Naruszenie ciszy wyborczej, brak pieczęci na karcie do głosowania czy nieprawidłowe działanie komisji. Gdzie zgłaszać takie i inne nieprawidłowości w przebiegu wyborów samorządowych? Wyjaśniamy.
Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę. Głosy na radnych gminy i powiatu, członków sejmików wojewódzkich i włodarzy gmin oddawać będzie można między godziną 7:00 a 21:00. Zarówno w trakcie głosowania, jak i dzień przed nim obowiązywać będzie cisza wyborcza. Co zrobić, jeśli zauważy się, że jest ona łamana?
Wszelkie naruszenia ciszy należy zgłaszać policji. Mowa o sytuacjach, takich jak np. publiczne nakłanianie do głosowania w określony sposób, organizowanie manifestacji, rozdawanie materiałów wyborczych lub ich niszczenie czy też podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów.
Nieprawidłowości w lokalu wyborczym. Gdzie zgłaszać?
Nieprawidłowości w przebiegu wyborów zaobserwowane w lokalu wyborczym, takie jak brak pieczęci na karcie głosowania, naruszenie tajności głosowania czy inne niewłaściwe zachowania przebywających w lokalu wyborczym osób, najlepiej zgłaszać od razu do obecnych w lokalu członków obwodowej komisji wyborczej. Można też poinformować o nich znajdujących się tam mężów zaufania czy obserwatorów społecznych.
A co, jeśli zaobserwowane nieprawidłowości dotyczą pracy członków obwodowej komisji wyborczej? Wówczas należy je zgłosić nadzorującej jej pracę okręgowej komisji wyborczej lub odpowiedniemu dla danego województwa (lub jego części) komisarzowi wyborczemu. Skargi na pracę samego komisarza kierować należy bezpośrednio do PKW.
Wybory samorządowe. Jak zgłosić protest wyborczy?
W przypadku zaistnienia wybranych nieprawidłowości Kodeks wyborczy przewiduje także możliwość złożenia do sądu pisemnego protestu wyborczego. O jakich nieprawidłowościach mowa? Ich szczegółową listę zawarto w rozdziale XXXI Kodeksu karnego. Wśród nich wymienić można: zniszczenie lub podrobienie dokumentów wyborczych, dopuszczenie się nadużycia przy liczeniu głosów, odstąpienie innej osobie karty do głosowania czy też wpływanie na sposób głosowania innej osoby poprzez "przemoc, groźbę bezprawną lub nadużycie stosunku zależności".
Protest należy złożyć do właściwego sądu okręgowego (za pośrednictwem sądu rejonowego) w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów na obszarze województwa, w którym doszło do nieprawidłowości. "Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty" - informuje Kodeks. Na rozpoznanie protestu sąd okręgowy ma 30 dni od momentu upłynięcia terminu ich składania.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24