantury, ale te słowa nie padły podczas przesłuchania. Oficjalnie nigdy nie przyznał się do tego morderstwa. Obaj mieli się pokłócić o kilkanaście tysięcy złotych, które K. miał mu oddać. Samir S. miał zastrzelić rodzinę, bo małżonkowie grozili mu donosem do Izby Celnej.
Wersja nr 2: okradł, ale nie zabił
Kwiecień 2013 r.
W kwietniu S. zmienił zdanie. Powiedział śledczym, że nikogo nie zabił, a Adam K. nie miał wobec niego żadnych długów.
Potwierdził za to, że 13 marca 2013 r. rzeczywiście pojawił się w mieszkaniu rodziny K. Wówczas twierdził, że umówili się wcześniej na spotkanie, bo chciał przynieść do wyceny kordzik SS.
W mieszkaniu K. pojawił się około godz. 15. Drzwi były otwarte, ale okazało się, że w środku nikogo nie ma. - Nikogo nie widziałem, ani żywych, ani martwych. Gdyby były tam jakieś ciała, to zadzwoniłbym na policję. Skoro nikogo nie było, to z chciwości postanowiłem zabrać kilka rzeczy, które mi się podobały - powiedział śledczym Samir S. Wśród nich znalazły się m.in. niemiecki mundur SS, 10 naczyń porcelanowych, 10 widelców i 10 łyżek, 40-45 klamer od pasów, nóż SS, komputer przenośny z salonu. Zabrał też 2 aparaty fotograficzne, telefon, iPada, wysokie buty i hełm. Wszystko zapakował do toreb foliowych i szybko wyszedł z mieszkania. Potem pojechał autobusem do Elbląga. Dwa dni później zatrzymała go policja.
Wersja nr 3: zabrał skrzynkę z ulicy
Kwiecień 2014 r.
Rok później Samir ponownie zmienił zeznania. Powiedział śledczym, że to, co wcześniej mówił, było kłamstwem. Zauważył, że sprawą interesują się media, więc chciał, żeby jeszcze więcej o nim mówiono.
Tym razem podczas przesłuchania twierdził, że nie ukradł Adamowi K. militariów, tylko kupił je od niego za 40 tys. zł. Prokurator spytał, skąd miał przy sobie tyle gotówki. Samir odpowiedział, że zawsze nosi przy sobie sporo pieniędzy, a to nie jest dla niego duża suma, bo na koncie w rosyjskim banku ma 5 mln zł.
Znowu potwierdził, że na 13 marca umówił się z K. Jak twierdził, chciał mu zwrócić notebooka i iPada, bo wkrótce miał wyjechać do Rosji. Nie udało mu się skontaktować z K., więc wrócił do domu. Kiedy szedł ul. Ogarną, znalazł na ulicy czarną skrzyneczkę. Bez wahania zapakował ją do plecaka. Podobno w Rosji często znajdował takie przedmioty i zawsze je zabierał, bo zazwyczaj było w nich coś cennego.
Pudełko otworzył dopiero w autobusie, kiedy jechał już do Elbląga. W środku znalazł pistolet, naboje oraz telefon komórkowy. Bał się zanieść swoje znalezisko na policję, więc schował walizkę w ruinach poniemieckiego mauzoleum na Gęsiej Górze. Następnego dnia funkcjonariusze zatrzymali go przed sklepem.
Podczas wizji lokalnej wskazał policjantom, gdzie leży broń. Potem tłumaczył, że zrobił to, bo liczył na nagrodę: uniewinnienie. Podejrzany przekonywał śledczych, że w Rosji każdy, kto nie popełnił przestępstwa, a wskaże znalezioną broń, może liczyć właśnie na taką "nagrodę". Samir S. myślał, że ta zasada obowiązuje też w Polsce.
Wersja nr 4: kolega wrobił go w zabójstwo
Luty 2015 r.
Samir S. nie ułatwiał sprawy śledczym i po raz czwarty zmienił swoją wersję wydarzeń. Tym razem tuż po tym, jak zapoznał się z treścią akt śledztwa.
Podczas przesłuchania przyznał, że militaria, które u niego znaleziono, tak naprawdę pochodzą od Sergieja, Ukraińca, z którym znają się od 15 lat. Domyślał się, że kolega mógł zdobyć je nielegalnie, ale nie przypuszczał, że mogło chodzić o morderstwo. Mimo to kupił je.
W swojej czwartej wersji zdarzeń S. przekonywał też śledczych, że to właśnie Sergiej sprytnie wrobił go w morderstwo rodziny K. Jak? Zostawił swój telefon na dnie jednej z toreb z militariami w mieszkaniu Rosjanina. Śledczy sprawdziliby ten trop, ale Samir twierdzi, że nie pamięta ani nazwiska kolegi, ani jego adresu.
Zaproponował natomiast, że chętnie pojedzie z Gdańska do Elbląga i sam wskaże to miejsce. Policjanci nie chcieli się na to zgodzić. Udostępnili S. mapy oraz aplikację z podglądem satelitarnym. Mimo to mężczyzna nie potrafił wskazać żadnego konkretnego miejsca.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Apelacyjna Gdańsk